Jeta renale hipertension në një veshkë pluhur


 • Pyetje № 1. Çfarë bën veshkën?
 • Pyetje № 2. Cili është dallimi prej presion normal të gjakut?
 • Pyetje № 3. Kush është në rrezik?
 • Pyetje № 4. hipertensionit Sa e rrezikshme renale?
 • Pyetje № 5. A ka shpëtim?
 • Nga rruga ...
 • Reminder për presionin e lartë të gjakut


  Për t'iu përgjigjur pyetjeve më të zakonshme që lidhen me hipertension i veshkave, ne kërkuam MD, drejtor i Qendrës Kombëtare për Riprodhimi Njeriut Michael Koriakin.


  Çfarë do të veshkave?

  Në papërvojë në çështjet e pacientëve mjekësore, kjo pyetje shpesh lind. Për profesionistët mekanizëm i hipertensionit renale është e qartë: sepse të presionit - rrjedh nga zemra koherente, veshkave dhe ton enëve të gjakut.

  Në evolucionin e veshkave ishte funksioni i rregullatorit presion. Përndryshe, ata thjesht nuk mund të filtruar vjen tek ne në ujë të trupit.

  Nëse për ndonjë arsye ky mekanizëm është i shqetësuar dhe pika presion në gjak ejected reninë - një substancë të veçantë është konvertuar në angiotensin, e cila ka efekt vasoconstrictor dhe stimulon aldesterona prodhimit - hormonet e veshkave, vonesat në trupin e natriumit dhe ujit. Nuk është një rrezik për jetën situatë në të cilën niveli i qarkullojnë volumin e gjakut nuk i plotëson shtratin e enëve të gjakut.


  Çfarë është i ndryshëm nga hipertensioni normale renale?

  Në normal presion (zemra) hipertension hedhje në përgjigje të stresit emocional ose fizik.


  Kur veshkave - presioni i lartë është konstante.

  Në përgjithësi, rrit në renal hipertensionit poshtë - diastolik - presioni. Për të rritur presionin e gjakut është ideal 120/80 mm Hg deri. c. Dhe kanë marrë një shërim deri 140/90. Çdo gjë më lart - poshtë norma.

  Veçanërisht i kujdesshëm kohët e fundit mjekët i përkasin të ashtuquajturës hipertensionit të butë, në të cilën presioni është 140-159 / 90-99 mm Hg. c. Në mjekët ajo është konsideruar më i fshehtë. Njeriu ajo mund të ndjehen mjaft normale dhe nuk dyshoj qëndruar afër kufirin fatal. Në një kohë madje mendohet se shkakton kaq pak presion dhe kurë nuk është e nevojshme.

  Deri atëherë, deri sa u bë e qartë se ai është fyerjet krerët provokator të trurit.


  Kush është në rrezik?

  Hipertensioni i veshkave shpesh zgjedh të sakrifikojë të rinj dhe të aftë për punë. Shumica - burra. Çfarë, sipas ekspertëve, është një shpjegim shkencor për përfaqësuesit e gjysmës së fortë të njerëzimit ka patur gjithmonë një tendencë më të madhe për hipertension. Ndryshe nga femrat në meshkuj më shumë peshë, dhe prandaj shuma e shtrat qarkullues të enëve të gjakut me gjak në të, duke krijuar një kushte "të favorshme" për një nivel më të lartë.


  Hipertensionit Sa e rrezikshme renale?

  Hipertensioni i veshkave nuk është për t'u kishin zili. Në kardiak dhe dështimit të veshkave, si dhe aksidentet cerebrovaskulare rritje i rregullt në presion diastolic hemoragji kërcënuese në retinë, arteriet rënda veshkave.

  "E keqe" hypertensive ndryshuar vetitë e gjakut (ajo bëhet më e trashë), të shqetësuar metabolizmit lipidet, enët e gjakut, si korrozioni, janë të prekur nga atherosclerosis, humbasin elasticitetin dhe kërkojnë më shumë përpjekje zemrat. Njerëzit me presionin e lartë të gjakut zemrës - një "njeri shumë i rëndësishëm" të vërtetë.


  A ka shpëtim?

  Deri kohët e fundit, hipertension i veshkave na trajtuar ca grushte barnave që nuk kanë gjithmonë të çojnë në rezultatin e dëshiruar. Në kundërshtim me besimin popullor (që gjoja hipertension trajtohet me sukses), hipertension me komponent i veshkave të mjekëve me të vërtetë pozitive rezultat mund të arrihet vetëm në 4% të rasteve.

  Arsyeja - kompleksiteti i mekanizmit të rregullimit të presionit të veshkave. Dhe pesha e reaksioneve negative të barnave që ulin atë.

  Kohët e fundit në hypertensive shpresonte - një trajtim të veçantë dhe shumë efektive për hipertension, i cili lejon funksionimin pa anestezi dhe të ndryshuar drejtimin e rrjedhjes së gjakut dhe për të reduktuar sasinë e hormoneve që shkaktojnë rritjen e presionit të gjakut dhe vrull vaskulare. Megjithatë, kjo metodë nuk është shumë i ri. Know-how është krenaria jonë Urologji, është zbuluar dhe patentuar trembëdhjetë vjet më parë.

  Thelbi i metodës unik është birë pa dhimbje i venë femurit përmes të cilit X-rrezet nën kontrollin e veshkave qendror venë futur spirale miniaturë veshura me Teflon.

  Me këtë manipulime ndryshimet në rrjedhjen e veshkave gjakut është rivendosur aldesterona prodhuar tepër dhe hormonet e tjera të stresit në mëlçi, ku ata janë të shkatërruara, të eliminuar vuajtjet nga tensioni i lartë për vitet që vijnë.


  gjëra ...

  Shkaku i hipertensionit veshkave mund të jetë ndonjë sëmundje të veshkave, arterie renale ngushtimi (për shkak të arteriosklerozës ose anomalitë kongjenitale të enëve të gjakut), polycystic (çrregullim i trashëguar në të cilën i shtrydhur indeve të veshkave), nefropati (një pasojë e diabetit) dhe madje pielonefrit, duke shkaktuar ndryshime të mëdha Struktura e veshkave.


  Reminder për presionin e lartë të gjakut

 • Ndiqni presionin tuaj. Sidomos në parametrat negative meteorologjike për ditë në të cilën presioni i lartë i gjakut është i njohur të jetë veçanërisht i ndjeshëm. Para presionit të masës, të ulen në heshtje për 10-15 minuta. Bëni disa matje (mundësisht në të dy duart) në pushim, në momentet e stresit dhe pas. Mos të përpiqen të mbajnë të njohura për ju kështu nyzvaemoe "pune" presion qoftë se ajo shkon përtej normës. Sipas Michael Koriakin çdo rritje milimetër në diastolik (poshtë) presion mbi shenjën e 100 - fshihet nga viti tuaj të jetës.
 • Të jetë në vëzhgim! Sulmi kanosës i hipertensionit veshkave paraprihet zakonisht nga marramendje, dhimbje koke, ndezje "fluturon" para syve, dobësi në gjymtyrë, nosebleeds, shtypur dhimbje në zemër.

 • Nëse rregullisht festuar në këto simptoma, nuk e tërheq. Run një mjek! Para së gjithash, të gjetur nëse hipertensionit komponentët e juaj veshkave: kthimin e gjakut për hormonet, shpullë rezonancë magnetike e veshkave gjëndra, dhe nëse është e nevojshme - dhe angiografi i arterieve renale.
 • Mundohuni për të normalizuar peshën e trupit. Humbja e çdo shtesë 5 kg ul presionin në disa divizione. Ushtrim i arsyeshëm dhe dietë të ulët kalori - alternativa më e mirë.
 • Ushqim Vidvykayte dosolyuvaty. Për kripë hypertensive - numër armik një. Ajo të çon në mbajtjen e lëngjeve në trup dhe rrit tonin tashmë të lartë të enëve të gjakut.

 • Nëse ju jeni një duhanpirës, ​​guxim dhe të përpiqen për të dhënë gradualisht dorë nga duhani dhe frenojë konsumin e alkoolit. Më se i lejohet të marrë gjirit pacientët hypertensive - 60 ml e shpirtrave dhe 200 g me verë të thatë në javë. E njëjta gjë vlen edhe për kafe dhe çaj të fortë. Kufizoni konsumin e të paktën një gotë në ditë.
 • Informacion nga neni Tatiana Gur'yanova "Jetë në një veshkë pluhur."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Hipertensionit
 • Sëmundje të veshkave