Kirurgji për të korrigjuar gynecomastia


 • Historia ...
 • Para operacionit
 • Gjatë operacionit
 • Pas kirurgjisë
 • Komplikimet postoperative

 • Historia ...

  Historia e operacioneve për zvogëlimin e gjirit filloi në reduktimin mashkull
  gjirit, kujton e femrës e deri në 1846, se trajtimi
  është gynecomastia. Termi "gynecomastia" u prezantua nga Galenit në të dytin
  Shekulli AD Galen definuar gynecomastia si një panatyrshme
  akumulimin e yndyrës në gjoksa në meshkuj.


  Aktualisht, i quajtur rritje hynekomastyey në indet e gjirit
  burrat. Gynecomastia mund të jetë e vërtetë kur shtim të gjirit
  është për shkak të një rritje në indet e gjirit të vërtetë ose

  false kur gjinjtë zgjeruar me yndyrë. Më shpesh
  gjetur mundësi të përzier - kur të gjirit është rritur me të dy
  kancer dhe yndyrë nënlëkurës.

  Në shumicën e rasteve, shkaku i gynecomastia është rritur
  Prodhimi i estrogjenit (hormon seksi femër) dhe reduktimin e
  androgens (hormonet seksuale mashkullore).

  Gynecomastia në adoleshencë mund të ndodhin gjatë seksit
  pjekuria përmes çekuilibër hormonal dhe shpesh spontanisht në
  Brenda 3 vjet pas simptomat e para. Në të rriturit, gynecomastia mund
  të shoqërohet me ndryshime të lidhura me moshën apo një rënie të funksionit testicular,


  duke rezultuar në rritjen e sasisë së yndyrës nënlëkurës
  dhe barazi estrogjene / androgens. Gynecomastia Vërtetë
  pothuajse i lidhur gjithmonë me mangësi androgen dhe të tepërta
  estrogjenit. Në disa raste, shkaqet e gynecomastia mund të jetë
  medikamente, tumore, çrregullime kromozomale, endokrinologjik
  sëmundje dhe etj Faktorët.

  Gynecomastia shkakton siklet të çon në përvojat emocionale dhe shkeljet e përshtatjes sociale.

  Klasifikimi i gynecomastia:

 • Gynecomastia shkallë unë. Zgjerimi i vogël gjirit pa lëkurë të tepërt.
 • Gynecomastia niveli II. Shtim mesatar gjirit, pa lëkurë të tepërt.

 • Niveli Gynecomastia III . Shtim mesatar gjirit me lëkurë të tepërt.
 • Gynecomastia shkallë IV. Shtim të gjirit shprehur me lëkurë të tepërt.

 • Para operacionit

  Në praninë e gynecomastia, pacienti duhet të konsultohet
  endocrinologist mund të merrni testuar për hormonet dhe shko
  ultratingull i gjirit. Konsultimi mbi
  Pacienti gynecomastia duhet të marrin informacion objektiv në lidhje me atë
  mund të pritet nga transaksionit. Konsultimi në gyno
  Sigurisht kirurg shqyrton gjendjen e indeve, duke analizuar se çfarë përqindje të vëllimit
  është ind i gjëndrave, dhe që - yndyrë.

  Në operacion për
  Gynecomastia këto dy lloje të indeve nganjëherë kërkojnë qasje të ndryshme. Pra, në
  pacientët me hynekomastyey rreme për rezultate optimale
  zakonisht të mjaftueshme për të kryer Liposuction gjirit. Pacientët me të njëjtën gjë e vërtetë
  hynekomastyey e nevojshme për të hequr indet e gjirit përmes një të vogël
  prerë paraareolyarnyy.

  Para operacionit për gynecomastia e duhur për të marrë
  vitamina, plot hani hahet numër të mjaftueshëm
  mish, fruta dhe perime. Kushte të pafavorshme për shërimin pas
  kirurgji për gynecomastia është pirja e duhanit. T.o, të paktën
  Dy javë para se operacioni për duhanpirësit gynecomastia Rekomando

  krejtësisht të ndaluar pirjen e duhanit.


  Para operacionit për të hequr gynecomastia duhet të ndalet
  administrimi i barnave që ulin koagulimit të gjakut, të tilla si
  acid acetilsalicilik (aspirina) - një përbërës standarde
  mjekim dhimbje. Shmangni duke marrë këto barna
  14 ditë dhe brenda një jave pas operacionit rreth gynecomastia.

  Pas kirurgji për të korrigjuar gynecomastia është e nevojshme për të
  të paktën tre javë për të veshin një të brendshme të veçantë compression që
  zonë fort dhe tërheq operohet. Zakonisht të vini ta merrni dhe
  Ju mund të bleni në klinikë.

  Që operacion për të hequr gynecomastia është kryer nën anestezi të përgjithshme

  i rëndësishëm për pacientin në stomak nuk kishte asnjë ushqim apo lëng për
  Kjo ditë operacionet është e dëshirueshme që të mos hani ose pini.

  Në ditën e operacionit për gynecomastia, në shtëpi, para se të hyjnë
  klinikë larë mundësisht duke përdorur një sapun antibacterial.
  Në pranim në spital ditën e operacionit për të korrigjuar gynecomastia,
  gjoks matur dhe fotografuar, atëherë kirurg vë atë
  kërkohet shënues foto dhe të caktojë pacientin në sallën e operacionit.


  Gjatë operacionit

  Kirurgjia për gynecomastia saktë është zakonisht kryhet nën përgjithshëm
  anestezi dhe zgjat 1-1,5 orë. Operative fushës dhe sterilizuar me alkool

  të mbuluar me një liri sterile kirurgjikale. Atëherë kirurg bën një të tillë
  Shkurtimet e mundshme, të tilla si ai që ata ranë dakord me pacientin
  për këshilla.

  Ka disa metoda të ndryshme të reduktimit të gjirit në
  Gynecomastia. Disa prej tyre të performancës vetëm sa
  Liposuction është kryer përmes punctures të vogla (2-3 mm) dhe në
  disa - reduktim i nevojshëm i lëkurës tepërt dhe zhvendosjes biberon
  up, dhe në këtë mënyrë është mbresë e vështirë të dukshme rreth dalë.

  Një nga metodat përdoren në të gjirit reduktim gynecomastia
  kryer një prerje të vogël nën të dalë - për pyhmentyrovannoy prag
  e areola dhe lëkurën e gjirit, i ashtuquajturi

  prerë paraareolyarnyy.

  Nëpërmjet këtij prerje duke përdorur mjete të posaçme si ind hequr
  i gjirit dhe gjirit yndyror indit. Pas prerë
  qepen. Ndonjëherë instaluar tub kullues për të hequr gjak,
  që mund të rrjedhje një grimë e prerë. Metoda e prerje suturing
  ndryshon, por zakonisht imponojë qepje fije që të zgjidhë vetë
  në trup. Kjo mbresë është vetëm nën areola. Mungesë
  mbresë horizontal nën gjirit ose mbresë vertikal në anën
  sipërfaqe pas një operacioni të gjirit për gynecomastia është
  Avantazhi i madh i kësaj metode të reduktimit të gjirit në gynecomastia.


  Pasi prerje janë mbyllur, ata lidhësh me fashë dhe veshin
  Pacient specifik të brendshme compression.


  Pas kirurgjisë

  Pas kirurgjisë për kirurgji gynecomastia brenda zonës
  orë do të jetë i ndjeshëm dhe i dhimbshëm. Megjithatë, pas dhimbjes
  Reduktimi i gjirit kirurgji me gynecomastia zakonisht të dobët. Shumë
  pacientët pas largimit të gynecomastia analgesics lehta kosto,
  dhe zakonisht shkojnë në shtëpi ditën tjetër.

  Faqet e operuar mund rozpuhnuty, por zakonisht nuk ënjtje të rënda,
  dhe dhemb dhe tërheq vetëm nën lëvizjeve të caktuara. Ditët e para pas
  kirurgji për gynecomastia nuk duhet të ngrenë duart lart mbi

  kokë, sepse ajo shkakton tensione të panevojshme në joints. Qepje pas
  kirurgji për të hequr gynecomastia zakonisht nuk hiqen, si ata
  absorbueshme. Pas pacientët reduktimin e gjirit me gynecomastia
  rekomandojmë veshin compression ditë përkrahës mbathje dhe natë
  Tre javë e para. Brenda tri javë pas operacionit për
  gynecomastia duhet të shmangin stërvitje dhe aktivitet fizik, dhe
  gradualisht rivendosjen e tyre.

  Nga rezultati i transaksionit në gji gynecomastia reduktimin mund të gjykojë rreth gjashtë muaj pas operacionit.


  Komplikimet postoperative

  Rreziku i komplikimeve gjatë shërimit pas operacionit për

  Gynecomastia më të vërtetë të madhe me madhësi rënie
  gjirit, veçanërisht në pacientët e moshuar dhe i plotë, dhe veçanërisht në qoftë se ata
  duhan. Më i keq i këtyre komplikimeve - mungesa e furnizimit me gjak
  nekrozë e mundur të dalë. Kur ju fshini një numër të madh të gjëndrave
  reduktimin indet e gjirit në gynecomastia dhe biberon ndjeshmëri
  përreth lëkurës mund të reduktohet. Shumë pacientë them të
  reduktuar ndjeshmërinë e nipples pas operacionit për gynecomastia,
  por kjo është e rrallë i shqetësuar.

  Pas kirurgji për gynecomastia gjirit mund të jetë më shumë
  asimetrike. Variacione të vogla në madhësi dhe formë pas operacionit në

  për gynecomastia duhet të konsiderohet si normale, por i madh
  Devijimet e nuk duhet të jetë. Planifikimi, matje dhe paraqitjen para
  Breast Reduktimi Gynecomastia në - kjo është fazat më të rëndësishme të arritjeve
  më simetrike, rezultatet natyrore në kërkim.

  Informacion nga artikullin "gynecomastia".