I nxirë nga dielli


 • A nuk e djeg në diell
 • Kos dhe salcë kosi kundër djegien nga dielli

 • A nuk e djeg në diell

  Ndoshta e vetmja mënyrë për të shmangur djegien nga dielli është e garantuar - jo për të dalë. Në të gjitha rastet e tjera, ekziston rreziku i dozës së tepërt të ekspozimit UV. Kjo mund të ndodhë jo vetëm në verë, por në pranverë dhe madje edhe në dimër, të tilla si vendpushimin e skive. Dermatologists rekomandojmë duke përdorur një krem ​​me mbrojtëset e diellit dhe verës mbrojtje të dyfishtë.

  Struktura e një krem ​​dite që është përdorur në verë duhet medoemos të përfshijë përbërësit sunscreen. Sigurisht, ne nuk po flasim për karakteristika të veçanta për të mbrojtur kundër plazh dielli deri ne vetëm ecin në zyrë, jo një shëtitje.

  Nëse fundjavë kurriz dhe ne do të notuar dhe bëj banja dielli, të bëjë atë pa krem ​​të veçantë mbrojtëse është si fërkim tulla tuaj fytyrë.

  Kush dëshiron të vet të pikturuar veten e tyre rrudhat dhe njollat ​​e moshës? Fakti është se ekspozimi shumë diell shkakton photoaging, tani e di se pothuajse çdo gjë. Por beauticians janë përballur shpesh me problemin e djegien nga dielli kur ajo është tepër vonë për të trajtuar: djeg u - djeg shëruar. Fakti se lëkura e njeriut ka aftësinë për të "kujtuar" të gjitha ngjarjet që kanë ndodhur në pjesën e saj. Shembulli më e thjeshtë - plagët që mbeten pas lëndimit. Vetëm mos harroni lëkurën dhe microtrauma marrë djegie.


  Ajo thjesht duket se djegien nga dielli zhduken pa gjurmë, në fakt, ne vetëm presim pasojat.

  Vitin e kaluar, djegiet, e cila dukej e shkuar tërësisht lëkurën, duhet të bëjë veten të njohur të vitit të ardhshëm. Dhe në qoftë se në rininë e saj, ky efekt është jo shumë e theksuar, është tifoz i vjetër tan, më i dukshëm i bërë të gjitha imazhet e vjetra shkaktuar diellin. Në vende ku UV përshkoi veçanërisht e pamëshirshme, janë njollat, spote dhe moles. Dhe në qoftë se në anën e pasme dhe supet këto tags ende të përballueshme, pamja e fytyrës nuk mund të të dëmtojë.

  Pra vjen keq që lëkura jonë merr proporcional me kohën që ne banjo dielli.

  Një e katërta e një orë në diell të ndritshme - kufizimin e kohës për ata që sapo ka filluar sunbathing. Nëse ju nuk e ndjekin këtë rregull, rrezikun e djegur rritet nga ana e minutë. Nën ndikimin e diellit lëkura humbet elasticitetin e saj dhe qëndrueshmëri, ajo është e mbuluar me rrudha, dhe çdo organ i mirë, ky proces nuk punon. Çfarë duhet të bëni nëse një e tmerrshme ka ndodhur?


  Kos dhe salcë kosi kundër djegien nga dielli

  Ka shumë receta: çdo nënë apo gjyshja namazhet fëmijën tuaj se çfarë do të mësohet në familje. Kos, kefir dhe salcë kosi - një klasik i zhanër. Potsikavishe do kremra nga lëng të papërpunuara patate dhe lëng kastravec. Besohet se nëse lëkura digjet menjëherë aplikoni patate integruar, ajo do të heq dhimbjen dhe për të parandaluar blisters.

  Same me shalqi dhe lakër. Nëse djegur fytyrën e verdhë veze veze shpifjeve, të lejojë që të thatë dhe pastaj pije me ujë të ftohtë, gjithashtu, pjesërisht mund të hiqni efektet e frills diellore.

  Megjithatë, pa marrë parasysh lyhet mbi njohësit e tij mbrapa sëmurë të mjekësisë tradicionale duhet në mënyrë të vendosur e di një gjë: ju mund të tërhiqni simptoma të tilla si skuqje, dhimbje, blisters thatë, por pasojat nuk do të ndonjëherë djeg. Çdo gjë që dikur ka ndodhur të lëkurës me siguri të ndihet, nëse jo tani, atëherë në dhjetë vjet nevojshme.