Atherosclerosis e gjymtyrë të ulëta


 • Çfarë është atherosclerosis
 • Manifestim i lezioneve aterosklerotike

 • Çfarë është atherosclerosis

  Atherosclerosis nga anijet kryesore të ekstremiteteve të ulëta në vendin e parë në mesin e sëmundjeve të tjera të arterieve.

  Ateroskleroza e ekstremiteteve ulët pllake. Goditës kryesisht meshkujt mbi 40 vjet, ajo shpesh shkakton të rënda gjymtyrët qarkullimit të gjakut dështimit, duke dënuar pacientëve vuajtje të mëdha dhe i privon efikasitetit. Procesi është i lokalizuar kryesisht në enët e mëdha (aortës, arteriet çapokor) ose arterieve të kalibrit mesatar (femurit, popliteal).

  Arteriet aterosklerotike janë manifestim i arteriosklerozës.

  Ndryshime të mëdha në atherosclerosis zhvilluar në Intima (shell brendshme) arterieve të. Ju filloni depozituar kolesterolin dhe përfshirjen yndyrë (lipidet) - formimin spote të verdhë në murin e brendshëm të anijes. Në rrethin e këtyre lezioneve të shfaqet ri maturimin e indit lidhor e cila çon në formimin e pllakave sklerotike. Mbi pllaka depozitohen trombocitet dhe mpiksjen fibrinoze, kalcium. Me akumulimin bollshme e lipide dhe kalciumit është qarkullimi i varfër në pllaka, i cili shkakton shfaqjen e nekrozë atheroma-dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me masa të kalbur. Muri i arteries në të tillë një ngurtësinë pllakë guri, shembet lehtë.
  Kroshkoobraznye peshë ndodh në lumen. Getting me gjak në enët e gjakut në themel Shkërmoqet copa e pllakatë mund të shkaktojë bllokim (emboli) dhe epërsinë e arterial trombozë në zhvillimin e gangrenë gjymtyrë (vdekje). Përveç kësaj, ngushtimi i vazove pllakë të madhe të çon në prishje të konsiderueshme të rrjedhës së gjakut, e cila redukton shpërndarjen e oksigjenit në inde. Kur muskujt tendosje që nuk marrin ushqim të mjaftueshëm refuzojnë të punojnë, nuk ka dhimbje që zhduket vetëm pas pjesa tjetër. Një pllakë e madhe promovon mpiksje në vendin e ngushtimin e enëve të gjakut, e cila mund të çojë në furnizimin akute të gjakut i pamjaftueshëm ndaj gjymtyrëve dhe gangrenë.
  Manifestim i lezioneve aterosklerotike

  Për disa vite, atherosclerosis e ekstremiteteve të ulëta mund të jenë asimptomatike, por që nga manifestimi i parë klinik shpesh përparon me shpejtësi. Në disa raste, për shkak të trombozë prisoedinivshehosya manifestime klinike të sëmundjes ndodhin papritmas.

  Simptomë kryesor i arteriosklerozës të ekstremiteteve të ulëta është claudication përhershme, e cila manifestohet me dhimbje në muskujt viç që shfaqen kur ecin dhe zhduket pas një pushimi të shkurtër. Në lezionet aterosklerotike e barkut aortës dhe çapokor arterieve (Leriche sindromi) dhimbje të lokalizuara jo vetëm në këmbë, por në muskujt gluteal, muskujt e rajonin e mesit dhe hips.

  Claudication përhershme është rritur kur ngjitje shkallët apo një kodër. Dridhura Konvencionale, rrit ndjeshmërinë për të gjymtyrëve të poshtme të ftohtë, ndonjëherë mpirje në këmbë. Për shkak të ndryshimit të ngjyrave të lëkurës këmbët që në fazat fillestare të sëmundjes bëhen zbehtë, me pacientët me Leriche sindromi fildishi.

  Në fazat e mëvonshme të këmbët dhe gishtërinjtë e lëkurës bëhet ngjyrë kaltërosh vjollcë (çrregullime trofike). Zhvillimi i çrregullimeve trofike që çojnë në humbjen e flokëve, dysplasia gozhdë. Kur mbyllje (okluzion) e segmentit femurit-popliteal zakonisht pa flokëve trupit për këmbët, me lezione aorto-çapokor zone baldness rajoni shtrihet në tretës skajor të femurit.

  Një manifestim i atherosclerosis koronare të segmentit çapokor impotenca është shkaktuar nga sistemi i qarkullimit të gjakut të arterieve të brendshme çapokor. Simptomë më sipër ndodh në 50% të pacientëve.

  Udhëzime të rëndësishme për natyrën e procesit patologjike japin probing anijeve këmbët.
  Kur obliterating atherosclerosis e gjymtyrë të ulët më së shpeshti preken popliteal femurit segment-sepse, nga një vend i thellë kofshës së arteries shkarkimit, gurgullimë në shumicën dërrmuese të pacientëve nuk janë përcaktuar as arterie popliteal ose arteriet për të ndaluar.

  Shenjat kërcënuese gangrenë dhe gjymtyrë nga simptomat para (mpirje të gishtave, ulcerat këmbë).

  Dhimbje konstante në pjesën tjetër, që kërkon anestezi për 2 javë ose më shumë, Ulçera trofik ose gangrenë e këmbë apo këpucë me majë që kanë lindur me arterial pamjaftueshmërisë kronike të ulët, ishemi kritike gjymtyrë është një shenjë e gjymtyrë. Në titullin e kësaj gjendje është referuar krizës. Nëse ju nuk e marrin hapa për të përmirësuar arterial amputim të furnizimit me gjak është i pashmangshëm në shumicën dërrmuese të pacientëve. Dhe shpesh mjeku bind pacientin për amputim, por më tepër i pacientit zmuchyvshys dhimbje dhe pagjumësi kirurg pranon zbres këmbën e sëmurë.