Diabetes insipidus pyetje dhe përgjigje


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4

 • Çfarë lloj kafshe është - "diabeti insipidus"? Sa duhet të pini dhe çfarë është në këtë sëmundje? Çfarë ka të re u shfaq në arsenalin e mjekësisë tonë për të trajtuar këtë sëmundje? Këto dhe pyetje të zakonshme të tjera lexuesit e "Shëndetësisë" plotëson Profesor, Drejtor i Institutit të Qendrës Diabetes Endokrinologji Research MI Balabolkin.


  Pyetja numër 1

  - Etje Strong filloi të hidhëroni shpirtin tim gjatë gripit të rëndë. Sëmundja ishte dhe mbeti etjen. Unë pi një ditë për 5-7 litra ujë. Duke dyshuar diçka ishte e gabuar, ai u kthye në një endokrinolog. Ai diagnostikuar "diabeti insipidus."

  Ju lutem na tregoni se çfarë ky diabet rrallë ndryshon nga të gjitha diabeti i njohur dhe çfarë ndodh.

  - Ajo ndryshon mekanizëm kryesisht të zhvillimit. Diabeti është i lidhur me "dështime" aparatit të izoluar të pankreasit dhe mungesa e hormonit insulinë në duke shkaktuar diabet insipidus hormon fajtor hypothalamic - vasopressin.

  Ky hormon - një nga rregullatorët kryesore të metabolizmit ujit-elektrolit në trup. Vasopressin siguron se uji ka qenë gjithmonë shumë. Në kërcënimin më të vogël të hormoneve dehidratim vonuese urinimit, fjalë për fjalë "squeezing" ujin nga tubthave renale dhe duke i detyruar ata të kthehen në lëngun e trupit.


  Nëse për disa arsye hipotalamusi vasopressin prodhon pak ose më keq - është plotësisht ndalon prodhimin, zhvillimin e diabetit insipidus.

  Në mënyrë tipike, sëmundje paraqet veten papritmas dhe ashpër. Torturuar etje të pashuar, një person mund të pini një ditë për 5-18 litra lëngshme (në një normë prej 1,5-2 litra). Trupi natyrisht kërkon të sjellë të gjitha të lëngshme tepërt dhe fillon mocheyznurenye - qëndron gati sa më shumë si një i dehur. Uji dhe electrolyte ekuilibër është i shqetësuar, dhe pacienti është i dobësuar, duke humbur peshë, reduktuar efikasitetin, përkeqësohet gjumin dhe oreksin. Në të ardhmen, ju mund të shkaktojë probleme serioze të veshkave, stomakut, mëlçisë.

  Gratë mund menstruale dhe funksionet fertilitetit burra - ulur potencë dhe epsh.

  Në disa raste, shtysë për zhvillimin e sëmundjeve janë inflamacion në hypothalamus shkaktuar infeksione të tilla akute dhe kronike si gripi, grykët, fruth i keq, tuberkulozi ...

  Disa forma të diabetit insipidus (simptomatike) - një manifestim i sëmundjeve të tjera, duke përfshirë tumoret e hipotalamusi, i cili fasha ose shkatërron organet përgjegjëse për sekretimit të vasopressin, apo tumoret prapme hipofizë, e cila "është ruajtur" hormon antidiuretic.

  Ndonjëherë diabeti insipidus ndodh si pasojë e lëndimeve traumatike të trurit apo mendor.

  Në gratë kjo mund të ndodhë shpejt pas një lindjeje të vështirë ose të abortit.

  Por çfarëdo arsye, simptomat kryesore janë gjithmonë etje plentiful dhe urinim. A nuk i kushtoj vëmendje të tyre, duke shpresuar se të gjithë vetë-prodhuar, është e papranueshme! Ne duhet menjëherë se sa të presin për ta kthyer në një terapist, ose edhe më të mirë - për një endokrinolog.

  Shqetësimet tuaja janë të pabaza, këto sëmundje nuk mund të jetë i hutuar. Në ata që vuajnë nga diabetik urines specifike gravitetit në rritje, shpesh ai përmban glukozë, e cila është absolutisht e mundur me diabet insipidus. Në këto pacientë, dendësia e urinës është gjithmonë më poshtë normale, dhe nivelet e glukozës në gjak pothuajse normal.  Për diagnozën diferenciale në spital kryejë teste të veçanta, veçanërisht me kufizimin e fluideve - gjithmonë nën kontrollin e vazhdueshëm të peshës trupore të pacientit.

  Teknikat moderne diagnostike lejojnë mjekët të lehtë të dallojë insipidus diabetit nga.


  Pyetja numër 2

  - Ju lutem na tregoni se si dhe çfarë trajtojnë diabetin insipidus. Çfarë i ri do të thotë atje kohët e fundit efektiv?

  - Mjekimi është e përshkruar në varësi të arsyeve që kanë shkaktuar sëmundjen. Nëse diabeti simptomatike insipidus shkaktuar nga një tumor i hypothalamus, hipofizë, së pari ne duhet të luftojmë atë, duke përdorur rrezatimin, trajtim kimik ose tumor është hequr nga operacioni.  Kur ishte shkaku rrënja e çdo sëmundje inflamatore e strukturave të trurit kryesisht përshkruajnë antibiotikët dhe droga të tjera anti-inflamator. Një mangësi e hormonit antidiuretic lidhur me mosfunksionim e hypothalamus apo hipofizës gjëndër, mjekët përpiqen për të mbushur me medikamente që përmbajnë vasopressin.

  Në vitet e fundit arsenal i diabetit luftarake insipidus zgjeruar: atje Tegretol tableta, chlorpropamide, clofibrate.
  Adeuretin shumë efektive që vjen në formën e pikave hundës dhe pa-përbashkët-spray.

  Shënim: të zgjidhni dhe të përshkruajnë ilaçe domosdoshmëri specialist. Trajtimi i diabetit insipidus - një delikat dhe i gjatë, ndonjëherë të duhet të trajtohen gjatë gjithë jetës sistematikisht.

  Nëse me kujdes dhe me saktësi kryejnë recetë për shumë vite dhe menaxhon për të mbajtur një shëndet të mirë dhe efikasitet të lartë.


  Pyetja numër 3

  - Ata që vuajnë nga diabeti insipidus, e di se si e dhimbshme. Personalisht, unë jam i frikësuar ditë e natë larg nga tualet. Për shkak të kësaj, edhe kishte për të dhënë punën tuaj të preferuar. Njeri argumenton se është e nevojshme për të kufizuar veten - pini më pak, dhe pastaj çdo gjë normale. Unë u përpoq për të mbajtur vetën time, por kjo është e padurueshme!

  - Ju nuk mund të kufizojnë lëng! Për pacientët me diabet insipidus është jashtëzakonisht e rrezikshme: ekziston rreziku i dehidrimit dhe përkeqësimit të gjendjes. Në dobësi, dhimbje koke, të përzier mund të zhvillohet konfiskimet, agjitacion mendore dhe motorike, plummets presionin e gjakut, norma e zemrës quickens ...  Pyetja numër 4

  - A kam "insipidus" diabetikët dietë dhe kujdes numërimin e kalorive?

  - Në disa dietë të veçantë nuk është e nevojshme. Vetëm ata që pesha e të cilit është nën normale, duhet një dietë të pasuruar në proteina, vitamina. Dieta duhet të jetë gjithmonë mish, peshk, produkte qumështi, perime, fruta të freskëta, bimëve të freskëta.

  Informacion nga artikullin "diabet insipidus."