Kujdes nga anemisë te fëmijët


 • Letargji gabuar
 • Një gjak pak ...
 • Kostot e rritjes së shpejtë
 • Lexoni analizën
 • Ku mund të shikoni për hekur?

 • Letargji gabuar

  Në mesin e foshnjeve anemi ndodh shpesh - pasi fëmija rritet, ajo rrit nevojën për hekur dhe njëkohësisht reduktuar rezervat e saj në trup

  Fëmijët të shëndetshme - fëmijët aktiv, gjithmonë duke kërcyer si topa. Ata nuk do të ndalemi për një minutë, gjithë ditën për fëmijën - ndryshon gjëra: sulm cat lahen larg pas tavolinë kafeje me një pirg e gazetave, crashing shkatërrimin e ndërtuar me baba piramidën e cubes të rënë në tenxhere kuzhine kati ... Por atëherë fëmija juaj është dy vjet i zbehtë, i përgjumur, apatike, hani dobët, dhe tani kaloi mëngjes duke shkuar nga divan në karrige dhe prapa.

  Ai merr një lodër stilolaps pika e saj; është një libër - përsëri bie. Atëherë pengohet, bie në dysheme dhe nuk rritje sa i rraskapitur plotësisht fuqinë e tyre, pavarësisht nga fakti që të tingëllojë në gjumë gjithë natën

  Ndonjëherë arsye të përshkruara më sipër thërrimet shtetërore mund të jenë prej hekuri anemi mangësi. Nëse ju dyshoni se fëmija juaj nuk marrin hekur diete, do të përpiqen për të gjetur se në cilat raste mund të flasim për anemi, si për të rritur futje e hekurit dhe të ndihmojnë trupit për të luftuar kundër kësaj gjendje.


  Një gjak pak ...

  Së pari, le të do të bëjë pak qartësi në terma të njohur. Më parë, në vend të termi "anemia" e përdorur termin "aneminë", do të thotë se më shumë i qartë - gjak pak, por qelizat e më tepër e kuqe të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut (të cilat përbëjnë pjesën më të madhe të gjakut dhe "ngjyrë" në të kuqe të saj).


  Këto janë qeliza të veçanta që oksigjenit "komercial" në të gjithë trupin dhe për të hequr dioksidin e karbonit nga indet.

  Kjo i ndihmon ata në hemoglobinë, gjendet në sipërfaqen e qelizave të kuqe të gjakut në "ndërtimin", e cila duhet të jetë i përfshirë hekur. Kur ky element gjurmë është zhdukur, ulur hemoglobinë dhe organizmin e gjallë në rrethana të tilla - me një mungesë të vazhdueshme të oksigjenit dhe dioksidit të karbonit vetë-helmimit të gjitha indet e saj. Andaj thërrimet zbehtë fytyrë, lodhje e tij, lodhje konstante, mungesa e këmbë (blu pengohet toddler dhe bie) dhe t. E. Megjithatë, anemi (përveç në raste të rralla) nuk është një sëmundje e veçantë, një simptomë e rënies së hemoglobinës në gjak, ndodhur si rezultat i glitches në trup.


  Kostot e rritjes së shpejtë

  Gjysma e të gjithë fëmijëve deri në katër vjet vuajnë nga anemia. Dhe siç është thënë - kjo nuk është një sëmundje, por një simptomë. Varësisht nga llojet dhe shkaqet e anemisë janë të ndryshme, por më e zakonshme është hekur. Ai ka gjithashtu edhe kushtet e veta. Këtu janë disa prej tyre:

 • Rritja e shpejtë e një fëmijë - është shkaku më i zakonshëm;
 • (ushqyesve sepse jo të mjaftueshme në "ndërtimin" e hemoglobinës) dietë të varfër;
 • Shpesh ka një tendencë për të anemisë në parakohshme apo i lindur në periudhën, por me peshë të ulët të lindjes (të tilla si binjakët ose binjakët), dhe në fëmijët, dhe fëmijët yskusstvennykov prindërit e të cilëve janë ithtarët e vegetarianism, duke sjellë fëmijën e tyre nuk po bëhet hekur të mjaftueshme nga mish;
 • Anemia shpesh vjen nga problemet e tretjes kur ushqyesve nga ushqimi që mund zasvoyitysya në zorrë.

  Kjo mund të jetë për shkak, për shembull, dysbiosis, prania e krimbave, etj
 • Siç mund ta shikoni, arsyet janë të shumta dhe të ndryshme. Prandaj, ata mund të gjej një mjek. Dhe në qoftë se fëmija ishte i zbehtë dhe i topitur pas lojrave në natyrë dhe madje edhe përpjekjet e vogla shpejt lodhem, uleni ose shtriheni në një nxitim, më shumë ju të vini re se ajo përpiqet për të ngrënë shkumës, rërë terren (çdo fëmijë të tretë me mangësi hekuri nën 3 vjet vërejtur Nevoja të tilla) - është koha për të parë një mjek për të konfirmuar manifestimin diagnoza e anemisë ose të gjejnë shkaqet e tjera të mundshme që mund të ndikojnë në sjelljen e therrime. Për ta bërë këtë, të jetë i sigurt për të pyesni doktorin tuaj për të dhënë numërimin e gjakut.


  Lexoni analizën

  Me laborator analize mund të identifikojnë edhe një rënie të lehtë në hemoglobinë. Kjo është arsyeja pse pediatër të kërkojë edhe tërësisht të shëndetshme të fëmijës gjak studiuar herë pas here.

  Ne do të largojë disa nga dyshimet që lindin në çdo prind kur merr rezultatin e testimit të gjakut, ajo e krahason këto vlera me rregullat mbi formën. Për fëmijë në çdo moshë - performancën e tyre, në mënyrë që në moshë foshnjore "norme" është vazhdimisht në ndryshim, e cila, natyrisht, vetëm në format jo të listuara. Pas një viti e hemoglobinës mund të jetë në rangun e 120-160 g / l, numri i qelizave të kuqe të gjakut - 4,0-5,0 h1012 / l.

  Në aneminë rënë hemoglobinë dhe (ose) e numrit të qelizave të kuqe të gjakut, kështu nivelin e qelizave të kuqe të gjakut në 3,8-3,6 X10 12 / L dhe hemoglobinës deri në 115-110 g / l tashmë mund të marrë përsipër praninë e saj.

  Nëse analiza tregon se fëmija juaj ka rënë hemoglobinës, nuk panik dhe nuk nxitojnë në përfundime - dy javë më vonë analiza duhet të përsëritura. Nëse ai nuk ishte më i mirë, ne duhet të shqyrtojmë me kujdes fëmijën, të gjejnë një sëmundje që ka shkaktuar anemi dhe trajtojnë atë. Dhe pastaj të rivendosur hemoglobinë. Nëse arsyeja për rënie në hemoglobinës kequshqyerja, është e nevojshme për të vendosur në të njëjtën kohë të angazhohen dhe parandalimin e anemisë në të ardhmen.


  Ku mund të shikoni për hekur?

  Ne nguten për të paralajmëruar. Në vitet e fundit, shumë filluan të flasin dhe të shkruajnë për atë që nuk është e nevojshme për të trajtuar aneminë - thonë, hemoglobinë mund thjesht "nayisty" të tilla si vitamina me hekur të shtuar, aditivëve të ndryshme ushqimore.
  Edhe më shumë produkte tregojnë se ato janë të pasura me hekur. A nuk merrni kapur në karrem. Nëse shkaku i anemisë - një sëmundje, ne duhet së pari të kuruar atë, ndërsa normalizuvavshy crumbs tuaj dietë (nëse ajo është e thyer!). Përndryshe, ju mund të dëmtojë vetëm fëmijën. Kryerja është parandalimi i anemisë në aftësitë e çdo familje, pasi që bazuar në parimet e përbashkëta të ushqyerit e duhur.

 • Para së gjithash, sa kohë që fëmija nuk do të rivendosë fuqinë e tyre, të kufizojnë konsumin e çajit, si ajo është acid tannic dëmton absorbimin e hekurit. Një gotë çaj mund të japë jo më shumë se një herë në ditë. Në vend të kësaj, pije tradicionale gatuaj thërrimet komposto (fruta të freskëta ose të ngrira -, dhe fruta të thata) pelte, produktet e qumështit (kos, qumësht i thartuar pjekur, etj), le të pijë pije frutash, lëngje, hips supë.
 • Expand dhe diversifikuar dietë e foshnjës. Në vitet e para të jetës në dietën e tyre duhet të përfshijnë lloje të ndryshme të bukës, drithëra, perime, fruta, herbs, qumësht, mish, peshk, djathë ... Të jetë i sigurt që të përfshijë në dietë e ushqimeve për fëmijë të pasura në hekur: fasule, drithëra të fortifikuara ( veçanërisht hikërror, të cilat mund të jepet jo vetëm në formën e drithërave, por edhe gatuaj atë me pancakes, etj) dhe bukë nga mielli gruri (pjesë e detyrueshme e menu).

  Fasule dhe bishtajore zakonisht nuk janë një ushqim i preferuar i shumicën e fëmijëve, por ata ende duhet të shtoni në supave dhe salads.
 • Mjekët besojnë se Apple fituar një mjet efektiv në parandalimin e anemisë. Megjithatë, të thata edhe mollë dhe siç duhet gatuar dhe ruajtur lëng molle dhe bllokim, ruajnë shumë përparësi ushqyese të mollë të freskëta. Kam mësuar një fëmijë për të ngrënë mollë fëmijën siç duhet, kështu që ruhen të gjitha ushqyesve të tyre, aromë dhe shije. Më i mirë - fruta të freskëta Grate dhe integruar mollë vetëm duhet rende shumë të mëdha.
 • Panxhar shumë të dobishme. Shto këtë perime në salads, gatuaj lëng nga ajo.

 • Le fëmijët fruta të thata. Kur tharje fruta të zhduket ujë, por ushqyesve të tilla si hekur, janë të përqendruar në to. Fëmijët veçanërisht si të thata kajsi, fiq dhe rrush të thatë - ata të gjithë përmbajnë sasi të mëdha të hekurit.
 • Burimi i njëjtë themelor i hekurit, e cila është zhytur më lehtësisht nga trupi ynë është gjetur vetëm në ushqimet e kafshëve: mish viçi (lepuri) gjuhë, mëlçi, mish lepuri, gjeldeti, mish pule. Por ka disa karakteristika. Për shembull, gjuha vetë - produkt yndyrë, dhe nëse fëmija merr zier gjuhë në dietën e tij nuk duhet të jenë të pranishëm ushqime të tjera të ngopura.
 • Shmangni burime shtesë të hekurit, të tilla si shtojcave të ndryshme vitaminë me këtë mineral gjurmë që shiten mbi banak në çdo farmaci dhe madje supermarkete - ato janë përdorur vetëm me rekomandim të mjekut kur tregohet;

  Në raste të tjera, sipas shumë mjekëve për shumicën e fëmijëve këto "vitamina" zakonisht nuk është e nevojshme. Vetëm në shkallë të rënda të fëmijëve anemi ende përshkruajnë preparatet e ndryshme të hekurit (tani ka një shumë të drogës, të përshtatura posaçërisht për fëmijët e vegjël), por vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.
 • Së fundi, le të fëmijës mësimet tuaja të ushqyerit, të ndihmojë atë për të vlerësojmë ushqime të pasura në hekur, butësisht duke sugjeruar se ata janë "të mirë", "mirë" ose "më i mirë". Herë pas here duhet të lavdëruar ata kur ata zgjedhin ushqime të pasura me hekur.
 • Shmangni enët me shtresë Teflon. Në fund të fundit, kur ju përdorni një gize tigan të veshura me Teflon ose në vend të aluminit, ju të rritur përmbajtjen e hekurit në dietë, veçanërisht në qoftë se ju gatuaj ushqime acid si salcë domate.

  Gjithashtu, mos harroni se mineralet janë shkatërruar kur perimet janë të ziera të gjatë në ujë apo të pastrohet. Patate, për shembull, i jep një shumë supë 20% kripë. Këto humbje do të reduktohet në qoftë se ju jeni një ujë luledielli pak. Për më tepër, perime kuzhinier mund të ulë sasinë e ujit.

  Së fundi, unë dua të shtoj se ne nuk duhet të neglizhojmë kuvendit test të gjakut rutinë kur fëmija, për shembull, ankohet për dhimbje në bark, dhe ai kishte një skuqje të lëkurës, pasi të gjitha, mbi këto baza mund të jetë fshehur anemi, e cila nga njëra anë mund të japë një shumë probleme, por kur diagnostikuar siç duhet, ajo mund të trajtohet lehtë. Cheers!

  Informacion nga artikujt pediatri Svetlana Bondarchuk "kujdesshëm, anemi!".