Kujdes nga World Wide Web


 • Jeta Sweet
 • ngatërruar në web
 • Virtual Dashuria
 • Varësisë Internet

 • Në kohën e madhe-madhe-stërgjyshërit tanë u konsideruar në modë për t'u ulur në opiumit. Në ditët e sotme - Fashion ulem në internet. Çfarë ju kërkoni? Shkencëtarët besojnë se dallimet në mes të grippers jo aq shumë.


  Jeta Sweet

  Eshtë e panevojshme të thuhet, Internet - një gjë e lehtë, të këndshme dhe të dobishme. Këtu ju mund të relaksoheni dhe të bëjë dhe të takuar njerëz të rinj interesante dhe seks virtuale si siguria e tyre në përgjithësi është unik! Tillë një Vita Dolce për një tarifë modeste. Dhe interneti mund të postoni punën e tyre, të rezervoni biletat, zgjidhni pajisje, të blerë gjëra, shes panevojshme, të konsultoheni me një mjek dhe madje edhe martohet.

  Pse, për disa të - Rregullat dhe shpërblime nga autoritetet, por për të tjerët - një arsye serioze për të bërë një takim me një terapist? Duhet një djall i tillë si ai është pikturuar?

  Në fakt, psikiatër kanë gjetur kohë të gjatë ndonjë gjë që na pengon nga të qenit anëtarë produktivë të shoqërisë, nuk thyer ligjin dhe etikën - është normë, por në qoftë se vuajmë nga zakonet apo mjedisin tonë - është një problem. Kujtohet shaka të vjetër? "Pacienti, ose vuani perversionin?" "Pra ju, doktor! Unë të gëzojnë ato. " Megjithatë, si praktikë mjekësore, nëse një person ka një problem, ai gëzon ato deri në një pikë, dhe pastaj - të gjitha rrugë të drejtpërdrejtë në spital.


  Nëse ju keni qasje në internet, puna e preferuar, miq të dashur, të dashur, një hobi të preferuar, dhe ju gjithmonë keni kohë, atëherë shëndetin tuaj! Një tjetër gjë, nëse ju nuk keni një të tillë përveç veten tuaj dhe në Internet. Ka, megjithatë, skeptikët që thonë se Interneti është tashmë një faktor i vërtetë në shëndetësinë publike, por ne nuk do të kategorik. Në fund të fundit, njerëzit - një koleksion i individëve, secila prej të cilave është një marrëdhënie e veçantë të realitetit virtual.


  ngatërruar në web

  Znj Kimberly S. Rinj, psikiatër i njohur dhe personalitet përgjithësisht i paqartë, argumenton se varësia Internet prek afërsisht një në dhjetë përdoruesit amerikanë.

  Nga internet varësisë ndikon edhe ata që nuk është i lidhur në internet, por të detyruar të jetojnë së bashku me personin Internet varur: të afërmit e tij, familjen, kolegët, punëdhënësit, mjedisit shoqëror dhe veten e tij, edhe pse, përsëri si një shaka ... abuse Internet çon në izolim social, rritjen e depresionit, shkatërrimit të familjes, dështimi në shkollë, shqetësimit financiar dhe ndaj humbjes së punës. Në këtë kuptim, droguar Internet-varur njëjtë, vetëm me dëmtime më pak të rëndësishëm për shëndetin fizik. Por më shumë për këtë më vonë.

  I ri identifikon pesë diagnoza të madh nëntipet e "varësisë Internet".

  Kjo varësi në cyber, virtuale takim, pasion për tregtimin internet këmbimit dhe lojërave të fatit, surfing sëmurë dhe varësisë nga lojërat kompjuterike. Ajo gjithashtu pohon se sëmundja është shpesh rezultat i të dyja drogës apo alkoolit, apo anasjelltas, kjo varësi duhet të jetë një pasion për Internet. Ndarja nga llojet ne pranojnë (të shtuar në këtë relativisht të ri - shopogolizm online), por i dyti, le të, në pyetje. Përkundrazi, disa korrelacion atje, por veçanërisht në çelësat që personi i varur kryesisht i varur nga varëshme: drogës, alkoolit, TV, seksin apo pasion për mbledhjen - edhe gjërat më të parrezikshme mund të reduktohet në absolut.

  Ne nuk do të thonë se të drogës është i pafajshëm - asnjë mënyrë! - Megjithatë shumë duhani tym, alkool dhe duke pasur seks, ndërsa në varg normal.


  Virtual Dashuria

  Sinqerisht, ka disa njerëz të cilët kurrë nuk e ka lënë plagë romancë virtuale. Është emocionuese, romantike dhe, në përgjithësi, në mënyrë të sigurtë. Anonimiteti i plotë dhe liri. Në anën tjetër, p%
  D0? Mana ose në shumicën e rasteve të çojë në partnerët razvirtualizatsii dhe offline komunikim, ose një çifteve pjesëmarrëse është një tjetër, partneri më i prekshëm - në përgjithësi, më shpejt ose më vonë dashuria virtuale është e vërtetë.

  Nga njëra anë. Përveç kësaj, ndonjëherë një person zahrayetsya në dashuri virtuale, dhe ai bëhet një fund në vetvete. Shkatërruar marrëdhëniet reale, seksi virtual është lloji kryesor dhe i vetëm i aktivitetit seksual, ndryshim partner, por ajo nuk është e bukur sjell një kthim në njerëzit të jetojnë të komunikimit nuk mund të. Dhe ky është problemi!

  Një tjetër aspekt lidhet me cyber anonime kuptojnë se një pjesë e fantazive të rrjetit janë shoqëri normale, për ta vënë atë butë, jo i mirëpritur. Për disa, kjo dëshirë zbatuar vetëm në një rrjet me rrjetet e tjera të fillojnë. Kur ata thonë se e korrupton rrjetit - kjo tingëllon idiot.

  Nëse një person nuk ka marrë një mundësi për të pasur marrëdhënie seksuale me fëmijët, kafshët shtëpiake, banane dhe të gjitha që pakuptimta që është shpërthyer lirshme në internet, nuk ka gjasa që të vlerësojmë më shumë nxitojnë për të shitur. Nga ana tjetër, në qoftë se ata dëshirojnë të ishte subconsciously, në internet nuk është e ku. Si edhe ju mund të fajësohet, për shembull, televizion promovuar dhunën, pedofilinë dhe pirja e duhanit. Një tjetër gjë është se, gjetja e tyre seksual "unë" në internet, njerëzit mund seriozisht të merrni tëri në internet. Internet - Hetimi, por shkaku nuk është online.

  Në mënyrë të ngjashme, një pasion për njohurve virtuale - një pasojë e pamundësisë apo paaftësisë për të angazhuar një komunikim të vërtetë, pasion për lojëra, tenderët lojë mani dhe ankande dhe pasioni për informacion - është paaftësia ose mungesa e dëshirës për të pranuar në botën reale, të ikur nga realiteti dhe pamundësisë të ndërtuar jetën e tyre.

  Një tjetër gjë që në internet ju lejon të mos përpiqen për të zgjidhur problemet ekzistuese, lehtësisht të përshtatur për ju.


  Varësisë Internet

  Nuk është çudi, disa kapet në kurthin e një realitet alternativ, larg nga bota reale. Dhe, si çdo varësisë është dekurajuar nga shoqëria, njerëzit duhet të minimizojnë ose mohojnë varësinë e tyre të gënjejë, të shpenzojnë para, për t'iu shmangur punës deri në veprimin kriminal. Webplanet duke cituar Reuters e përshkroi rastin ku një i ri nga provinca kineze e Guangdong vrarë dhe të plagosur seriozisht babanë, nënën pasi prindërit nuk pranuan t'i japin para në internet kafe.

  E njëjta Webplanet folur për lojtarë që vranë një, sepse ai shiti shpatën e tij virtuale. Ka edhe raste më të shpeshta kur një burri apo gruaja paraqitur kërkesa për divorc, duke i ekspozuar në gjysmën e dytë të një romani virtuale. Jo vrasje aq tragjike, por edhe një tragjedi. Në pikëpamje të karrierës Thërmimi bazuar në Internet, arsimin, martesën, mirëqenien financiare. Nëse në fillim të varësisë së tij, njerëzit të thonë: "Unë nuk kam asnjë problem", pastaj në fund ata si droguar gjen veten ballë për ballë me realitetin, cila është frika. I ndjekur nga depresioni dhe mendimet e vetëvrasjes. Sipas statistikave, në përqindje e internetit e varur është jo më pak se 2% e të gjithë përdoruesve të internetit.

  Adoleshentët veçanërisht të ndjeshëm në varësi dhe studentët, si dhe njerëz të pasigurt në vetvete.

  Dëmtim fizik nga kjo sëmundje kanë: shqetësim gjumë, lodhje, përdorimin e tepruar të tonics, çrregullime të tretjes, problemet me shpinë dhe sytë dhe një dobësim të përgjithshëm të sistemit imunitar. Të jetë i kujdesshëm në qoftë se një shumë kohë një të dashur në internet, dhe ndërsa ai është shkaku swings humor, kjo i ngadaltë ose anasjelltas gërnjar nëse nachytaye gënjeshtër ose të shkojnë në duke folur, të zemëruar kur vëmendjen e tij. Pa marrë parasysh sa i madh tundimi ishte, në çdo rast nuk duhet të fajësojnë veten për atë që po ndodhte me të.

  Na vjen keq, ju jeni të dy në mënyrë të barabartë janë në të njëjtën barkë varësisë e tij, dhe ju vetëm nevojë për ndihmë të ekspertëve.

  Njerëzit e përfshirë në varësinë e pacientit në psikologji quhet codependent. Spivzalezhnist - një shtojcë patologjike për vuajtjet pasion njerëzor të dhimbshme, apo personalitet tjetër problematike. Obsession ndihmuar atë të ndryshojë e tij ose të rritet për aq kohë sa nuk asistojë vetes të gjithë jetën tuaj, duke mos lënë cep të botës për paqe. Codependency kanë tendencë për të kërkuar zgjidhje të problemeve person i varur, fajësojnë veten arsyet shkaktuar sëmundjen në pamundësinë për të ndihmuar një mik.

  Një rol të rëndësishëm në këtë aktakuzë vetë ndaj totalit janë vetë të varur që nuk do mend hedhin fajin mbi të tjerët.

  Mjekët zbuluan se të afërmit që vuajnë nga varësia e njeriut nevojë për ndihmë të paktën shumë të durueshëm. Nëse e gjeni veten në këtë situatë, mos harroni edhe konsultimin e thjeshtë mund të ndihmojë një person të përballen me një situatë të vështirë, ku ju nuk e vetëm të sigurojë udhëzime për problemet ekzistuese dhe të ndihmojë për të përballuar me një periudhë të vështirë të jetës. Nëse, në varësi të pacientit bëhet karakter ngulët në qoftë se ju ndjehemi të zhytur plotësisht dhe nuk e di se si të përballen me situatën, pjesërisht fajësojnë veten në këtë situatë, të gjejnë një grup mbështetje codependent!

  Mos i thoni vetes: "Nuk do të të afërmve të varurit nga droga dhe alkooli, por gjendja ime nuk është aq" nuk do të njerëzve të cilët janë të hutuar dhe që (është se ata, jo pacientët e tyre) kanë nevojë për ndihmë.

  Për të përmbledhur, unë dua të them internet nuk është bota e keqe dhe jo një ilaç - një mjet për informim dhe komunikim, kështu që për atë dhe duhet të trajtohet. Ajo nuk e ka rregulluar jetën tuaj, nuk e bëjnë atë më të mirë. Përdorni atë kusht, por nuk të drejtuar larg nga realiteti, sepse realiteti vetëm ju bën njerëzor.

  Informacion nga Natalie artikull Bokareva "e humbur në rrjet"