Idetë e gabuara rreth kancerit të lëkurës


 • Idetë e gabuara rreth kancerit të lëkurës
 • A është e mundur për të zbuluar melanoma herët
 • Vete
 • Moles zakonshëm (nevi)
 • Moles pazakonshme
 • Shenjat dhe simptomat e melanoma

 • Idetë e gabuara rreth kancerit të lëkurës

  Për të mbrojtur të mjaftueshme për të përdorur sunscreen në plazh.

  Edhe në ditët e re, 85% e rrezeve UV mund të depërtojnë retë. Kjo do të thotë që ju ende mund të kandidojë rrezikun e një makine, ndërsa vraponte për sport ose duke lejuar fëmijët tuaj që të jetë në rrugë në çdo kohë të vitit.
  Kjo ndodh edhe kur ju nuk jeni në plazh. Por në plazh ju zakonisht më pak e veshur, dhe të fshehur prapa kështu që është e rekomanduar edhe në qoftë se ju përdorni sunscreen.

  Gjithashtu, sunscreen është e larë me ujë dhe kështu që ju duhet për ta vënë atë përsëri çdo dy orë ose pas çdo notuar.

  Duke u kujdesur për lëkurën tuaj tani, ju të mbrojtur veten më vonë

  Zhvillimi i kancerit të lëkurës mund të marrë 20 ose më shumë vjet. Ekspertët thonë se shumica e njerëzve marrin rreth 80% e shumës së tyre të jetës podverhanyya e diellit është nën moshën 18 vjeç. Kështu, vetëm një djegien nga dielli i fortë në fëmijëri mund të dyfishojë rrezikun e melanoma më vonë në jetë. Duke u kujdesur për lëkurën tuaj në të vërtetë mund të zvogëlojë rrezikun por nuk eliminojnë atë plotësisht tashmë dëmin e bërë.

  Djegien nga dielli do të thotë që ju jeni të mbrojtur  Njerëzit me lëkurë të errët kanë më pak gjasat e kancerit. Megjithatë lëkurë tanned është në të vërtetë e dëmtuar lëkurën. Re zjarri plagos lëkurën dhe rrit rrezikun e kancerit të lëkurës me 20%.

  Në ditët e re nuk mund të merrni djegur

  Vetëm atë që dielli është e fshehur nga retë, nuk do të thotë që ju nuk keni nevojë për mbrojtje. Siç u përmend më lart, rrezet ultravjollcë të fuqishme të diellit do të vazhdojë të arrijë lëkurën tuaj edhe në ditët me re.

  Check out këto gabime të zakonshme dhe të kuptojnë se rrezet e diellit mund të gjejnë gjithmonë ju. Përjashtim të rastit kur ju jeni në shtëpi, ju kurrë nuk do të mbrohen plotësisht.


  A është e mundur për të zbuluar melanoma herët

  Melanomas mund të diagnostikuar në fazat e hershme kur ajo është e shërueshme.


  Vete

  Është e këshillueshme për të shqyrtuar lëkurën tuaj çdo muaj. Ju duhet të dini moles tuaj, blemishes, Freckles dhe karakteristika të tjera të lëkurës tuaj në mënyrë që të shohim ndryshimet e tyre. Vetë është bërë e mirë në një dhomë të ndriçuara mirë para një pasqyre të madhe. Një pasqyrë e vogël mund të përdoret për të parë të vështirë për të arritur vende.

  Bashkëshort, dhe çdo person tjetër mund të ndihmojë në lëkurë samoobsledovanii, veçanërisht kur shihet nga mbrapa dhe sipërfaqet e pasme të kofshët.

  Ju duhet të inspektojë të gjitha fushat e trupit, duke përfshirë pëllëmbë, shputë lëkurë e kokës, veshët, zonë pidnihtovi dhe shpinë. Të gjithë lëkurë të dyshimtë duhet të tregoni mjekut. Në burra, melanoma ndodh çdo tre në anën e pasme.

  Shfaqja e spote të reja në lëkurë, duke ndryshuar madhësinë, formën, ngjyrën e tyre apo ndjesi duhet të lajmërojnë dhe të detyruar për të kryer një sondazh. Ulçerë e pazakontë, vulë, njollë apo ndryshime në lëkurë mund të jetë një shenjë e kancerit të lëkurës apo shenjë paralajmëruese e tumorit. Lëkura mund të bëhet me luspa ose i mbuluar me lëkurë e mbuluar mund Moisture ose gjakderdhje. Lëkura mund të qerren, sëmundje të bëhet shumë e ndjeshme ose e dhimbshme.

  Mund të zhvillojë skuqje dhe ënjtje.

  Që moles mund të kthehet në melanoma apo të rrisë rrezikun e melanoma, është e rëndësishme të dini dallimet midis melanoma dhe një nishan të zakonshëm. Ndonjëherë është e vështirë për të parë dallimet midis këtyre dy shteteve, kështu që për siguri më të madhe të duket mjekun më të mirë.


  Moles zakonshëm (nevi)

  Moles zakonshëm (nevi) janë arna e kafe, e tan apo e zezë. Ata mund të jenë të sheshtë apo ngritur, rrumbullakuar ose ovale. Në mënyrë tipike, mol me një madhësi prej rreth 6 mm, ato mund të jenë tashmë në lindje apo mund të shfaqen në fëmijëri ose në moshën e rritur të rinj.

  Dukuri e njëkohshme e disa moles, veçanërisht në fusha të prirur për të ekspozimit të diellit.

  Nëse ka pasur një mol, ajo zakonisht mbetet të njëjtën madhësi, formë dhe ngjyrë për vite me rradhë. Në moles moshuar mund të zhduken gradualisht.

  Shumica e njerëzve kanë moles, dhe pothuajse të gjithë prej tyre janë të padëmshme. Megjithatë, është e rëndësishme për të zbuluar ndryshimet dhe i dyshuar për melanoma.


  Moles pazakonshme

  Zjarr i dyshimtë ose një nishan pazakontë duhet të shihni një specialist. Nëse melanoma mund të përjashtohet tërësisht, është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të detajuar, duke përfshirë dermatoscopy ose epilyuminestsentnoyi mikroskopi, duke lejuar studim të detajuar të formimit të lëkurës dhe të zbuluar melanoma herët.


  Shenjat dhe simptomat e melanoma

  Disa shenja dhe simptome të ndihmuar të dalluar nishan normal (nevus) e melanoma:

  Asimetri: One gjysma e mole nuk përputhen tjetrin.

  Kufiri i parregullt: Kufijtë moles i përafërt, i dehur, fuzzy.

  Moles Color i ndryshëm dhe ka ngjyra të ndryshme: cirk, kafe, e zezë, nganjëherë me arna e kuqe, blu dhe të bardhë.

  Diametri: Moles zakonisht i kalon 6 mm në diametër. Fundmi, dhe më shumë janë melanoma në madhësi prej 3 deri 6 mm.

  Shenja të tjera të rëndësishme të melanoma përfshijnë: ndryshim në madhësi, formë apo ngjyrë e Moles, dhe shfaqjen e formacioneve të reja në lëkurë.
  Informacion nga artikullin "Të 4 Keqkuptime më të zakonshme rreth kancerit të lëkurës"