Kujdes nga infeksion intestinal


 • infeksion norovirusna
 • Transmetim
 • Simptomet e infeksionit norovirusna
 • Diagnoza e infeksionit norovirusna
 • Mjekimi i infeksioneve norovirusna
 • Parandalimi i infeksionit norovirusna
 • norovirus dhe fëmijët

 • infeksion norovirusna

  Sot, fëmijët gjithnjë e më shumë dhe të rriturit që vuajnë nga infeksionet e zorrëve.
  Një nga shkaqet më të shpeshta të këtyre infeksioneve janë viruset.



  Ka disa lloje të viruseve që mund të shkaktojnë një person
  infeksion intestinal. Një prej këtyre viruseve është novovirus.


  Me norovirus rotavyrusamy është një shkak i madh i infeksioneve të zorrëve
  fëmijë. Norovirus i parë dhe rotavirus në përgjithësi nuk dallohen dhe të vënë të gjitha diagnozë -

  infeksion rotavirus, veçanërisht si shprehja e dy infeksioneve virale janë të ngjashme.


  Norovirus ishin të izoluar për herë të parë në 1972 në Norwalk, Ohio, SHBA, dhe për këtë arsye
  i quajtur fillimisht virus Norwalk.


  Norovirus shumë ngjitëse Vetëm 10-100 grimcat e virusit të mjaftueshme për të infektojnë njerëzit.
  Pra, duke marrë virusin në grup i fëmijëve shpesh çon në i shpejtë
  përhapjen e infeksioneve të zorrëve tek fëmijët.


  Transmetim

  Rrugët kryesore të transmetimit të norovirus:

 • ushqim, ai person mund të merrni, për shembull, duke përdorur ushqim apo palara fruta
  perime;
 • ujë, kur një person infektohet duke pirë një sasi të caktuar të lëngshme që përmban


  virus;
 • ose ujë, kur virusi hyn në trup nëpërmjet pa i larë duart, vegla,
  enët, etj
 • Më të transmetimit të virusit nga një person i infektuar kalon objekteve
  artikuj person i shëndetshëm. Njerëzit e infektuar me një virus të aftë për infektimin e të tjerëve
  gjatë kulmin e sëmundjes gjatë 48 orëve të ardhshme. Në disa raste, viruset
  organizëm mund të shfaqet për 2 javë pas fillimit.


  Simptomet e infeksionit norovirusna

  Simptomat e para shfaqen 24-48 orë pas infeksionit.
  Kjo mund të jetë një herë, por më e përsëritur shpesh të vjella, diarre, vjellje rënda, u rrit

  temperatura.


  Norovirus shpesh shkakton diarre dhe të vjella, por nganjëherë mund të jetë vetëm të vjella.
  Çrregullimet e sistemit tretës mund të shoqërohet nga muskujve,
  dhimbje koke dhe dobësi. Zakonisht simptomat shkojnë larg norovirusna infeksionit përmes
  12-72 orë.


  Pas një sëmundje trupi prodhon imunitet ndaj virusit, por për një periudhë shumë të shkurtër, rreth
  8 javë. Pas kësaj periudhe një person mund të infektohen me norovirus dhe përsëri i sëmurë.


  Diagnoza e infeksionit norovirusna

  Në këtë rast, të përcaktuar llojin e virusit që e ka shkaktuar infeksionin e zorrëve pa
  i rëndësishëm, sepse trajtimi i sëmundjeve të tilla zakonisht kryhet në të njëjtën mënyrë.


  Por në qoftë se keni nevojë për këtë, ju mund të marrë një test të gjakut për të përcaktuar norovirus
  PCR ose ELISA.


  Zakonisht noroviruses mund të diagnostikohet nga testet reagimit zinxhir polimeraza (PCR)
  në të cilin materiali klinik në studim janë një zonë të vogël të gjenetik
  informacion (DNA) agjent infektive dhe të shumohen atë shumë herë, duke lejuar
  të përcaktuar llojin e patogjen. Kjo analizë është shumë e ndjeshme dhe mund të identifikojë
  virus në një përqendrim prej 10 grimca virale.


  Immunoassay enzimë (VNM) nuk është predelenie virusin dhe antitrupat
  i prodhuar nga trupi i njeriut, pas prezantimit të tij ai ka virusa.Odnako

  mungesa e saktësisë dhe ndjeshmëri. Dhe vetëm mbi bazën e ELISA pa
  Konfirmim nga metodat tjera diagnostike diagnozë të saktë nuk është
  të jetë e mundur.


  Mjekimi i infeksioneve norovirusna

  Trajtimi norovirusna infeksionit varet nga karakteristikat e rrjedhjes
  sëmundje, dhe kryesisht përfshin plotësimin e një organi të ujit dhe electrolytes.


  Ne rekomandojmë zgjidhje të shpeshta pjesshëm të pijshëm që rivendosjen
  ujit dhe metabolizmin mineral. Më efektive dhe hlyukosalan rehydron dhe Humana
  elektrolit në të cilin raporti i glukozës, natriumit dhe kaliumit siguron optimal
  absorbimi i tyre nga zorrët në gjak.

  Këto zgjidhje duhet të alternuar me pirë çaj jeshil
  kamomil, ujë mineral (pa gaz) dhe lëngjeve të tjera. Vëllimi i lëngjeve që
  Pacienti duhet të pini 6-8 në orët e para të sëmundjes vlerësohet për të rriturit
  80-50 ml në 1 kg të peshës trupore.


  Përdorimi i njëkohshëm i barnave Ndoshta të tilla si KPIs (Gjithëpërfshirës
  përgatitje imunoglobulina), por zakonisht kjo nuk ndikon në shërim.


  Parandalimi i infeksionit norovirusna

  Aktualisht ekziston vaksinë norovirus.


  Prandaj, masat kryesore të parandalimit të infeksionit është zbatimit
  higjienës. Kjo larje duart pas kthimit nga rruga, larja e të gjithë fruta dhe perime para

  hahet.


  Nëse ka tashmë i sëmurë, ju duhet të ndjekin me kujdes e higjienës. Nga
  Të paktën një herë në ditë është e nevojshme për procesin e të gjitha sipërfaqet me të cilat
  kontaktuar person i infektuar: krevat trup, tavolina afër, banjo, dyer
  lapsa, etj


  Edhe grimcat më të vogla të pluhurit me noroviruses shkaktojnë sëmundje. Virus është shumë i
  zhiznestoek: pastrimi i lagësht me pastrues konvencionale dhe alkoolike nuk do të thotë
  të siguruar shkatërrimin e saj, virusi është rezistent ndaj tharje, ngrirje, ngrohje për 60
  gradë dhe vranë vetëm nga dezinfektues klor.


  Enë kuzhine, artikuj lahet përdorura nga pacienti dhe lodra (nëse i sëmurë

  fëmijë) duhet të lahen me ujë të ngrohtë dhe zbardhues.


  Të gjitha gjërat që janë të kontaminuara me të vjellat, ju duhet menjëherë të larë në
  temperatura të paktën 60 gradë.


  Kjo respektimin e higjienës do të parandaluar përhapjen e mëtejshme
  infeksionit dhe infeksioni njerëz.


  norovirus dhe fëmijët

  Siç e dini, fëmijët e vegjël tani dhe pastaj terhiq në gojën e sendeve të ndryshme. E pra,
  nëse ajo ndodh në shtëpi është i pastër dhe lodra. Por ndonjëherë ajo që ndodh në rrugë,
  shesh lojërash dhe vende të tjera ku askush nuk mund të ju garantojnë pastërtinë e objektit të marra në
  gojë.


  Kjo është arsyeja pse fëmijët shpesh kanë infeksion zorrëve.

  Përveç kësaj, fëmijët janë shpesh
  kombinuar në grupet e fëmijëve (kopshti, shkolla, klubit, kamp, ​​etj), ku
  mund të ndodhë shpejt përhapjen e ndonjë infeksion.


  Pra, çfarë bëjnë prindërit?


  Ju mund të këshilloj vetëm një gjë - për të mësuar fëmijën të përmbahen higjienës - të lajë duart me
  të marrë të ngrënit dysheme, të marrë në diçka gojën tuaj shtrirë rreth në rrugë, etj Sigurisht, kjo nuk do të mbrojë
  Fëmija i infeksionit të zorrëve, por akoma më të zvogëlojë rrezikun e shfaqjes së saj.


  Nëse një fëmijë ka kontraktuar infeksion norovirusna, ju duhet një
  të monitorojë nga afër gjendjen e saj, veçanërisht në qoftë se ajo është një fëmijë i vogël.


  Norovirusna infeksion mund të shkaktojë të vjella të përsëritura në fëmijët. Por, ndryshe nga
  të rriturit, fëmijët dehidratim është shumë më shpejt. Në këtë situatë,
  dehidratim të rënda mund të çojë në vdekjen e fëmijës.


  Prandaj, në këtë situatë sa më shpejt të jetë e mundur për të filluar fëmijën vidpayuvannya. Për ta bërë këtë,
  pije përdorur pjesshëm. Fëmija i jepet një lugë çaji lëng në intervale prej përafërsisht
  në 15 minuta, e cila i lejon të lëngshme zhytur. Kryesisht vetëm hlyukosalan,
  rehydron Humana electrolyte ose, në qoftë se jo, atëherë ne mund të japim ujë mineral
  (Pre-liruar gaz). Vëllimi i lëngjeve që ka për të pirë fëmijën në 6-8 orët e para

  sëmundje është vlerësuar për bebe 100 ml për 1 kg të peshës trupore, dhe për fëmijët
  mbi 1 vit - nën 80-50 ml për 1 kg të peshës trupore.


  Nëse për shkak të vjella të vazhdueshme ju nuk mund të pini ose ju shihni një fëmijë që fëmijës
  bëhet më keq, ju duhet të telefononi menjëherë ambulancë dhe të shkojnë në spital ku fëmija mund
  të ndërmarrë terapinë e nevojshme infuzion.

  Neni përgatitur Byelokrysenko Oksana.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Infeksionet e zorrëve
  helmim
 • Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijëve nën
  1 orë
 • Shëndeti i fëmijëve pas 1
  vit