Deklaroni venat me variçe luftë
Sipas statistikave, aktualisht vuan nga venat me variçe në 40% të popullsisë. Megjithatë, mjekët besojnë se shifra e vërtetë është shumë më e lartë, pasi jo të gjithë këtë problem e trajton te mjeku. Kështu dy nga tre gra shpejt ose më vonë vuri në dukje në simptomat e tij e venat me variçe. Dhe në sëmundje të fundit dekadë në mënyrë të konsiderueshme "të rinj". Nëse para venat e këmbëve nuk mund të jetë frikë për pesëdhjetë vjet, por tani pik incidenca ndodh në 35 vjet. Dhe nuk është çudi: jetese e gruas moderne po bëhet më e vështirë dhe takë - të gjitha të mësipërme. Në këtë ushtrim duket e natyrshme që këmbët të merrni të lodhur në fund të ditës dhe një të fryrë pak.

Por me kalimin e kohës, për më shumë kohët e fundit për herë të parë duken venat e qetë lëkurës, venat merimangë shfaqet. Kjo është simptoma e parë e venat me variçe. Ata ishin natyrisht të jetë mpirje të rregullt, ashpërsia e dhimbjes dhe i fortë, veçanërisht në viçat, paraqitjet e jashtme janë duke u bërë më të shquar. Kjo është një shkelje e rrjedhjes së gjakut nga gjymtyrë, të cilat më pas çon në enjtur venat, ënjtje të dhimbshme, dhe në më të keq - për të ndryshuar ngjyrën dhe ulcerat trofike.

Nga venat me variçe nuk janë të siguruar nga çdo grua. Pranimi i kontraceptivëve, shtatzënisë, trashje, duhet të ulen ose qëndrojnë për shumë orë, imët, këpucë të pakëndshme - të gjitha të cilat mund të shkaktojnë probleme.


Në pothuajse të gjithë të rrezikut "femra" profesionet - shitjes, kamariere, hairdressers. Ata gjithashtu marrin Office punonjës që kalojnë gjithë ditën në kompjuter. Por edhe në një të tillë këmbët bukuri të rrezikshme punës mund të mbroheni nga venat me variçe.

Të gjithë pronarët e mjekëve "statike" specialiteti rekomandoj pure rregullt këmbët mpirë. Nëse ju jeni ulur në zyrën e drejtorit duke pritur për një qortim ose duke pritur për një drekë të biznesit në restorant - lëvizin gishtërinjtë e drejtë në këpucë, shkelni nga thembra në shputë, rrotullohen këmbët. Warm-up mund të jetë e lehtë, por i rregullt - filloni atë sa herë ndjenjë tensioni dhe shurdhim në gjymtyrëve.

Efekti i mirë është dhënë ushtrime të thjeshta që mjekët rekomandojnë për të kryer të drejtën në shtëpi pas punës. Midis tyre - e njohur "biçikleta", të shtrirë në shpinë të tij, imagjinoni se ju pedale. Ajo është gjithashtu e dobishme për të ngritur këmbën e zgjatur dhe rrotullohen këmbët nga brenda dhe pastaj jashtë. Ndihmon dhe alternuara lakimi mbrapa dhe me radhë kyçin e këmbës dhe këpucë me majë, duke ecur në vendin çorape të punës në dysheme.

Nuk duhet të harrojmë për të ushqyerit e duhur. Duhet të përjashtojë ushqime të pasura me sheqer dhe ëmbëlsira, të kufizojë futje kripë, çaj të fortë dhe kafe, erëza dhe alkool.

Njëkohësisht, dietë duhet të jetë substanca të mjaftueshme që forcojnë enët e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Kur edemë, dhimbje në këmbë, spazma e muskujve rekomandohet të konsumojnë ushqime të pasura në acid pantothenic (vitaminë C) - mëlçisë, krunde, kikirikë, maja, vezë e verdhë veze dhe pule.

Një tjetër asistent në problemet me venat - Vitamina P (rutin), rivendosjen muret e enëve të gjakut, duke e bërë yx më fleksibël dhe forcon kapilarët. Për të japin trupit me këtë substancë, duhet të futet në menynë u rrit, agrume, rrush pa fara i zi, hirit malore dhe "chernoplodka" dhe pini çaj më të gjelbër.

Sigurisht, përveç për të ushtruar dhe ndryshime dietë, ekspertët këshillojnë që të mbajë trajtimin lokal të venat me variçe. Farmacitë janë të përfaqësuara mirë ointments të ndryshme dhe krem ​​bazuar në Troxerutin - ai ndihmon në mbrojtjen e enëve të gjakut, zvogëlon dhimbjen dhe ënjtje, mbron kapilarët nga thyerje. Këto objekte lokale mund të përdoret në mënyrë të pavarur, ndryshe nga pilula dhe kapsula, të cilat duhet të emërojë një mjek-fleboloh. Por çfarëdo metodë është më efektive kur qasje të integruar, dhe i kushtoj vëmendje të drogave, të cilat përfshijnë disa substanca që ndihmojnë në luftën kundër venat me variçe. Një prej tyre - xhel "Venolayf", e cila kishte provuar veten mirë në treg.

Ai përbëhet, përveç Troxerutin, është heparin, e cila parandalon mpiksjen gjakut, eliminuar inflamacion dhe gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut. Në aplikimin xhel "Venolayf" heparin absorbohet më mirë përmes përmbajtjes së pro-vitaminë B5 (Dexpanthenol), e cila gjithashtu përmirëson elasticitetin e lëkurës, ndihmon procesin e shërimit dhe rigjenerimit. Drogës është i lehtë për t'u përdorur, absorbohet shpejt dhe sigurt edhe për gratë shtatzëna. "Venolayf" është e rekomanduar për edemë, dhimbje, shurdhim në këmbë dhe simptomat e tjera të fazës fillestare të venat me variçe.
Ndërkohë, mjekët kurrë nuk gomave të kujtuar që merren me këtë sëmundje duhet në identifikimin shenjat më të hershme.

E vetmja mënyrë për të parandaluar zhvillimin e saj dhe për të shmangur procedurave të dhimbshme dhe të shtrenjta. Dhe në qoftë se ju të gjeni veten shenjat e venat me variçe, ju duhet të konsultoheni me një mjek, një specialist në këtë fushë.

Ka contraindications! Para se të aplikoni duhet të lexoni me kujdes udhëzimet ose konsultoheni me mjekun tuaj.

Për publicitet