Rajonal


 • Shkaqet e humbjes së flokëve (alopecia)
 • Humbja e flokeve në Grave
 • Alopecia areata (areata alopecia)
 • Dëmtim fizik
 • Mjetet e baldness

 • Shkaqet e humbjes së flokëve (alopecia)

  Shumë sëmundje sistemike mund të shkaktojë humbjen e flokëve. Çdo dobësim të zgjatur të trupit (p.sh., për shkak të etheve, infeksionet virale, malaries, operacionet, aksidentet dhe madje edhe lindjes) mund të shkaktojë humbjen e flokëve. Para se të humbjes së flokëve mund të shkaktojë tendosje mendore dhe stresi. Humbje e flokëve intensive fillon në rreth 3 - 4 muaj më vonë pas sëmundjes dhe zgjat për 3-4 javë.

  Megjithatë, shumica e flokëve të rënë të rritet për 3 muaj.

  Deficiti nutritiv, humbje peshe radikal dhe anoreksi në sistemin nervor dhe të shkaktojë humbjen e flokëve. Shpesh shkaku i humbjes së flokëve të grave është anemi. Çrregullime hormonale, gjëndër tiroide veçanërisht dhe vezoret gjithashtu të shkaktojë humbjen e flokëve. Shkakton alopecia mund të jetë edhe disa medikamente, duke përfshirë pilula kontraceptive.


  Humbja e flokeve në Grave

  Në gratë, humbje e flokëve mund të fillojnë në bazë të çekuilibër hormonal. Në trupin e femrës përmban një sasi të vogël të androgen hormon mashkullor, i cili është përgjegjës për baldness model mashkullor. Nëse burrat në familjen tuaj të prirur për humbjen e flokëve, është e mundur që flokët tuaj është shumë e ndjeshme për të edhe të mitur androgen përmbajtjes hormoneve.


  Megjithatë, alopecia skemë në gratë është rrënjësisht i ndryshëm nga meshkuj. Në mënyrë tipike, bien gratë e flokëve në të gjithë sipërfaqen e kokës, kështu që humbja e flokëve pak të dukshme. Me këtë skemë humbja e flokëve tek gratë është shpesh e lidhur puçrra fytyre dhe hirsutism (rritjes tepruar e flokëve).


  Alopecia areata ( Alopecia Alopecia)

  Areata alopecia - tipin e tretë të humbjes së flokëve. Arna tullac në kokë atje së pari, por gradualisht të zbatohen edhe për vetullat dhe qerpikët. Në burra, humbje e flokëve gjithashtu kap mjekër. Patches tullac shfaqet papritmas, por zakonisht ajo është paraprirë nga një shumë të stresit. Për fat të mirë, në shumicën e rasteve, ky problem është zgjidhur nga vetë, pa ndërhyrje nga jashtë - një qime pak muaj fillon të rritet përsëri po aq befas sa ajo ra.

  Kjo lloj humbje e flokëve është më shpesh në meshkujt dhe është nganjëherë leykopatii motivuar (shkelje e pigmentim lëkurës) dhe diabetit.

  Rajonale të shkaktojnë edhe disa sëmundje të kokës. Shumë besojnë se zbokth mund të shkaktojë humbjen e flokëve, por ajo nuk është. Humbja e fëmijëve flokëve shpesh shkaktohet nga infeksionet fungale. Në disa raste, shkaku i humbjes së flokëve mund të jetë një infeksion bakterial.


  Dëmtim fizik

  Së fundi, trauma fizike mund gjithashtu të shkaktojë humbjen e flokëve, baldness e këtij lloji janë gra më të prirur se meshkuj. Hairstyles të çuditshme, të tilla si flokët e ngushtë të shtrënguar në një bisht, vetëm tërheq flokët nga rrënja.

  Zakonisht flokët fillon të bjerë mbi kurorën, por ky proces është ndalur në qoftë se të ndryshojë hairstyle e saj. Para se të humbjes së flokëve mund të shkaktojë furçë të përhershëm krehje me najloni shpohet vështirë dhe kreshtat me dhëmbë të mëdha të mprehtë. Veprim i vazhdueshëm i temperaturave të larta gjithashtu mund të shkaktojë humbjen e flokëve, kështu që të jenë të kujdesshëm me tharëse flokësh.


  Mjetet e baldness

  Humbja e flokeve - Problemi i lumtur delikat, veçanërisht për gratë, përveç kësaj, jo të gjitha llojet e humbjes së flokëve janë të shërueshme. Nuk është për t'u habitur se shitja ishte një sasi të madhe gjoja mjetet juridike mrekullueshme për baldness. Efektiviteti i një produkti varet nga shkaku i humbjes së flokëve.

  Mos harroni se nuk ka mrekulli të drogës universal që do të zgjidhë problemin tuaj në disa ditë, dhe droga më reklamohen krejtësisht të padobishme. Në reklamat, shumë prej këtyre barnave janë përdorur para dhe pas fotot duke përdorur mjete të demonstruar efektivitetin e barnave. Sigurisht, ajo duket mjaft mbresëlënëse, por fakti është se në qoftë se pas përdorimit të produktit për restaurim flokët njeri me alopecia qelizë në flokët e tij në rritje përsëri, ajo mund të jetë një rastësi që në rritjen e flokëve dhe kështu do të fillonte. Në mënyrë të ngjashme, flokët që ra pas një sëmundjeje të gjatë, do të shërohen vetë, pa ndihmën e ndonjë mjekim.

  Kyç për të trajtuar humbjen e flokëve - për të përcaktuar shkakun e saj dhe të rregullohet. Kontaktoni dermatolog tuaj - ai do të gjejë shkakun e alopecia dhe të përshkruajnë trajtim të duhur, pasi që flokët është rivendosur.

  Mashkull alopecia është veçanërisht e vështirë për të trajtuar. Megjithatë, teknologji moderne dhe droga të reja të ofrojë efektive - megjithëse jo i lirë - zgjidhje për këtë problem.

  1. më e thjeshtë dhe të shpejtë zgjidhje - për të forcuar rritjen e flokëve të mbetur dhe krehër rrugën e tyre për të fshehur një vijë e flokëve largohet. Ajër të kondicionuar japin volum flokëve shtesë; por këto metoda jo radikale të përshtatshme vetëm për ata që vuajnë nga një të vogël, por baldness jo i përgjithshëm.

  2. minoxidil New drogës (minoxidil) - një zgjidhje e bukur për problemin e humbjes së flokëve për miliona njerëz. Megjithatë, ajo duhet të marrë vetëm nën mbikëqyrje mjekësore - pavarësisht nga fakti se minoxidil - një mjet i aplikimit lokal, ajo mund të shkaktojë efekte të rrezikshme anësore. Por problemi kryesor minoxidil - çmimi i saj i lartë.

  3. Një tjetër zgjidhje mjaft i shtrenjtë për problemin e humbjes së flokëve - transplant flokësh. Transplanti i parë flokëve është kryer në 1959 kirurg Orentreich. Efikasiteti i këtij operacioni është siguruar nga fakti se pas transplantimit flokëve të shëndetshme në pjesën tullace të zërë rrënjë dhe të vazhdojë të rritet normalisht.

  Ky trajtim radikal për humbjen e flokëve është shumë efektive nëse operacioni kryhet nga personel i kualifikuar dhe me përvojë.