Beware vlim


 • Shenjat e para
 • Çfarë nuk duhet bërë
 • Si për të trajtuar
 • Mjekësisë tradicionale
 • Abrasions
 • Duke vlon në asnjë mënyrë nuk do të merren lehtë,
  Së pari, ajo nuk është aq e lehtë për të kuruar, dhe së dyti, me pamjen e tyre
  mund të fshehin sëmundje të ndryshme, të cilat ju nuk bëni edhe
  dyshuari.

  Lëkura e çdo personi, madje edhe në qoftë se ai nuk vuan nga flokët e tepruar
  mbuluar, e pasur fjalë për fjalë me shumë follicles flokët, apo
  follicles, gjëndra dhjamor që hapen. Nëse kësaj strukture
  merr një infeksion, ajo mund të shkaktojë qelbëzuese akute
  inflamacion ose vlon. Pasi u hodh në krahun e tij ose në këmbë, nuk është e
  të shkaktojë probleme serioze, por u shfaq në indet e lëkurës ose hundë

  kanalit të veshit, vlim në gjendje të prishin jetën për një kohë të gjatë.


  Shenjat e para

  Së pari, ka një kruarje të lehtë që në një ditë ose dy
  duke ndryshuar pamjen e skuqje dhe ënjtje. Shpesh kjo
  mbyllja e vogël - rreth pesë milimetra. Ndonjëherë konik
  inflamacion i pjesës qendrore në varësi të shkallës së dëmit mund
  të arrijë 2-3 centimetra në diametër. Më vonë në zemër të zjarrit
  ka një bërthamë e indeve të vdekur. Nëse nuk ka komplikime,
  vlim plotësisht zhduket në një javë e gjysmë.

  Nëse ka inflamacion purulent i disa fqinje
  follicles flokët, nuk është ënjtje shumë më i madh se


  thjesht vlon. Kjo ngjyrë shtrirë rëndë lëkurën në vendin e edemë
  zakonisht purpurt, ndoshta qelb. Ky inflamim i gjerë
  quajtur një smerald. Smerald është e shoqëruar shpesh nga dhimbje të forta,
  ethe, vjellje, dhe ndonjëherë edhe i dobët.


  Çfarë nuk duhet bërë

  Në identifikimin vlim Trupi edhe në fazën e hershme apo në
  ndonjë mënyrë ju mund të bëni atë që më duan - shtrydh
  ajo. Ky është rregull kryesor që është e nevojshme për të mësuar,
  që nga dëmtimi zjarri të përhapet më tej
  infeksion në të gjithë trupin me pasoja të rënda për të.

  Veçanërisht
  i rrezikshëm për të prekur vlon në ijë, nënave të ushqyerit të gjirit dhe
  personi. Nëse ata mbi sipërfaqen e mësipërme të gojës, infeksion në gjak
  enët mund të depërtojnë në tru, e cila mund të çojë në
  shkatërrimin e indeve të saj dhe madje fatale. Përveç kësaj,
  përhapje, infeksioni mund të shkaktojë inflamacion në shumicën e indeve
  Anijet - thrombophlebitis e venat sipërfaqësore personi.


  Si për të trajtuar

  Në fazën fillestare të ulcerës së parë mund të ndihmojë
  të bëhet kremra mbulesë inflamatore me alkoolike
  zgjidhje. Por në qoftë se dhimbje dhe skuqje të rritjes, të jetë i sigurt për të

  kërkoni këshilla mjekësore. Nëse nuk ka komplikime, ju vë ihtiolovuyu
  tortë dhe pastaj për shërim efektiv plagë pa mbresë
  epitelizuyuchi emërojë mjete të ndryshme. Kur formimi abscesi
  vlim, që është jashtë procesit purulent përtej tyre
  qese ndoshta do të duhet të ketë kirurgji. Njëlloj
  vlen smerald - inflamacion të zbulojë të hequr qelb
  ind i vdekur, dhe pastaj të bëjë salcë me vaj erëkëndshëm.


  Mjekësisë tradicionale


  Ndonjëherë për të marrë shpëtoj prej vlon kanë për të vepruar
  vetë. Ato mund të shfaqen papritmas në shumë-mal
  Fushata, udhëtim turistik dhe kështu me radhë. d.

  Pastaj vijnë me teknikat e ndihmës
  mjekësi tradicionale, të cilat duhet të përdoren me kujdes.

  Rregulli i parë - është e nevojshme për të siguruar pastërtinë e armëve dhe të gjithë
  përdorur improvizuar. Duart më të mira me të larë
  sapun i vjetër sovjetik-style - ajo shkatërron gjobë
  mikrobet. Recetë më të zakonshme dhe të njohur popullor mund
  konsiderojnë duke përdorur ligation pjekur qepë. Ajo është e prerë në gjysmë
  dhe vihet në zjarr ndezjen. Disa orë duhet të zëvendësohen
  qepë. Në vlim përparim më të shpejtë mund të bëjë
  poultices dhe disa herbs. Kështu, një nga më të

  droga të fuqishme në këtë drejtim konsiderohet elm ndryshkur,
  e cila përmes cilësitë e tij me nofkën gjerësisht "se Herbalist." Elm leh
  nevojshme grimcuar në ujë të vluar për të formuar një slurry. Temperaturë
  Fondet në apozicion duhet të jetë aq i lartë. Gjithashtu nga
  herbs të përshpejtojë qelbëzim të vlon përdorur gjerësisht
  agave njohur si mushtit të butit gjethet e të cilit kravatë në
  zona e prekur. Edhe më e thjeshtë, por mënyrë shumë efektive
  trajtim është aplikimi për të prerë kokën vend i përflakur
  hudhër ose slurry i hudhër grimcuar. Gjyshërit tanë të përdorura
  vë llapë e liri, fara grimcuar me ujë të valë dhe oshparyuyut

  aplikuar me faqen e inflamacionit.

  Ka edhe tretmane më ekzotike vlon, p.sh.
  përdorur vajra ndryshme.
  Po, indet Dezinfektimi përdorur
  2-qind zgjidhje e livando vaj esencial. Është e mundur për të bërë
  kompresa të nxehta.


  Abrasions

  Nëse ju vlim kërceu për herë të parë dhe nuk shkaktojnë komplikime, të
  nuk ka arsye për shqetësim serioz. Por nëse pas tij
  e ndjekur nga një të dytë, të tretë, ju abrasions sëmurë. Arsyeja ajo
  pamja mund të jetë një shkelje e higjienës personale dhe teprime
  djersitje, sidomos në verë. Është për këtë arsye shpesh vlon
  shfaqen në lëkurë, e cila qëndron më shumë djerse, dhe

  punojnë gjëndra dhjamor më të mira. Mënyrë për të dalë nga kjo situatë,
  mund vëmendje vetëm për higjienën personale - Nevoja më shumë
  të marrë një dush, ndryshojnë rrobat, përdorni ndryshëm
  agjentët antibacterial për kujdesin e lëkurës.

  Për fat të keq, ajo mund të jetë shumë më serioze, sepse,
  Në mënyrë tipike, abrasions - një pasojë e një sëmundjeje. Një
  arsyet më të zakonshme për disponibilitetin e saj ndodhjes
  aureus në gjak. Ajo gjithashtu mund të jetë diabet apo tjetër
  sëmundjeve të shoqëruara me çrregullime metabolike, ul imun
  presë mbrojtjes ose mungesa e vitaminave. Shpesh nga
  abrasions njerëz vuajnë me kequshqyerja konstante -

  karbohidratet tepërt. Në këtë rast ju duhet për të anulluar dhe miell
  ëmbël. Në përgjithësi, kusht i përgjithshëm i sëmurë e trupit, sosje e saj
  gjithashtu mund të shprehet në formën e ulcerën.

  Me fjalë të tjera, për të identifikuar shkakun e saktë të sëmundjes
  nevojitet ekzaminim serioz mjekësor - një mënyrë tjetër të zgjidhjes
  ky problem, për fat të keq, nuk është. Përjashtimet mund të konsiderohet vetëm
  abrasions në moshë të re - 25 vjet. Shpesh kjo
  nëse është e lidhur te ndryshimeve hormonale në trup.

  Gjithashtu duke kontribuar në shfaqjen e abrasions ndryshme mikroskopike
  lëkurës, irritim i saj i vazhdueshëm dhe substanca kimikisht aktive.

  etj