Dele për ata që nuk mund të fle


 • Rregulla një të tillë. Krijoni një mjedis të përshtatshëm për gjumë
 • Rregulla e dytë. Shmangni caffeine, alkoolit dhe duhanit
 • Rregulla e tretë. Rregullisht vpravlyaytesya
 • Rregulla chetvertoe.Sostavte mënyrën tuaj të gjumit
 • Rregulla e pestë. Lini shtratin tuaj për gjumë
 • Rregulla Gjashtë. Qumësht të ngrohtë dhe çaj bimor
 • Rregulla shtatë. Relaksimi masazh, dush të ngrohtë dhe meditim
 • Rregulla tetë. Ritual "Është koha për të fjetur!"
 • Rregulla e nëntë. Mos flini gjatë ditës
 • Rregulla dhjetën. Mos hani para se të shtrat
  Rregulla një të tillë. Krijoni një mjedis të përshtatshëm për gjumë

  Cilësia e gjumi juaj është shumë e rëndësishme për festën tuaj. Ajo duhet të jetë e errët, të pastër dhe të ventiluar lehtë.

  Mundohuni të mbani të ajrit dhe temperaturën e kushteve të reja të 18-20 gradë Celsius. Ju duhet të keni batanije të mjaftueshme dhe jastëkë të mira. Në qoftë se ju ndiheni të pakëndshme, ju nuk do të bjerë në gjumë. Minimizuar shumën e zhurmës dhe të lehta gjatë gjumit dhe, nëse është e nevojshme, përdorni earplugs dhe perde.

  Rregulla e dytë. Shmangni caffeine, alkoolit dhe duhanit

  Pije dhe ushqime që përmbajnë kafeinë, të tilla si kafe, çaj, sode dhe çokollatë, do të stimulojnë trurin tuaj më të gjatë se sa mendoni.

  Alkooli - depresionit. Edhe pse kjo nganjëherë ndihmon për të fjetur, ajo mund të shkaktojë zgjuar natën.
  Nikotina është gjithashtu një nxitës dhe përdorimi i saj duhet të shmanget natën, sepse ajo stimulon qarkullimin.


  Rregulla e tretë. Rregullisht vpravlyaytesya

  Duke punuar në zyrë dhe duke bërë punë mendore, ju nuk i japin trupit tuaj sasi të mjaftueshme të punës. Ata puna e të cilëve është punë fizike, kanë më pak probleme me gjumin se sa punëtorët e zyrës.

  Rregulla Katër. Bëni mënyrën tuaj të gjumit

  Mundohuni që të ngrihet dhe të shkoni në shtrat në të njëjtën kohë. Edhe në fundjavë. Shkuarja dhe marrjen e deri në të njëjtën kohë, ju gradualisht do të mësohen me të.

  Rregulla e pestë. Lini shtratin tuaj për gjumë

  Krevat dhe duhet të shërbejë ju për një gjë: për të fjetur ... mirë, dy gjëra: gjumit dhe seksit. Shumë lexim, punuar, shikuar TV, të shtrirë në krevat.

  Mendja juaj nuk duhet të ketë ndonjë më shumë shoqata të tjera se gjumit. Set mendjen tuaj për të instaluar: ". Nëse krevat, pastaj fle"

  A nuk shikojnë TV apo të ulem në kompjuter para shtrat. Dritë nga monitoruar dhe TV është si rrezet e diellit, kështu që trupi juaj të mendoni se në momentin ditën, jo natën.
  Gjithashtu, mënyra më e mirë për të bjerë në gjumë - është për të hequr qafe të gjitha mendimet. Për shembull, para se të shkoni në shtrat, "lë" të ju mërzit mendimet në një copë letër.

  Rregulla Gjashtë. Qumësht të ngrohtë dhe çaj bimor

  Qumështi përmban kalcium, e cila ndihmon për t'u çlodhur, ndërsa nxehtësia e saj do t'ju ndihmojë të relaksoheni. Gjithashtu qumështi përmban triptofanit amino acid, e cila e rrit nivelet e serotoninës dhe melatonin në gjak, të cilat ngadalësojnë aktivitetin e trurit.

  Por produktet e qumështit nuk janë të përshtatshme për të gjithë. Ndonjëherë është më mirë për të pirë çaj. Ka shumë lloje të bimëve që ndihmojnë gjumë, anise, kopër, livando.

  Rregulla shtatë. Relaksimi masazh, dush të ngrohtë dhe meditim

  Ka shumë mënyra për t'u çlodhur, por shumë nuk e di edhe rreth tyre. Ju mund të marrë vetëm një dush të ngrohtë që përmban një filxhan kripë. Një masazh i mirë pas punës mund të ju ndihmojë rinovimin.

  Meditim. Jo, nuk e kalojnë këmbët dhe bum! Vetëm të përqëndrohet në relaksim. Breathe thellë, frymë të gjata. Teknikë Transcendetral Meditim mund të tregojnë se si të jetë një qetësi të thellë, uljen e ankthit.

  Ky është një ilaç shumë efektiv për pagjumësi. Nga lexuar në lidhje me këtë teknikë sjell gjumë kontrolluar!

  Rregulla tetë. Ritual "Është koha për të fjetur!"

  Një model tipik mund të përfshijë:
  - Një lexim i vogël;
  - Dhëmbët e pastër;
  - Turn tifoz;
  - Pyetni alarmin;
  - Vendos çekiç për të thyer alarmin e ardhshëm në mëngjes.

  Pas saj duke bërë kështu që çdo ditë, ju do të bien në gjumë të lehtë.

  Rregulla e nëntë. Mos flini gjatë ditës

  Nëse ju marr një sy gjumë gjatë ditës, mund të thuhet në gjumin tuaj të natës. Prandaj, është e rëndësishme për të gjetur ekuilibrin e duhur. Por në qoftë se ju nuk mund ta bëjë këtë, është më mirë të mos marr një sy gjumë gjatë ditës.

  Rregulla dhjetën.

  Mos hani para se të shtrat

  Rostiçeri mund të ju ndihmojë të bie në gjumë, por jo ushqim i rëndë, ajo vetëm dhemb gjumë. Tretje kërkon shumë energji, kështu që ju do të ndjeni aktivitet.

  Shko në krye.