Onihomikoza kush duhet fajësuar dhe çfarë të bëni


 • Arritjet dhe sfidat në trajtimin e Onihomikoza
 • Kush duhet të fajësohet
 • Çfarë duhet të bëni: trajtimin dhe parandalimin e Onihomikoza

 • Arritjet dhe sfidat në trajtimin e Onihomikoza
  Trajtimi i Onihomikoza (këpurdhë gozhdë) të bazuar në përdorimin e drogës antifungal që vrasin kërpudhat, dhe nganjëherë - Metodat e tjera për t'ju ndihmuar të përmirësuar gjendjen e gozhdë.

  Arritjet dhe sfidat në trajtimin e Onihomikoza. - Kjo është gati aq tërësisht shkencor, fjalimet dhe artikujt e përmendur mjekët përkushtuar për të trajtuar sëmundje fungale gozhdë. Në të vërtetë, nuk është një arritje e shquar, i promovuar në masë të madhe trajtimin e kërpudhat gozhdë. Ata kanë një trajtim modern i infeksioneve fungale është shumë më efektive, më të sigurtë dhe më i përshtatshëm për mjekut dhe pacientit.

  Por problemet mbeten, të tilla si mikozë veç e veç shërim pas një trajtim të parë të suksesshëm. Jo të gjithë mjekët vjen jo vetëm 100%, por edhe 70-80% kurë. Kjo është, shumë njerëz të merrni disa trajtim kërpudhat gozhdë, por kjo nuk i ndihmon ata ose efekti i saj duket vetëm i përkohshëm. Në këto pacientë, sipas studimeve më të fundit, mund të fitojnë të paktën 1/3 e të gjithë apeloi te mjeku për ndihmë kundër kërpudhat gozhdë.
  Kush duhet të fajësohet

  Fajësojnë gjitha - mjekët dhe pacientët, dhe shoqërinë si një e tërë.

  Mjekët - që shpesh nuk përfshijnë karakteristika moderne Onihomikoza - afatgjatë, e përhapur dhe sëmundje të rëndë.


  Jo të gjithë mjekët kanë metoda moderne të trajtimin e infeksioneve fungale. Jo të gjithë mjekët vjen për të ndjekur e efektivitetit të trajtimit të infeksioneve fungale në bashkëpunim me pacientin.
  Pacientët fajësojnë në gozhdë gabuar trajtim kërpudhat që:

 • Së pari, ata edhe i kushtoj vëmendje për të lëkurës dhe thonjtë e këmbëve. Në fazat e hershme të fungal ndalesë sëmundjes shërohet lehtë, por këto faza të hershme shpesh ostavlyayutsya lënë pas dore;
 • së dyti, ata të shmangur për të parë një mjek, por në vend të përpiqen për të kuruar kërpudhat gozhdë e vetë, e cila menaxhon shumë pak;
 • Së treti, ata nuk i përmbahet gozhdë kërpudhat trajtim regjimit, duke gjetur atë shumë të gjatë dhe të rëndë për veten tuaj.

  Përveç kësaj, pas trajtimit, shumë pacientë harrojmë plotësisht për parandalimin e ri-infeksionit me kërpudhat.
 • Përse problemet e trajtimit të pasuksesshëm të infeksioneve fungale mund të jetë për të fajësuar të gjithë shoqërisë dhe institucioneve të saj? Për shkak sëmundje statistikat e cilësisë është pothuajse jo-ekzistente. Nuk ka asnjë punë edukim shëndetësor, publik në një formë të kuptueshme nuk raportohen infeksion fungale problemi dhe sigurinë e saj. Një punë e tillë duhet të kryhet në barnatore konvencionale, klinikat dhe spitalet.
  Çfarë duhet të bëni: trajtimin dhe parandalimin e Onihomikoza

  Gradualisht të korrigjuar këto gabime. Arma kryesore e luftës sonë të përbashkët - kjo është njohuri.

  Sot ne e dimë pothuajse gjithçka që ju nevojitet për të mposhtur mikozë veç e veç ngjitëse. Ne vetëm mund të sjellë veprimet tona në përputhje me këtë njohuri. Detyra e parë për pacientin mund të quhet njohje me informacion të përgjithshëm për lëkurën kërpudhat dhe thonjtë dhe mundësinë reale të kurë.
  Trajtimi i Onihomikoza deri kohët e fundit ka konsistuar vetëm në largimin gozhdë. Problemi ishte se gozhdë i ri u rrit shumë shpesh kërpudhat, sa shpesh i impresionuar gozhdë zonën dal - matricë. Tani mënyrë kirurgjike për të trajtuar kërpudhat gozhdë mund të zbatohet vetëm në disa forma të Onihomikoza rënda.  Aktualisht, ka shumë drogë antifungal që mund të kuruar kërpudhat dhe përmirësojnë pjatë gozhdë.

  Efektiviteti i trajtimit varet nga disa faktorë: zgjedhja e drejtë e drogës, afatet terapi (trajtimi mund të zgjasë për disa muaj) dhe parimet e saj (përdorimi i duhur i drogës, këpucë përpunimit), shteti i parë i pacientit (imunitet të ulët, mosha e avancuar, sëmundjet e rënda të zakonshme të tilla si diabeti diabet trajtim komplikoj).

  Mjekësia moderne ofron antifungals:

 • 1 per administrim oral (në formën e tabletave, kapsulave) - ata nuk janë vetëm aktiv në kërpudhave, ndalimit zhvillimin e mikozë veç e veç, por të qëndrojnë të mbërthyer në gozhda, duke reduktuar kohë trajtimit.

  Këto barna janë marrë zakonisht për 2-4 muaj, dhe në qarqet më të avancuara (terapi puls) - disa javë (me periudhat e pushimit për të trupit, që nuk është vazhdimisht).
 • 2 për përdorim të jashtëm (forma lokale) - polish gozhdë dhe shkëputeni nga patches, krem ​​dhe ointments.
 • Antifungal spray trajtim i ditës nga kërpudhat gozhdë është aplikuar vetëm 1-2 herë në javë. Ka një kombinim i drogës, komponentë antifungal që janë të kombinuara me komponentët zbutjen masat brirë. Kjo ju lejon që të merren me trashje e thonjve. Që mund të përballen u shfaq kohët e fundit pajisjet për përpunimin e hardware gjithashtu - stërvitje të modifikuara me hapëse të veçanta polish, ekspert në këmbë (Podoloh) do të ndihmojë të përshpejtojë procesin e shërimit.  Në raste të avancuara dhe të rënda të Onihomikoza e përdorimit qark të kombinuar - një kombinim të trajtimit të brendshëm dhe të jashtëm.

  Në çdo rast, një trajtim regjim efektiv dhe i përshtatshëm do të zgjidhni vetëm dermatolog.

  Një pikë e rëndësishme në procesin dhe pas kërpudhat gozhdë trajtim është dhe dezinfektimi i të gjithë asaj që u përball me kërpudhat - duhet të trajtohet dyshemeve, mureve, banja pajisjet, dush, banjo, dhe gjërat personale: rroba, këpucë, artikuj të kujdesit të lëkurës dhe thonjtë.

  Muret dhe fund e banjës duhet të trajtohet me një përzierje të pjesëve të barabarta të pluhur larës dhe zbardhues ose zbardhues (pluhur duhet të del me të larë pas 30 minutash).

  Shoes rekomanduar zgjidhje të përpunimit formalinë (25%) dhe acid acetik (40%). Ajo duhet të tërësisht të pastër me shtrojë jastëk dhe pjesët anësore të mbathjeve. Pastaj të vënë një tampon në këpucë shputë të tilla si këpucë të vendosur në një qese plastike të mbyllur e lidhur për 24 orë. Pas transmetimin këpucë për të vrarë erë. Femrash, stockings, çorape, triko mund të dezinfektohet me valë minutë 15-20 2% sapun-sode zgjidhje. Atëherë ata duhet të jenë për të zgjidhur hekur të nxehtë. Gërshërë manikyr dezinfektohet nga zhytje në alkool dhe pastaj djegur flakën e ndezjes, dhe në dyqanet në sterilizues veçanta të lartë të temperaturës.  Megjithatë, ajo është efektive kundër këpurdhë gozhdë - një parandalimin primar. Për të parandaluar infeksionin e thonjve kërpudhat në familje, në vend që të respektojnë rregulla të thjeshta të higjienës dhe të përdorin vetëm këpucët e tyre. Në vende publike nuk duhet të shkojnë zbathur. Ka gjithashtu gjasa për të parandaluar sëmundje, mund të përdoren agjentët antifungal - sprays dhe aerosols, me të cilat procesi, thembra e lëkurës të rehatshme dhe folds interdigital. Por më e rëndësishmja - gjithmonë të monitoruar shëndetin e këmbëve, të veshur të rehatshme, nuk i ngushtë dhe nuk shkakton rritje këpucë djersitje, dhe rregullisht të kujdeseni për këmbët e lëkurës dhe thonjtë.


  Informacion nga neni "Trajtimin e kërpudhat gozhdë të. Trajtimi i tanishëm i Onihomikoza. "