Opisthorchiasis gjatë shtatzënisë


 • Opisthorchiasis dhe Shtatzënia
 • Simptomat opisthorchiasis shtatzënë
 • Trajtimi Opisthorchiasis shtatzënë

 • Opisthorchiasis dhe Shtatzënia

  Opisthorchiasis
  - Sëmundje parazitare, e cila është agjent shkaktar i krimbave
  opistorhid familje - mace dvuustka ose opistorhis. Në vendin tonë,
  sëmundje është e përhapur në lumin Dnieper,
  Donets, Vollga, Kama, Neman. Qendra gjendet më i fuqishëm Opisthorchiasis
  në pellgun Ob-Irtysh.

  Opistorhom Zhvillim
  është e sigurtë se do të ndryshojë me 3 ushtrive: finalen,
  dhe middleware shtesë. Pronari i fundit, dmth
  organizëm në të cilat parazit arrin pjekurinë seksuale për opistorhom

  është e një njeriu dhe disa lloje të kafshëve (mace, qen, dhelpra,
  dhelpra, etj).

  Mature opistorhom - një gjatësi banesë krimb 0,2-1,2 cm dhe
  deri 0,3 cm vendin e Tij të banimit në të presë -. kanalet biliare
  mëlçisë, tëmthit, kanal pankreatik.

  Paraziti i rritur prodhojnë vezë që vijnë së bashku me
  feces përfundimtare të presë në mjedis. Më tej
  zhvillimi i parazit vazhdimisht kryen në butak (ndërmjetme
  host) dhe krapi peshku (optional).
  Parasitizes në peshk
  Forma larvave i nematod (metatserkariy) për finalen invazive
  pronar. Mature metatserkariy - është ovale, kist rrallë rrumbullakët brenda


  i cili larva. Metatserkariyami opistorhom mund të jenë të kontaminuara
  peshk vijim: ide, dace (Mehdi), buburrec siberian (chebak,
  soroha), tench, lloj krapi, peshk i vogël, Galliano, asp, barbel.

  Burimet pushtim (infeksion) janë njerëz të sëmurë, kafshët shtëpiake dhe disa lloje gjitarësh të egra.
  Masive e bërë vezë të parazitëve në rezervuar është në varr
  shkelje të rregullave të higjienës komunale: pajisjet Deponitë në floodplains
  ose rezervuarë akull, shkarkimet e ujërave të zeza pa to
  para-trajtim dhe kështu me radhë. d.

  Kontaminimi i përhershëm fekale e ujit shkakton ndotje të lartë të butak dhe peshku format larvore krimb zorrësh.

  Infeksioni i Opisthorchiasis njerëzore të jetë e mundur duke ngrënë peshk,
  përmban larvat praktike krimb zorrësh. Të jetosh metatserkaryy mund
  të mos jetë në skuqur, gatuar dhe malosolenoy
  thata specie krapi peshku. Për invazuvannya është e mjaftueshme edhe
  përdorimi i vetëm doza të vogla të produktit nezneshkodzhenyh.

  Suckers parazitët e tij bashkëngjitni veten në muret e kanalet e mëlçisë,
  pankreasit, tëmthit fshikëz; ndërsa ata të dëmtojë
  Epiteli, duke lehtësuar depërtimin e infeksionit. I madh
  akumulim i parazitëve dhe ënjtje alergjike e mureve të kanal biliare
  parandaluar rrjedhjen e biliare si rezultat i të cilit mëlçisë është rritur

  madhësive, kompakt, është e dhimbshme.

  Simptomat opisthorchiasis shtatzënë

  Klasifikimi klinik të dalluar Opisthorchiasis
  akute (në fillim) dhe faza kronike. Nga ashpërsia në fazën akute
  Opisthorchiasis mund të ndahet në vështirë, srednetyazheluyu, dritë dhe fshirë
  formë e sëmundjes.

  Sëmundja zakonisht fillon 2-3 javë pas aplikimit në
  të hahet peshk të kontaminuar. Në ditët e para simptomat kryesore të sëmundjes
  është një dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, ethe, i shoqëruar nga
  rrëqethje dhe pastaj derdhje, rrit temperaturën e trupit në mbrëmje për të
  38-40 ° C.


  Në 1 javë st e sëmundjes që dalin dhimbje në rajonin epigastrike ose të gjithë bark, vjellje, të vjella dhe shpesh karrige zhgënjim.

  Përafërsisht një e treta e pacientëve në periudhën akute shënuar kataral
  Ngjarjet (inflamacion i mukozën). Më vonë u bashkua me dhimbje në gjoks, kollë,
  gulçim. Janë fryrë shpesh nyjet limfatike dhe shpretkë. Në attenuation të lehta ose të dëgjoni vështirë
  frymëmarrje, wheezing, e thatë dhe i lagësht, në raste të rënda, miokardit mundshme.

  Një konstante gjatë periudhës së shenjave të sëmundjes e dëmtimit të mëlçisë:
  dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë, duke rritur madhësinë e mëlçisë, verdhëza
  sclera, lëkurë apo qiellëz e butë. Funksioni Mëlçia shqetësuar javët e para
  sëmundje.

  Një nga simptomat e fazës akute Opisthorchiasis përhershëm - të lartë

  eosinophilia, duke arritur një lartësi prej 20-90% të sëmundjes. Njëherësh
  rritja totale numërimin rruazë e bardhë, eritrociteve sedimentimit norma rritet.

  Shtatzënë në Opisthorchiasis akute të fazës mund të zhvillojnë të rënda
  toksicitetit të dy e gjysmë i parë dhe i dytë i shtatzënisë, efektet
  dështim kërcënues dhe lindja parakohe, asfiksia intrauterine dhe
  vdekje fetale.

  Megjithatë, fotografia klinike e Opisthorchiasis akute jo karakteristikë
  shenjat, të cilat do të mund të vihet menjëherë përfundimtar
  diagnoza. Sëmundja mund të ndodhë nën maskën e gripit, dhimbje të fytit,
  bronkit, gastrit, hepatit (sëmundje Botkin-së), mekanike,
  verdhëz hemolitike, mononukleoza infektive dhe të tjera

  Sëmundjet që duhet differentsiroat dhe opisthorchiasis akute.

  Performanca e diagnozën përfundimtare të rëndësisë parësore është identifikimi
  në përmbajtjet duodenale dhe feces opistorhom vezë që mund të jetë
  identifikojnë 4-5 javë pas infeksionit.


  Trajtimi Opisthorchiasis shtatzënë

  Gratë shtatzëna që janë në fazën akute Opisthorchiasis,
  subjekt i shtrimit të detyrueshëm në
  spital. Vëmendja kryesore në trajtimin duhet të drejtohen në reliev
  simptomat alergjike dhe restaurimin e funksionit të trazuar të mëlçisë.
  Pacientët pjesa tjetër e përcaktuar shtrat (horizontale
  përmirëson furnizimin me gjak të mëlçisë) dhe dietë proteina-karbohidrate.


  Qumështit Recommended, produktet e mishit, perime, fruta, mjaltë. I përditshëm
  Përmbajtja futje fluide në 2-3 litra përditshme kalori e 3000 kcal. Recommended
  400 g djathë i freskët në ditë.

  Për lehtësimin e simptomave alergjike si desensitizing
  terapi diphenhydramine përshkruara, pipolfen, acid acetilsalicilik,
  klorur kalciumi. Në mënyrë që të rrisin detoxification dhe rigjenerimin
  qelizat e mëlçisë treguar administratën dekstrozë (intravenoz ose
  gojë), vitamina C, E dhe B (B1, B2, B6, B12)
  Agjentët lipotropic (methionine, lypokayn dhe t. f.). Në raste të rënda,
  transfuzion duke përdorur plazmën e gjakut, albumin, të emërojë

  kortikosteroidet. Në fazën e hershme të sëmundjes antibiotikëve janë të kundërindikuar
  për shkak të simptomë alergjik shqiptuar.

  Kur dhimbje në mëlçi duke përdorur antispasmodics (papaverine, nuk ka-spa dhe
  . t f).; Ju mund të caktojë një allohol choleretic, holosas, holohol dhe t. E.

  Megjithatë, për shkak të mëlçisë të madhe të pambrojtur në fazën akute Opisthorchiasis
  droga shtatzëna duke treguar të ketë choleretic dhe
  efekt anti-inflamator, por mos negativisht
  efektet në fetus. Këto kryesisht përfshijnë infusions dhe decoctions
  herbs (Shkumë, karamele mente, Wort, knotweed, Calendula Shën Gjonit,
  Daisy, repeshok, mëndafshi misri, etj).

  Për të parandaluar hypoxia fetusit duhet dhënë sihitin, haloskorbin, treshe në Nikolaev.

  Në lindje të grave duhet të infektuara në kohë
  parandalimi i hypoxia fetusit, dobësia e aktivitetit të punës dhe
  gjakderdhje hypotonic.

  Trajtim Antiparasitic në hloksilom fazës akute në Opisthorchiasis
  shtatzënia dhe të dhënit gji është i kundërindikuar për shkak të toksicitetit. Në
  ajo duhet të fillojë në fund të periudhës së laktacionit, stihanii
  periudha akute e sëmundjes, por jo para 1,5 muaj nga kohës së infektimit.

  Në sistemin e masave parandaluese që synojnë
  lidhjet individuale në zinxhirin e epidemisë Opisthorchiasis principalit në

  Sot është neutralizimi i peshkut. Për popullsinë e studimit
  metodat racionale e përpunimit të peshkut duhet të përdorin të gjitha në dispozicion
  format e edukimit shëndetësor (ligjërata, biseda, mësimet në shëndetësi
  shkollore, kartat, filma ekranit).

  Informacion nga artikullin "opisthorchiasis akut dhe shtatzënisë."