Me kujdes EnteroviruseveTermi "Enteroviruseve" përdoret si një emër i përgjithësuar për një numër të madh të viruseve që shumëzohen në traktin e zorrëve, pse ata janë quajtur "viruset enterike."
Kështu, numri i viruseve zorrëve shqetësimeve dhe një nga familjet më të mëdha virale - Pikornavirusi (Pikornavirida), emri i të cilit vjen nga italiane «pico» - i vogël (kjo është një nga viruset më të vogla - madhësia e rreth 30 nm) dhe ARN (ARN acid ribonucleic - një substancë Viruset trashëgim). Kjo familje e viruseve përfshin pesë përgjithshmë: rinovirusëve (Rhinovirusi) - agjentë dëshirore e ftohtë të përbashkët; kardiovirusy (cardiovirus) - patogjene entsefalomiokardita; aftovirusy (apthovirus) - patogjene e këmbë dhe sëmundjes së gojës; hepatovirusy (hepatovirus) - patogjene Hepatiti A dhe, në fakt, Enteroviruseve (enterovirus).

Kështu Enteroviruseve (enterovirus) - është jo vetëm një kuptim i përgjithshëm, por edhe një familje shumë e veçantë e familjes të gjerë të viruseve të zorrëve. Këtu dhe më poshtë, duke përdorur termin "enterovirusët," ne do të jetë duke iu referuar një familje të veçantë të viruseve të cilat do të diskutohet.


Sëmundje Callee

Enteroviruseve mund të shkaktojë një numër të sëmundjeve të njeriut, kombinon infeksion të përgjithshëm enterovirus afat.

Më të ndjeshëm ndaj infeksioneve enterovirus fëmijët.

Patogjen hyn trupin përmes mukozës të traktit respirator sipërme ose traktin gastrointestinal. On-site virus grumbullohet dhe fillon të shumohen.


Zakonisht (sidomos të rriturit) infeksioni është mjaft e lehtë dhe asimptomatike apo i shoqëruar nga shenjat e sëmundjeve të mushkërive - ethe, dhimbje koke, podtashnivanie, dhimbje barku, fotofobi (intolerancës në dritë e ndritshme), ndonjëherë të vjella mund të ndodhë. Megjithatë, depërtimi i gjakut (i quajtur "viremia"), Enteroviruseve përhapur në të gjithë trupin dhe pastaj janë në gjendje të prekë organe të ndryshme, duke shkaktuar sëmundje serioze.


Transportuesit dhe shpërndarje

Enteroviruseve janë të shpërndara gjerësisht në natyrë dhe për të shmangur kontaktin me ta është praktikisht e pamundur. Kështu nuk është e nevojshme që të gjithë njerëzit në trup që depërtuar viruseve të këtij lloji të vuajtjes.

Krejt në të kundërt - ata mund të infektohen me HIV vetë pa ndjerë ndonjë shenjë të sëmundjes, ose duke lëvizur atë sa më shpejt dhe në një mënyrë të lehtë. Enteroviruseve, të cilat infektojnë njerëzit nuk janë gjetur tek kafshët dhe anasjelltas, Enteroviruseve kafshëve shtëpiake ose të egra nuk transmetohet tek njerëzit.

Prandaj infeksion enterovirus mund ose tërthorazi - përmes rrugës fekal-orale (dmth përmes ushqimit të kontaminuar dhe ujë), ose përmes kontaktit të përditshëm të drejtpërdrejtë me virunositelem ose nëpërmjet artikujve obsimeneni shtëpiake. Është vend Enteroviruseve rëndësishme dhe ajrore mekanizmi i transmisionit (sepse ata janë viruse mjaft të lidhura ngushtë, patogjenët të ftohtë).


Rrezik për njerëzit

Siç është përmendur tashmë, Enteroviruseve janë mjaft të zakonshme dhe shans për të "takuar" ata mjaft e madhe. Probabiliteti infeksion enterovirus sëmundje është anasjelltas në proporcion me moshën e personit. Më të ndjeshëm ndaj këtyre fëmijëve infeksioneve viti i parë. Sëmundje Shanset për fëmijët nën 10 vjet. Në meshkujve të rritur gjasat e sëmundjeve enterovirus ishte.

Për fat të mirë, infeksionet më enteroviral ndodh mjaft e lehtë dhe nuk të çojnë në pasoja të rënda (jo më shumë se të ftohtë të përbashkët). Për më tepër, jo çdo rast i infeksionit të çon në sëmundje.Infeksionet enterovirus ndodhin gjatë gjithë vitit, por kanë një incidencë kulmin në mes të qershor dhe tetor (vendet me klimat e butë).

Metodat e që kanë të bëjnë me këto viruse thelb një - higjienë ("Lani duart përpara se të hahet!").


Diarre me infeksion enterovirus

Fillimi i sëmundjes akute, diarre paraprirë përzier, në raste të rënda - të vjella. Obscheinfektsionnye manifestime (dhimbje koke, ethe, dhimbje të muskujve) dhimbje të butë të barkut për enterit viral nuk janë tipike. Së pari, një fron karakter i butë fekal, por pastaj ajo bëhet më likuid dhe i holluar me ujë.

Nuk është kështu sepse ënjtje dhe inflamacion të zorrëve të vogla të shkaktuar nga një virus, çon në shkeljen e sekretimit dhe reuptake e ujit të pasur në natrium dhe kalium kripërave. Teryaemaya Liquid me diarre, të ulët në proteina, por shumë prej këtyre kripërave. Humbja e lëngjeve mund të jetë deri në 1 litër në orë.

Zorrës së trashë në diarresë virale nuk vuan, kështu karrige nuk janë leukocytes. Arsyeja kryesore që kërkon trajtim të menjëhershëm, po kërcënon humbjen e lëngjeve dhe kripërave. Diarre Viral zgjat 1-3 ditë në të rriturit, fëmijët 2 herë më shumë, kështu që ju duhet që menjëherë të fillojë teryaemoy lëngun zëvendësim.


Trajtimi i infeksionit enterovirus

Trajtimi ka për qëllim adresimin e simptomave dhe ankesat (diarre, të vjella, temperaturë, dehidratim) të mëdha. Shumica e këtyre pacientëve janë të trajtohen në shtëpi, si infektueshmërisë nuk është shumë e lartë. Sëmundja është e rrallë komplikime fatale dhe të rënda.

Ushqimi luan një rol shumë të rëndësishëm. Ushqimi:

 • Nga substancave ushqimore janë të përjashtuara përmirësuar peristaltikės
 • Përjashtohen di - dhe monosaccharides (qumësht). Duke treguar produktet e qumështit, siç ka dysbiosis zorrëve.
 • Ushqimi duhet të ketë pronat e butë mekanike (pa fije trashë) si në zorrë është inflamacion.

 • Yndyrna Limit, si rritjen e marrjes yndyrë do të çojë në rritje të proceseve fermentimi ichorization, rritur toksiciteti dhe diarre.
 • Kur proceset putrefactive më mirë të hani mollë të pjekura, ata më mirë të absorbuar ndotës (g enterosorbent).
 • Uji dhe electrolyte shqetësime mund të çojë në dehidratim. Për të luftuar këtë, përdorni një përzierje të orale zgjidhje (të pijshëm) kripë (tsitrohlyukosoran) zbatueshme pavarësisht agjent shkaktar i sëmundjeve të diarresë.
  Tsitrohlyukosoran përmban kripë tabela, klorid kaliumi, citrat natriumi dhe 20 g të glukozës. Ky grup është shumë efektive. Pluhur hollohet ne 1 litër ujë.

  Krijon një përqendrim kripë janë të humbur zakonisht për infeksionet e zorrëve është dehidratim isotonic. Absorbimit është dhënë në mënyrë të plotë, që prej 2% thithjen e glukozës rritet.

  Dehidratim i butë (humbja e lëngjeve të paktën 3%) - etje klinikisht. Parandalimi është se pas çdo stol i rritur duhet të pijë 200 ml të kësaj zgjidhjeje, dhe fëmijën deri në 2 vjet - 50-100 ml, në varësi të peshës trupore (një tjetër skemë - deri në 50 ml për 1 kg të peshës trupore për trajtimin 04:00 , pasuar nga trajtimi mirëmbajtjes.

  Dehidratim të rënda (obezvozhivnie) konfiskimet manifestuar klinikisht, gulçim, normë të shpejtë të zemrës, ul presioni është pothuajse shoku.

  Humbja e lëngjeve deri 110-120 ml per kg. Kjo është urgjente për të rivendosur humbjet që nga vosploneniya humbje intravenoz të lëngjeve (rehidrimit) (4 orë), pastaj të kalojnë në gojë (të pijshëm) rehydration (rimbushur vëllimin e lëngjeve).

  Informacion nga neni "infeksionit enterovirus"