Herpes zoster


 • Arsyet zoster
 • Çfarë po ndodh?
 • Diagnoza dhe trajtimi

 • Arsyet zoster

  Sëmundja është shkaktuar nga virusi herpes njëjtë (herpes zoster),
  cila është agjent shkaktar i Varicella (dhenve). Që prej
  është dhenve, virus nuk zhduket nga trupi, dhe "në gjumë"
  në qelizat e sistemit nervor. Ndërsa trupi është i shëndoshë, virusi vetë bën
  nuk tregon, por nganjëherë pas shumë vitesh, ai ri-hyn në gjak,
  duke shkaktuar simptomat e herpes.

  Shkaqet e "zgjimin" e virusit:

 • Administrimi i barnave që ulin sistemin imunitar (kortikosteroidet, imunoshtypes).
 • Stresi kronik dhe lodhje.

 • Kanceri, sëmundja Hodgkin dhe tumore të tjera.
 • Efektet e terapisë rrezatuese.
 • Infeksioni HIV dhe AIDS.
 • Molë
  Qere është ngjitëse - virus të përfshira në kryerjen e bubbles. Për njerëzit
  shërohen nga dhenve, nuk ka rrezik të infeksionit. Megjithatë, ata që
  nuk dhenve të sëmurë, sidomos fëmijët, janë në kontakt
  e pacientëve me herpes zoster, dhenve mund të merrni të sëmurë (lisë së dhenve
  li).


  Çfarë po ndodh?

  Disa ditë
  para të sëmundjes mund të shkaktojë një ngjan gripit kusht:
  dhimbje koke, ethe, të dridhura, letargji.
  Njëkohësisht nuk mund të jetë dhimbje, djegie dhe kruarje dhe pandjenie


  dhe ndjesi shpimi gjilpërash në fushën e shpërthimeve të ardhmen.

  Pas 1-4 ditësh atje
  skuqje të lëkurës; ndërsa temperatura e trupit mund të rritet në 38-39
  C. skuqje duket njolla rozë që janë të njëjta ose tjetër
  kthesë ditë në flluska të vogla me përmbajtje të qartë.
  Puçrra është zakonisht e njëanshme dhe e vendosur përgjatë një
  i nervave shqisore. Më shpesh ato ndodhin në
  kraharorit (në hapësirën brinjëve) në fytyrë, të paktën përgjatë nervave
  gjymtyrët. Places nxito zakonisht e dhimbshme.

  Shprehje
  dhimbje ndryshon në njerëz të ndryshëm. Disa njerëz ndjejnë një sens të
  djegie, kruarje kodrina në gjatë shërimit, siç është shpesh rasti me

  vitryantsi. Të tjerë ndjejnë dhimbje torturues kështu që nuk mund
  kryejnë edhe punë rutinë.

  Gjatë numrit javor
  flluska rritet në mënyrë të konsiderueshme. Likuid më tej
  e permbajtur, bëhet me re, blisters thahet, të tërhequr brenda
  dhe i mbuluar me një kore. Podsohnuv, ata formojnë një dalë mbi lëkurën
  pllakë. Në vend të lezioni është e lehtë në lëkurë me ngjyra
  ose mbresë.

  Pacientët me sistemet normale imune shërohen
  në periudhën nga 15 ditë deri në 1 muaj. Pacientët e moshuar dhe debilitated priren
  për një kohë të gjatë dhe të rëndë.

  Gjëja më të bezdisshëm në këtë
  sëmundje që edhe pas dhimbje e shërimit mund të vazhdojnë

  për muaj dhe madje edhe vite. Këto dhimbje janë quajtur
  "Nevralgji Post-herpetike."

  Herpes Perebolet
  mund të jetë vetëm një herë në jetë, përsëritje të sëmundjes nuk ndodh.
  Përjashtimet e vetme janë njerëz me AIDS dhe mangësi imune.


  Diagnoza dhe trajtimi

  Diagnoza është e bazuar ankesa dermatolog pacientit dhe rishikim.


  Njerëzit me sistemet imun të dobësuar mund të jetë i nxituar purulent
  dhe e shpërndarë në një zonë të madhe. Pacientët e tillë dhe pacientët
  me lezionet e syrit, e cila manifestohet me një skuqje të lëkurës në majë të hundës,
  shtrimin në spital nevojshme. Përndryshe, ata mund të zhvillojnë
  komplikime të rënda.

  Trajtimi i herpes zoster duhet
  kryhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Kur kurs sëmundje
  i përdorur analgesics, qetesues dhe opiatet. Edhe
  duhet të emërohet barnave antivirale, Acyclovir,
  valaciclovir ose famtsyklovyr që shpejt të eleminuar skuqjen,
  të ndaluar përhapjen e virusit dhe të reduktuar peshën e dhimbjes.

  Lëkurës të prekur është e rekomanduar për të yndyrat bojë jeshile apo zgjidhje tjetër dezinfektues për të parandaluar ekzemë.

  Në post-herpetike nevralgji mund të emërohet si shtesë fizioterapinë.