Bronkit pengues


 • Çfarë është bronkit pengues
 • Simptomat dhe diagnoza e bronkit obstruktive
 • Trajtimi i bronkit obstruktive

 • Çfarë është bronkit pengues

  Bronkit pengues është një lloj i bronkit akut. Obstruksioniste bronkit shpesh shkaktohet viruset paragrippoznyh, virus sincitial, rinovirus, adenovirus, virusi respirator gripit dhe më pak pneumoni Mycoplasma,
  Shoqatat virale dhe bakteriale. Tipar kryesor
  sëmundje është pengimi (ngushtimi i bronke) udhë ajrore zhvillon
  ndikuar kryesisht nga SARS. Shkelja e pengesave bronkiale
  për shkak të praninë e enjtjes inflamatore dhe edema e mukozës

  cipë trashje gjëndra e saj hiper tajitje, akumulimi në
  lumen dhe mur mukozës bronkiale. Së bashku me
  e mundur aq dobët e theksuar afatshkurtër refleks vrull
  muskujve të butë e bronke shkak të acarim
  shell.

  Pasazh nëpërmjet zonën ngushtuar e traktit respirator
  ajrit, përballet me rezistencën e tij të tanishme, veçanërisht në skadimin,
  çon në turbullirë jet e trazuar të trafikut ajror,
  duke rezultuar në formimin "fishkëllimë frymë"
  audible në një distancë.


  Simptomat dhe diagnoza e bronkit obstruktive

  Karakteristikat kryesore të sëmundjes është
  Fryma e zhurmshme munduar, i shoqëruar nga espirator (vydyhatelnym) bilbilit,


  në aktin e frymëmarrje muskujve ndihmëse. Temperaturë
  ulët-grade (37-37,5) ngrihet në numrat e larta nuk janë tipike. Kollë apo thatë
  lagësht, të shpeshta, këmbëngulës, kryesisht gjatë natës. Gulçim është natyra espirator (frymëmarrje të vështirë jashtë). Fëmijët e vegjël ndonjëherë me zë të lartë nxjerr frymë,
  i vështirë. Në raste të rënda, ka një zgjerim gjoks
  Seksionet front-sipërme. Në përcaktimin e kuti të lehta
  shëndoshë hije dhe dëgjoni fishkëllimë thatë dhe të larmishme
  rales me lagështi mbi një zonë të madhe. Dhënat fizike ndryshojnë
  velykoyulabilnistyu. Karakteri wheezing zëvendësuar në masë të madhe
  pas kollitjes.

  Wheezing thatë fishkëllimë mund
  ndjerë nga prekje apo të jetë audible në distancë. Astma ose
  Ndjenja e dështimit në fëmijët e ajrit nuk do të lindin.
  Kohëzgjatja sëmundje e 7-10 ditë, ndërsa sigurisht zgjatur - 03/02
  javë.

  Për të identifikuar se patogjen mbajë special
  Studim: virologjik - Metoda e Immunofluorescence
  reflektimet nga mukozën e hundës; serologjik - në rritje
  titri i antitrupave në sera çiftëzohet; bakteriologjik - përdorim
  Smears stërvitja nga mukozën e laring (mostra biopsi
  mundur nëpërmjet një kateterit). Në gjakun zbulojë leukopenia (rënie të numrit të qelizave të bardha të gjakut në gjak), zhvendosje rruazë e bardhë në të majtë, lymphopenia (reduktim në numrin e limfociteve në gjak).

  On Radiografitë tregojnë
  rritur transparencën e mushkëri, bronke dhe enët hije i ngushtë dhe i vetmuar
  nga njëri-tjetri. Në disa raste, përhapja vërejtur
  simetrik rritur model basal Broncho-vaskulare,
  tyazhistost.

  Për të dalluar bronkit obstruktive nga astma
  të nevojshme për të sqaruar trashëgimi fëmijën alergjik familjare
  (Anomalitë e kushtetutës diatez; alergji ngathët - ushqim,
  drogës dhe t. f.). Në foshnjat gjatë i parë
  Nuk ishte një sindromë spastik pa anamnezë është
  është e vështirë për të bërë diagnozën e saktë. Vini re se bronchospasm në
  zhvillimin bronkit pengues nuk është kryesor i rastit si në natyrë dhe nuk është e shoqëruar nga eosinophilia (rritjen e numrit të eozinofileve në gjak) dhe zakonisht nuk përsëriten në të ardhmen.

  Për astmës tipike paroksizmal për një
  Episode të përsëritura të bronchospasm dhe dyspnea (nganjëherë edhe pa layering
  SARS). Qartësuar dhe vëzhgimi klinik
  fëmijë të tillë.


  Trajtimi i bronkit obstruktive

  Për trajtimin e frymëmarrjes sipërme
  mënyra dhe restaurimit të të qenët i qartë i rekomanduar metoda të tilla si
  suctioning pompave mukusit elektrike apo llak gome,
  kullimit postural, masazh dridhje. Cakto shkëputur
  Terapia - dush të nxehtë këmbë ose të përbashkëta. Pije Recommended ngrohtë
  mjekësi expectorant në bazë të ekstrakteve alte rrënjë, ipekakuanë,
  Detyrat pleqsh, zgjidhje herbs Seneghe, Thermopsis, klorid amonit,

  pika amoniak-anise e jod dhe kripë. Për të reduktuar ënjtje e mukozës
  membrane e bronke dhe bronchioles dhe holluesit përdoret pështymë
  inhalimi aerosol.

  Treguar
  vitaminë (acid Askorbik, pyridoxine, pangamat kalcium,
  kokarboksilaza) në doza të moshës. Sulfanilamidnye do të thotë dhe
  Antibiotikët janë të rekomanduar për të rënda dhe në të rinj
  moshë kur është e pamundur për të përjashtuar pneumoni bakteriale.
  Përdoreni si Bactria - Fëmijët nga 2 për t 2 tableta (fëmijët) 2
  herë në ditë; 5-12 vjet - 1-2 tableta 4 herë në ditë. Kursi i trajtimit 10/5
  ditë. Për fëmijët e vegjël, përdorni pezullimin baktryma.

  Nga parandalimit të antibiotikëve për të parandaluar komplikimet dhe sulfanilamidnye do të thotë nuk është e aplikueshme.

  Informacion nga neni "bronkit".