Oh, hithërRreth nettles

Sa më shpejt të largohem ujë të pranverës dhe ngrohur nga dielli zgjojë tokës përgjatë lumenjve, përrenjve, kanaleve dhe përgjatë gardheve midis fidaneve e para me bar duket hithër, dhe në qershor në këshilla të rrjedh janë tufë lulesh dukshme gozhdë e lule të vogla të gjelbëra.

Kjo është një bimë shumëvjeçare me rrjedhin drejtpërdrejtë arrin një lartësi prej 150 cm. Gjethet dhe rrjedh janë të mbuluara me djegie qime që janë në kontakt të shpon lëkurën dhe të thyer off lehtë. Në mëngjes formuar me flokët zgavër, të dyja helmuese gjarpërinjtë dhëmbët, rrjedh që përmban acid formik. Kjo ishte ajo që shkakton djegien rëndë.


Hithrat - një nga barërat e këqija më të zakonshme, ajo mund të gjendet pothuajse kudo. Si një bimë medicinale, ajo ka kohë që njihet. Avicena tha: "Në fashë medicinale me uthull bën plagë të ditur, i ndihmon ato, përfitimet gjatë ngurtësim ... grimcuar ndalesë hithër gjakderdhje nga hunda ...".

Kjo është arsyeja pse decoctions shekullit XVI e lë janë aplikuar gjerësisht në të mushkërive, zorrëve gjakderdhje dhe mitrës. Megjithatë, në fillim të shekullit XX acaroj u harruar në kategorinë e bimëve medicinale. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur nevoja për masë hemostatik është rritur në mënyrë dramatike, kujtuan nettles.


Shkencëtarët krijuan një ekstrakt të lëngshme të lë, do të ofrojnë shërbim të mirë në spitale.

Efekti Hemostatic shkak të prezencës së vitaminës K, dhe në sasi të mëdha ajo akumulon vetëm në disa bimë. Veçanërisht të pasura me këtë vitaminë lë të gështenjë (800 njësive biologjike), hithrat, jonxhë dhe spinaq (400). Përveç vitaminës C, një hithër përmban rreth 200 millihram-qind vitaminë C, carotene, vitamina B, acide organike.

Për qëllime mjekësore korrur gjethet e bimëve që janë korrur vetëm gjatë periudhës së lulëzuar (qershor-gusht). Proceset e tyre, të veshur dorashka, të thata nën një tendë ose në zonat me ventilim të mirë.

Pas tharjes gjethe kafe ose nxirë hequr.


Recipes tinctures dhe infusions e acaroj

Infuzion i përgatitur si më poshtë: një lugë gjelle e grimcuar gjethe të thata derdh një gotë me ujë të zier për 10 minuta dhe filtruar. Marrë një lugë tre herë në ditë. Ekspertët bullgarë besoj se hithër ka një efekt i dobishëm për metabolizmin. Prandaj, ata janë të këshilluar që të marrë anemi infuzion, arteriosklerozës, reumatizmi, sëmundjet e traktit biliar dhe mëlçisë, hemorroide, kapsllëk zakonshme, dispepsi, e përdorur si një mjet për të rritur shpërndarjen e qumështit në fëmijë në gji.

Për të përgatitur infuzion për përdorim të jashtëm , një gotë me ujë të valë vënë dy lugë gjethe copëtuar.

Fasha dhe kremra të stimulojë kokrrizimin dhe epithelization e djegie të prekura indeve dhe plagët.

Beauticians rekomandojmë infuzion i hithër si një mjet për të forcuar rrënjët më shumë, duke e zvogëluar ëmbëlsi të tepërt të kokës dhe zbokth shkatërrimit. Për ta bërë këtë, pas larjes shpëlarje flokët infuzion ose fërkim atë në lëkurë.

Tretësirë. Merrni 200 gram të acaroj maj pour 0,5 litra vodka ose 70% alkool. Garzë fyt kravatë apo leckë. Mbajë pari ditë në dritare, dhe një tjetër 8 ditë në një dollap të errët. Drain, shtrydh, filtër, dyqan në një gotë të errët.

Merrni një lugë çaji me stomak bosh 30 minuta para ngrënies dhe lugë çaji 1 në natën para se të shkojnë në shtrat.

Pini të gjithë infuzion.
Njeriu është i fuqishëm, i shëndetshëm, zemra e përmirëson punën e tyre përmirëson gjakut, bëhet më e lehtë shkon sklerozë.


Çfarë trajton acaroj

Shumica prej nesh të marrë atë si farë e keqe me gjemba dhe asgjë më shumë. Dhe ishte kjo fabrikë gëzon një reputacion të shkëlqyer mes bimëve mjekësore në Evropë dhe i nderuar që nga kohët e lashta, dhe atje ende mund të gjenden qëllime hithër plantacion.

Totali 100-100 e pesëdhjetë gram një hithër ditë në gjendje të sigurojë nevojat e përditshme të trupit tonë pothuajse të gjitha substancave që japin një ndjenjë e mrekullueshme, sepse ajo është e gjitha se e dobishme, që mund rinovimin trupin tonë.Fara Hithër kombinuara me mjaltë është në gjendje të na çlirojë nga dhimbje barku, dhe kollë e vjetër, por mos harroni të merrni një potions vjetra sa më shpesh të jetë e mundur.

Ndihmon acaroj dhe rritur nivelet e gjakut të sheqerit, për këtë ju vetëm duhet për të përgatitur zierje medicinale të lë hithër: dy lugë hithër pour dy gota me ujë dhe të vënë në një zjarr të ngadaltë për pesëmbëdhjetë minuta. Pastaj tendosje supë dhe udhë të ftohtë.

Merrni ilaç gati një lugë gjelle tri herë në ditë.

Nëse ju doni për të normalizuar dhe të përmirësojë funksionin kardiak ju duhet të plotësoni një pintë ujë pesë lugë nettles, atëherë çdo gjë duhet të vihet në një zjarr të ngadaltë për pesëmbëdhjetë minuta.

Pastaj thahet supë me lëng mishi, dhe për të marrë një gjysmë gotë katër herë në ditë, ajo ka një veprim me të vërtetë të mrekullueshme supë. Hithër Essential dhe anemia, sëmundjet e mëlçisë, proceset inflamatore në traktin gastrointestinal.

Me lulet e saj delikate dhe nettles rinj mund të krijoj çaj të madhe medicinale nga ju duhet vetëm një konsum të rregullt.

Për më tepër, konsumi i kësaj pije duhet të lidhen me fazat e hënës. Në këtë rast, pozicioni juaj do të jo vetëm më të fortë, por edhe rënie më efektive e hënës kur ajo do të jetë letër C duhet të rritet çaj normë acaroj.
Koha më e mirë për këtë parti çaj është një orë me 15-19. Nëse keni joints lënduar, ajo është e rekomanduar për të aplikuar ato të bëra nga qull me miell misri hithër rrënjë.

Hithër dhe do të ndihmojë me humbje të flokëve: një lugë gjelle e bimëve është derdhur një filxhan ujë të valë dhe infused për dy orë, pas së cilës infuzion duhet të thahet. Përgatitur përdoret si një mjet për fërkim kokës.

Pra, nuk nxitojnë për të hequr këtë mjek me gjemba nga vendi i tyre, ai do të vazhdojë të ofrojë një shërbim të paçmuar në çështjet në lidhje me shëndetin tuaj.

Informacione nga artikullin "pronat medicinale Specks"

Diskutoni në sobschestve