Këmbët e pastra Operacioni


 • Vendndodhja përpjekje prisni
 • Forcimin e pasme
 • Ne kemi kryer një sulm masiv
 • Kërpudhat është e vështirë për të kuruar
 • Kush është në rrezik
 • Nëse kërpudhat duket të burgosur

 • Në përgjithësi dallojmë 3 lloje të sëmundjeve kërpudhore.


  Keratomikozy. Kur ata të prekur vetëm shtresa e sipërme e lëkurës, zakonisht në trup. E ashtuquajtura multi-colored liken - i nxituar butësisht zhvishem specks të vogla ngjyrë kafe të ngjyrës. Në lëkurën tanned ata të duken të lehta.


  dermatomycoses. Grupi më i zakonshëm i infeksioneve fungale. Kërpudhat thekshëm corneum shtrese të lëkurës apo pjatë gozhdë, ha lumtur atje keratin substancë dhe shpejt shumohet. Si rezultat (në varësi të "futjen" e kërpudhat) dikush fillon të zhvishem off lëkurë mbi thembra, çarje të shfaqet në mes të këmbëve dhe kruarje.

  Në të tjera derdh oozing gunga itchy në lëkurë. Në thonjve treta trash dhe të fillojnë të shkërmoqet.


  Candidiasis. A mund të ndikojë mukozës dhe lëkurën e pëllëmbë, shputë, thonjtë (pjatë gozhdë bëhet i trazuar, kafe, e shkëputur lehtësisht nga shtrati gozhdë). Nga rruga, zhvillimi aq të njohur për shumë gra mëllenjë (candidiasis vaginale) fajtor njëjta gjini kërpudhat Candida, të cilët u vendosën në mukozën.  Vendndodhja përpjekje prisni

  Sipas dermatomikoloha Yuri Tarasov, aleatët shefi kërpudhat - lagështia dhe turma të mëdha. Kërpudhat kënaqur "pritë" në:

 • dush plazh,
 • rërë lagësht bregdetar,
 • pishina spa,
 • klube palestër dollap me kyç.


 • Rreziku i kontraktuese kërpudhat direkt në ujë meposhtme. Jo aq i rrezikshëm në drejtim të infeksionit dhe të nxehtë rërë e plazhit të thatë dhe pebbles. Në platformat e diellit të nxehtë kërpudhat vdes.


  Edhe kërpudhave - "scouts" mund të depërtojnë mjetet e trajtuar dobët manikyr. Ajo është e mirë që të përmbahet nga sallonet manikyr-pedikyr në vendpushimin rastësor.  Forcimin e pasme

  Sigurisht, rreziku për t'u infektuar me kërpudhat mbi "egër" plazh, ku "një grusht" pushimit pa meddovidok shumë më e lartë. Por në një motele të mirë nuk mund të ndjehen plotësisht të sigurt. Për shembull, një mik i imi solli kërpudhat me një vendpushim prestigjioze në jug të Francës.

  Pra, ne do të jemi të angazhuar profilaksi.


  Kërpudhat penetron lëkurën për 3 - 5 orë. Pra, që vijnë në plazh në dhomën e tij gjithmonë të lani këmbët tuaja me ujë të ngrohtë dhe sapun. Mundësisht counter krem ​​antifungal gjithë OTC dhe lyej këmbët e tyre pas çdo rritje në plazh ose në pishinë. A nuk do të veshin këpucë e dikujt tjetër dhe pidslidnyky "publike" për këpucë përshtatshëm.  Ne kemi kryer një sulm masiv

  Nëse, pas kthimit nga pushimet, ju do të gjeni veten simptomat e infeksionit fungale, plani i veprimit duhet të jetë.


  Shkoni në një dermatolog, kërpudhave nuk mund të trajtohen mjetet juridike popullore. Lëng limoni dhe banjot me një zierje e Wort Shën Gjonit ose gjethe delli të mund ta shuajnë vetëm kruarje dhe të qetë disa tregon të jashtme - kërpudhat vetë mbetet në trup.
  Një copë gozhdë dhe të lëkurës thekon do të marrë në një studim që do të ndihmojë të përcaktuar se kush është i infektuar me kërpudhat dhe kërpudhat ju në të gjitha. Fakti se të gjitha sëmundjet që lidhen me ndryshimet në thonjtë dhe lëkurës këmbë kërpudhat fajtor vetëm gjysmën e kohës.


  Mjeku duhet të caktojë agjentë si antifungal për jashtëm (krem, krem, xhel), dhe për përdorim të brendshëm. Mënyra më efikase është konsideruar që zbrazë membranat qelizore të forta të kërpudhave.  Kërpudhat është e vështirë për të kuruar

  Në shumë të dendur spore kërpudhat shell chitinous: ajo nuk mund të "rozkusyty" qelizat tona mbrojtësit. Për shkak se trupi juaj është në gjendje të të rezistojë kërpudhat, vyrobyvshy antitrupa kundër tij.  Kush është në rrezik

  Më vulnerabël ndaj infeksionit:

 • Njerëzit me imunitet të reduktuar,
 • i cili kohët e fundit kishte për të pirë antibiotikë
 • vuan nga çrregullime endokrine,
 • shtatzënë
 • gratë që marrin kontraceptivë hormonal.


 • Nëse kërpudhat duket të burgosur

  Mjekët nuk e kuptoj pse njerëzit janë duke u përpjekur për të fshehur fundit e faktit se kërpudhat i sëmurë, "fsheh" gjymtuar thonjtë gra shpirti i errët i llak, njerëzit gënjejnë: kjo është ajo që unë gozhdë pryschemyv. 80% e njerëzve vetëm të shkoni në një dermatolog kur kruhet është e padurueshme për të duruar!


  Çfarë ndodh në qoftë se ju të filloni trajtim tepër vonë? Tani ju me siguri të gjithë anëtarët e familjes.

  Ju nuk do të lejohet në asnjë nga turistik të mirë. Pacientë thonjtë hequr kirurgjike. Ajo lënduar për një kohë të gjatë shërojnë. Fortë kërpudhat ul në trup, më shumë ajo u bë një mosmarrëveshje, më të gjatë ju do të trajtohen me drogë antifungal - deri në 6 muaj. Përveç kësaj, kërpudhat gradualisht ndikon në sistemin nervor dhe e qarkullimit të gjakut dhe mund të japin komplikime serioze në zemër dhe tru.