Bëhem i lëmuar ulje të butë


 • Mësoni të bien
 • Më e rëndësishmja - të grupuara!
 • Nëse ka pasur një rënie të
 • Ajo ishte ... Fell ... u zgjua ...

 • Le të fillojmë me platitudes. Uji - një substancë unike që mund
  ekzistojnë në tre shtete agregimi: lëngshme, gaz dhe
  të ngurta. Pra, një nga gjendjen e saj të ngurta, i quajtur akull, me përjashtim të
  pronat e tij të tjera unike janë jashtėzakonisht rrëshqitshëm. Çdo vit,
  Ky është një zbulim mahnitës për shërbimet, të cilat
  lejon qytetarët e zakonshëm për të mësuar nga ligjet përvojë
  shqip dhe gravitetit. Rezultatet e këtyre eksperimenteve janë shpesh
  plagosje.


  Për të zvogëluar mundësinë e rënies në akull, ju duhet të zgjidhni këpucë të "saktë":

 • Këpucë do të jetë më pak rrëshqitje nëse proshipovat i saj i vetëm në
  seminar. Shtëpi i bërë, letër zmerile ngjit i vetëm në
  mjeti i fundit, ideal (por jo për të gjatë) copë shirit konvencionale
  suva ngjitës.
 • Për të rritur stabilitetin dhe të reduktuar lartësinë e rënies mnohosantimetrovyh kablukah- "këmbë" harrohet më mirë përkohësisht.
 • Në çdo rast, duke lëvizur në një sipërfaqe të rrëshqitshme, të përpiqet
  sulm mbi të gjithë vetëm. Relax gjunjët, këmbët, shih
  dhe mos harroni se ju mund të në çdo pip moment dhe vjeshtë - i
  Kushtet e psikologëve të tilla një shtet i gatishmërisë zvogëlon gjasat


  bien.


  Mësoni të bien

  Nëse ju keni shkau tashmë dhe rënia është e pashmangshme, do të përpiqen që të ulen - lartësia reduktuar kështu në të cilën ju bien.

  Një gabim i zakonshëm është që të relaksoheni me rekomandimin
  bien. Si, bie i dehur dhe nuk e thyejnë vetëm për shkak se.
  Së pari, kjo nuk është e vërtetë. Frekuenca e lëndimeve të dehur në punë,
  shumë më i lartë sesa i matur. Një shans i dytë në thyerje
  trup të relaksuar rrit, pasi që të gjithë kanë fuqinë të bëjnë grevë
  kockave. Në kohën e rënies, megjithatë, duhet të tendosje muskujt!


  Më e rëndësishmja - të grupuara!

 • Nëse ju bien nga blu, kreu duhet të tërheqë në supe,
  bërryla presion në të dy anët, mbrapa, ngre këmbët vendosur pak.


  Më mirë
  të gjithë bien në krah, por në çdo rast jo të tokës në
  armëve drejt. Shumë kështu vjen instinktivisht, e cila çon në
  ozhelednoho më e zakonshme plagosje - një thyerje e parakrah.
 • Nëse ju jeni i pafat dhe ju ende bie mbi kurrizin e tij - Ngjeshe mjekër tuaj në gjoksin tuaj dhe të armëve do të përhapet poshyrshe.
 • Nëse ju bie poshtë shkallët me rrëshqitshëm, është e rëndësishme për të mbrojtur
  fytyrë dhe kokë, do të përpiqen për të mbuluar duart e tyre. A nuk e bëjnë të pamundurën
  ngritje të ngadaltë, gjymtyrët rastopyrivaya - ajo vetëm do të rritet
  Numri i frakturave.
 • Ka shumë këshilla se si të bjerë, megjithatë, si
  praktikë, në një kohë kur këmbët e tij filloi të shpërndarë tashmë, mbani mend

  ato janë të vështira. Prandaj, teknikë i duhur duhet të braktisin
  paraprakisht. Në palestër ju mund të kërkoni nga mësuesi për të treguar numrin
  ushtrime të thjeshta, shtëpi - të punojnë jashtë në një dyshek.

  Nëse ka pasur një rënie të

  Në mënyrë tipike, shumica prej nesh ra, me gëzim të konfiskojë dhe psherëtimat,
  të vazhdojë të kandidojë në e saj. Vullnet dhe durim, që,
  sigurisht cilësitë vlefshme, megjithatë, injorojnë pasojat e lëndimit
  mund të jenë të tmerrshme.

 • Duke marrë një pushim për një sfidë, ju mund të merrni një thyerje me zhvendosje kurë të jetë shumë më e vështirë.
 • Tronditje në kohë të pazbuluara mund të vazhdojë
  ndodhin dhimbje koke, vizion të reduktuar dhe dëgjimi, të mprehta

  dëmtim kujtesës dhe lodhje.
 • Gratë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm me lëndimet
  kanceri i gjirit. Ajo do të duket kërdi banale mund të vazhdojë
  të çojë në formimin e tumoreve.

 • Ajo ishte ... Fell ... u zgjua ...

  Masakër . Të bëjë pa ndihmën e një mjeku ju mund ndoshta vetëm nëse ju trokitje e lehtë.

  Ndihma e parë : Bashkangjit në vend lënduar ndonjë
  të ftohtë dhe të trajtojnë melhemin e tij ose xhel, zgjidhjen bruises
  (Për shembull, Troxevasin).

  Tronditje . Kjo është një nga plagët më të zakonshme të marra në vjeshtë. Tronditje
  Truri manifestohet me humbje të vetëdijes (nganjëherë vetëm disa
  Momente), vjellje, dhimbje koke. Nëse dyshoni se

  tronditje, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Ndihma e parë : Qetë dhe compress të ftohtë.

  Thyerje (apo zhvendosja) . Shenjat e thyerje apo përmbysje, dhimbje akute, duke rritur edemë, shkurtimin
  gjymtyrët e dëmtuara dhe paaftësia e saj për të lëvizur.

  Ndihma e parë . Balenë e parë, e cila është që të sigurojë
  ndihma e parë për thyerje (përmbysje) - imobilizimi (imobilizimi)
  gjymtyrë plagosur. Kjo duhet të bëhet për të parandaluar
  zhvendosje të fragmenteve të kockave. Imponojnë mbajtjen fashë ose kaskë kështu
  të nyjeve të mësipërme dhe nën thyerje (përmbysje) ishin
  i palëvizshëm. Për shembull, krahun e dëmtuar në krah mund

  bllokoj me parzmore me një shall apo hedhjen rrobat e saj në bord
  stil Gjysh Lenini.

  I dytë ndihmës balenë e parë për thyerje janë vende të ftohtë
  dëme. A qesja mbushet me akullit ose dëborës, është aplikuar tek
  Places frakturë (përmbysje) për 10-15 minuta, pastaj hiqet dhe zëvendësohet me të ri.
  Kjo do të zvogëlojë ënjtje dhe dhimbje. Por zona e ngrohjes prekur nuk është e mundur, efekti i
  është pikërisht e kundërta.

  Një balenë e tretë - anestezi. Çdo dëmtim i eshtrave dhe nyjeve
  i shoqëruar nga fenomeni i shokut traumatik. Nuk atë në
  dhimbje dhe ashpërsia varet nga shkalla e dëmtimit. Si
  droga anestezike mund të përdoren analhinsoderzhaschie: baralgin,

  analginum, tempalhin etj

  E pra, në traumave opsion trajtim apo "ndihmës së parë"
  është në fakt një breshkë, të cilat janë mbi balena.

  Nga rruga, nëse ju do të jeni vetëm apo si një qendër trauma
  transportiruete viktimë atje, mos harroni që të vullnetit të mirë
  shtoni trupit semisitting (mbështetur) pozicion.