Kujdes nga morrat


 • Si të shpëtoj e parazitëve të pakëndshme?

 • "Mami, unë kokë itches!" - Për fat të keq, këto fjalë shpesh mund të dëgjojë prindërit për fëmijën e pasme nga pushimet verore. Në mënyrë tipike, shpejt e gjeti fajtor dhe kruarje - morrat e kokës. Shumica e fëmijëve të infektuar me morra dhe kopshte, dhe shkolla. Morrat - gjakut-gjiri insektet, parazitëve të përhershme, të cilat do të mbahet në jetesën e njerëzve. Ata shpesh hanë (6 deri 12 herë në ditë), dhe femra për jetën e tij (dhe ajo jeton rreth një muaj) shtrihet rreth 140 vezë, i quajtur gjithashtu therrizat. Shtyrja vezë, femër zgjedh me sekret sentimental me të cilin vezë ngjitur në mënyrë të vendosur në flokë.

  Zhvillimi nga veza në insekt i rritur merr rreth tre javë, kështu që numri i morrave të rritet me shpejtësi. Një nga manifestimet e pakëndshme të morrave është kruarje që ndodh kur ushqyerit morrat. Kruhet është ruajtur dhe natë. Kruarje të vazhdueshme mund të çojë në infeksion sekondar florës lëkurës piogjen, zakonisht Staphylococcus.

  Shumica thërija, larvat morrat dhe të rriturit mund të gjenden në rajonet tokësore dhe zverku e kokës. Me një numër i lartë i flokëve morrat mund të jetë ngjitur Sero-purulent exudate në të ashtu-quajtur "plica". Përveç morrat nuk mund të ekzistojë vetëm në flokët e njeriut, por edhe në lëkurë të lëmuar e veshit, BTE dhe qafës zonat e.


  Të jetosh në shtëpi thërija Morrat janë gjetur në bazën e të flokëve, ndërsa predha boshe dhe vezët e vdekura mund të gjenden në një distancë të konsiderueshme - deri në 2-3 cm nga rrënjët e flokëve. Thërija lokalizimit mbi flokët mund të ndihmojë në identifikimin kohëzgjatjen e sëmundjes. Me një shpejtësi mesatare prej rritjes së flokëve rreth 0,5 mm në ditë, i vonuar një muaj më parë thërija do të jetë e vendosur 1-1,5 cm nga lëkura. Duhet të theksohet se vetëm prania e predha boshe vezë dhe thërija të vdekur në një distancë të konsiderueshme nga lëkurë e kokës nuk është shenjë aktiv infestatsii diagnostike dhe tregon ported më parë morrat.


  Si të shpëtoj e parazitëve të pakëndshme?

  Zgjidhjet e mëposhtme të problemit:
  Me pak të madh të njerëzve humbjen morrave mund të përdorni metodën mekanike të shkatërrimit - nga krehje insektet dhe vezë krehër rroje, apo prerja e flokëve. Para krehje thërrijat nga flokët e larë kokën, të ngrohtë opoliskuyut 5,10% acid acetik. Pastaj krehër thërija zchisuyut i shpeshtë, duke kaluar përmes dhëmbëve para flagjelë kurriz ose fije pambuku, ngjyhet lavishly në uthull, e cila shkakton shkatërrimin përbërjen ngjitës që mban vezë në bilancin. Metoda fizike është që të shkatërrojë të insekteve të ndikimit të temperaturave të larta ose të ulëta dhe është e rekomanduar, veçanërisht kundër morrave.

  Shpesh në shtëpi duke përdorur lavanderi të valë dhe hekurosje hekur të nxehtë. Mënyra më efikase dhe të shpejtë për të hequr qafe e morrave të kokës është një metodë kimike në bazë të përdorimit të pedikulitsidov - insekticide projektuar për të vrarë morrat. Kërkesa e përgjithshme, të cilat duhet të plotësojnë mjetet pedikulitsidnye, si të gjitha ilaçet - të sigurisë për trupin e njeriut. Në Rusi, në krahasim me vendet e tjera të imponojë kërkesat më të rrepta për drogë aplikuar drejtpërdrejt në lëkurë. Ata duhet të jetë pak toksik (të trajtuar kur aplikohet në lëkurë për klasën e 4 ishte komponime të rrezikshme Enjoy 12.1.007-76) nuk kanë sensibilizimin, efekt ngacmues lëkurë rithithes dhe në nivel lokal.

  Si përbërësit aktivë në automjete moderne pedikulitsidnyh janë pyrethroids kryesisht e përdorur (Permethrin, d-fenotrin, alletrin etj) (shandanët dhe të tjerët, 2009). Pyrethroids sistem nervor të insekteve të dëmshme të ndjeshme ndaj tensionit ndryshimet e kanaleve natriumi membrana e qelizave nervore. Prandaj, trajtimi i pacientëve me produktet e morra përmban pyrethroids, helmim morrat në kontakt me insekticid i parë mund të zbulohet në rritjen e aktivitetit të tyre fizik, dridhje të gjymtyrëve, etj, shpesh konsiderohet gabimisht si veprim mungesa pedikulitsidnoho. Megjithatë helmim është insekte i pakthyeshëm, morrat dhe vdekja mund të ndodhë si në kohën e aplikimit dhe ekspozitë objekteve, dhe disa kohë pas trajtimit.

  Një mjet i mirë-provuar kundër morrave në është krem NYKS prodhuar nga "Glaxo Wellcome GmbH & Co. KG »(« Glaxo wellCom GmbH Co KG »), Gjermani. Substanca aktive në automjet është në koncentrim odnovidsotkoviy Permethrin. Krem është aplikuar në flokë para-larë me pacientin shampo për një kohë të shkurtër - 10 minuta, pastaj del me të larë. Para se të drogës bashkangjitur krehër me dhëmbë të shpeshta të krehër mënyrë efektive thërrijat nga flokët menjëherë pas trajtimit. Krem vepron në thërija që janë më të qëndrueshme në krahasim me larvat e insekteve të rritur ndaj insekticideve. Kjo është arritur pas një trajtim shërim i vetëm 90% të pacientëve me morra të mëdha të kokës.

  Drogës është toleruar përgjithësisht mirë.

  Duhet të theksohet se të gjitha produktet pedikulitsidnyh lejuara për përdorim kundër morrave të kokës në vetëm krem ​​NYKS mund të përdoret në fëmijët 6 muaj.

 • Y. Lopatin, T.V Sokolov, VV Olifer Morrat / / Russian Gazeta e lëkurë dhe sëmundjeve veneriane, № 5, 2004, S.26-38.
 • Shandanët MG, Frolov O., Tsarenko VA Osipov NZ Newsletter "Për Luftimin dhe pubike Qëllimet kryesore morrat platyanym parandalimin jospecifik i ndotur tifoja dhe ethe relapsing dhe Volyn, të cilat janë bartës të veshjet patogjene dhe morrave të kokës" (që nga 1 janar 2009) / / rast dezinfektimit. 2009.

  № 2. P. 54-57.
 • Diskutoni në komunitetet

  Shëndeti i fëmijëve pas 1 viti
  Shëndeti dhe zhvillimi i fëmijëve nën 1 vit
  Kujdesi për flokët
  Të qenët me morra (morrat)
  Psikologji dhe arsimimi i fëmijëve prej 3 deri 6
  Psikologji dhe arsimimi i fëmijëve prej 6 deri 12
  Zhvillimi i fëmijëve dhe përgatitjen e shkollës
  Online-tendë
  Jeta pa parazitë