Morth dhe hipotermi


 • Çfarë është hipotermi dhe morth
 • Shenjat e hipotermi dhe ngrirja
 • Ndihmë me hipotermi ose ngrirja

 • Çfarë është hipotermi dhe morth

  Nëse vera është koha për të lënë - kjo është vendpushimet sezon zakonisht ngrohtë
  ku ju mund të posmazhytysya mjaftueshëm në diell apo e detit poissledovat
  thellësi, dimrit shumë njerëz e lidhin me cruises të Vitit të Ri dhe
  aktivitete rekreative në male. Këtu sugjerime për aktiv
  Rest një shumë - kjo ski shkon, dhe mundësi për udhëtim
  sajë rides, akull patinazh, dhe vetëm ecin përreth majat me dëborë.

  Për më tepër, psikologji
  njeri është se për shumë pushime është e lidhur kryesisht me

  ndryshuar rrethanat. Dhe kardynalnishe ky ndryshim do të jetë më mirë.
  Pra, shpesh rastet ku Jugu duke shkuar për të pushuar ku si
  shumë borë, dhe nga Veriu mbështeten në fundjavë dnynky
  më në fund se si të ngrohtë deri diku në ishujt Kanarie, Qipro dhe të tjera
  vendpushime, tipar kryesor i të cilave - një shumë e diellit të nxehtë.


  Nuk është për t'u habitur se ndryshimi i papritur i klimës në udhëtim,
  të themi, vendpushimet dëborë e Alpeve, fillestar të cilët janë përdorur për një të butë
  dhe një klimë të ngrohtë, shpesh kanë simptoma të hipotermi
  trup. Dhe në boldest (kokëfortë, i pamatur ose zakonisht
  videot e vajzave gjithmonë të gatshëm për shfrytëzon të rinjtë)


  hipotermi mund të kaloni pa probleme te ngrirja. Dhe, krejt
  shpesh subjektiv në momentet e para të hipotermi ose ngrirja edhe
  pak njeriu e percepton praninë e këtij fakti.

  Numb në lëkurë të ftohtë pak i shqetësuar në të parë pronarin e tij, dhe
  kështu dje shpëtuan nga draftet Jugu, dhe sot Knights
  pa frikë apo faqe të zezë, të veshur goxha e lehtë edhe për lokal
  Banorët dhënë kënaqësi truket të ndryshme për të skive shpatet
  për shumë spektatorë të saj entuziaste.

  Vetëm me kohë në një lëkurë të pazakontë të zbehtë mund të bashkohet
  dobësi, letargji, të qenët i përgjumur, ethe, parehati

  pjesët e ekspozuar e trupit. Të gjitha këto shenja tregojnë një minimum prej
  dridhura. Një ekspozimi i zgjatur të ulët
  Temperaturat mund të ndodhë trupin morth, e cila,
  ra fjala, mund të jetë disa gradë.


  Shenjat e hipotermi dhe ngrirja

  Por së pari, le të shohim shenjat e hipotermi dhe ngrirja.
  Në qoftë se kushti i parë ka të ngjarë të ndjehen pothuajse të gjithë tona
  Lexuesit zbavitje jashtë në mot të ngrirjes, të gjitha "charms"
  ngrirjes dhe morth, fatmirësisht, ndjehet shumë më pak
  numri i njerëzve. Siç e dini, çdo efekt i ftohtë i zakonshëm
  menjëherë me një ndjenjë të lindur të perfectionism kanë tendencë për të interpretuar

  si "të mirë dhe të ngrira (la) I", megjithëse mjeksore e saktë
  thonë "pereoholodyvsya." Që nga simptomat e ngrirjes dhe
  morth, shumë më e theksuar dhe më e rrezikshme për shëndetin dhe
  jeta. Por gjërat e para të parë.

  Pra hipotermi. Një nga simptomat e para të hipotermi janë
  dridhura, ndjenja e "zvarritje" në trup, duke u dridhur në të gjithë trupin,
  një rënie të lehtë në ndjeshmërisë në zonat e hapura të trupit (të tilla si
  Në mënyrë tipike, një dorë person). Nëse efekti i ftohtë vazhdon më tej
  mund të jetë në letargji, të qenët i përgjumur. Vjen së pari i vogël dhe
  pastaj shprehu probleme të qarkullimit të gjakut - së pari në lëkurë, atëherë një

  subjekt i indeve.


  Hipotermi totale e trupit mund të çojë në ngrirje. Zhvillim
  ajo është lagështia e lartë, erërat e forta, lodhje, uri,
  lëvizshmëri të ulët, dehje alkoolit (në këto rrethana
  Frost mund ndodh në një temperaturë mbi ajrin e ambientit
  zeroja).

  Në ngrirjes së pari shënuar dridhje të muskujve, i shpejtë
  palpitations dhe lëvizjet e shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes, nuk është zbehje
  mbulon. Atëherë temperatura zvogëlohet trupi (36 gradë Celsius dhe
  më poshtë), duke rritur përgjumje, dhe norma kardiak
  gjak rënie presion. Me ekspozimin e vazhdueshëm ndaj ulët

  Temperatura frymëmarrje bëhet e cekët dhe të lëngshme, mund pastaj
  eja humbje ndjenjash dhe vdekje.

  Në hipotermi totale e trupit dhe acar mund të zhvillojnë
  ngrirjen zona të caktuara të trupit. Kjo zonat ekspozuar zakonisht
  (Face, duart), dhe shpesh veshur këpucë këmbët e lagësht. Në këtë mënyrë
  është blanching e lëkurës, redukton dhe zhduket tërësisht nervor
  ndjeshmëri, dhe me një blisters forta ngrirjet shfaqen në
  lëngshme turbullt. Lëkura bëhet i fryrë, mund të marrë
  kaltërosh-kuqe ngjyrë.

  Siç u përmend më sipër, dallojmë disa shkallë të ngrirja.
  Vini re se dikur mjaft e vështirë për të përcaktuar se deri në çfarë mase

  morth, rezultati përfundimtar të jetë e mundur në rreth 24 orë, që është,
  disa kohë pas ngrohjes viktimën në një të ngrohtë
  dhomë.

  Morth shkallë pari i parë korrespondon me pamjen e skuqje,
  pastaj zbehje dhe cianozë (cianozë) të lëkurës, zhvillimin
  ënjtje e gjymtyrë. Lëkura bëhet i pandjeshëm ndaj stimujve.

  Në fazën e dytë të karakteristikës fenomenet e parë-shkallë bashkohet shfaqjen e flluska përmbajtjen e paqartë.

  Në fazën e tretë është zona mpirje lënduar nga ngrica e
  nxirje, balsamim, dhe në raste të avancuara të refuzimit.

  Në temperatura të ulëta dhe lagështia e lartë mund të jenë raste

  sëmundje të quajtur kështu "këmbë llogore". Kjo gjymtyrë
  i fryrë, të bëhet e dhimbshme, lëkurë të kuqe. Me qëllim të parandalimit
  sëmundje duhet të mbani këmbët tuaja të thatë. Në rastin e "këmbë kanalit" duhet
  mbrojtur këmbë të dëmtuara nga lagështia dhe të ftohtë, ngrohtë atë
  periodikisht për të mbajtur pozitën horizontale për të përmirësuar
  qarkullim.

  Ndihmë me hipotermi ose ngrirja

  Si ndihmës së parë për hipotermi ose morth Drejtat
  ju jeni duke lëvizur në një dhomë të ngrohtë. Nëse kjo nuk është e mundur, ju duhet
  vënë viktimën më afër zjarrit. Nëse morth ose
  hipotermi pak, dhe viktima mund të lëvizin shumë e dobishme

  Lëvizjet aktive fuqishme, të tilla si këmbët e Mahi - disa
  duzinë herë secila.

  Nëse ju nuk mund të lëvizin nevojën e parë për viktimën nga lirë
  veshje poholodilyy ose me lagështi, nëse ka. Këmbët Kur lënduar nga ngrica
  - Pritini këpucë të ngrirë dhe për të hequr atë. Një i fortë dhe ngrirje
  humbja e vetëdijes mund të jetë i mungon fryma - në këtë rast,
  japin frymëmarrje artificiale. Pastaj fshij lëkurës duhet të jetë e mirë
  Duart ose një leckë të butë (dorashka, kapele lesh, etj) dhe për skuqje
  rivendosur ndjeshmëri.
  Fërkim zakonisht e bëjnë rreth 10
  minuta, kjo procedurë çon në ngrohjes dhe gjymtyrë reduktimit

  ose zhdukja e dhimbjes. Nëse gjymtyrët janë të ftohtë dhe
  i zbehtë, ajo tregon një ngrirja më të thellë.
  Sigurisht, në ato vende ku ka blisters ose fushat e nxirje,
  nuk kanë nevojë për të fshij! Warm gjymtyrë të ngrohtë lënduar nga ngrica
  ujë dhe një kristal i potasiumit mangan-acid (nëse
  në dispozicion), të aplikojnë pa mikrobe (sterile) përfundojë fashë
  gjymtyrë. Nëse është e mundur, duhet t'i jepet një pije të nxehtë, pastaj
  konkludojmë viktimën dhe fshehin një batanije të ngrohtë. Trajtimi i mëtejshëm
  mban një mjek. Kur dhimbje emëruar analgesics (relievers dhimbje
  nënkupton, deri medikamentit), dhe morth fortë shkalla

  viktimë hospitalizuar në klinikën.

  Siç mund ta shikoni, temperaturat e ulëta mund të rezultojë në telashe të mëdha
  për shëndetin e njeriut. Një ngrirje dhe madje edhe të rezultojë në ngrirja
  vdekja e një personi. Prandaj, është e rëndësishme si teknologjia pajtueshmërisë
  Siguria në male, fushat borë dhe të ftohtë, dhe e
  Masat për të parandaluar ngrirja. Në veçanti, ajo është e rekomanduar
  Vishen për të motit, duke pasur në wind- dore dhe veshje i papërshkueshëm nga uji.
  Është gjithashtu e rekomanduar që të mos shuaj etjen tuaj me ujë të ftohtë, borë apo akull.
  Vëmendje e veçantë i duhet kushtuar këmbët dhe mos harroni këpucë që të ngushta,
  Mungesa e insoles, çorape të para të pista shpesh janë kryesore

  parakusht për shfaqjen e scuffs dhe ngrirja. Vëmendje e veçantë
  Shoes duhet të jepet për ata që shpesh djersitem këmbët.

  Si për parandalimin, masat e mëposhtme, si ju keni
  ndoshta mendoi, është forcim. Po, shumë të dobishme në shtëpi
  çdo ditë në mbrëmje të lajë këmbët - së pari me ujë të ngrohtë, pastaj
  gradualisht ulur temperaturën. Së pari, pour këmbë, pastaj këmbët e tij për të
  gjunjë, këmbët përmes plotësisht. Kur ju plotësisht osvoyitesya mund
  lëvizur për derdhje e trupit. Ajo është gjithashtu shumë i dobishëm
  bosohozhdenie - Një shëtitje pak këmbët e zhveshur në terren. Filloj
  më mirë në verë, dhe pastaj të ecin çdo ditë të paktën disa minuta

  gjatë gjithë vitit, edhe në dimër. Për dobishme si forcim i trupit
  dush - alternuar duke derdhur ujë të nxehtë dhe të ftohtë.

  Kështu, para-përgatitur trupin tuaj për të pushtuar Alpet, dhe
  gjithashtu zotëruar udhëzimet bazë për sigurinë në male, ju
  kanë një shans për të shpenzuar pasur, interesante, dhe më e rëndësishmja, të sigurt
  Kujdesi për pushime tuaj. Për fat të mirë pjesa tjetër!

  Informacion nga artikullin "ngrirja".