Nephroptosis veshkave apo ku të shkojnë


 • Rreziqet Nephroptosis
 • Nephroptosis "zgjedh" gratë
 • Ajo dhemb mbrapa - shkoni te mjeku
 • "Gjej dhe neutralizuar" ose Nephroptosis - do të ndihmojë mjekun

 • Rreziqet Nephroptosis


  Veshkave mosveprim, ose siç thonë ata urologists - Nephroptosis - një shtet të veshkave, ku ajo ka lëvizshmërinë e tepruar dhe është më e ulët se normale.

  Çfarë konsiderohet normale për një veshkë? Në një trup të shëndetshëm veshkat janë të vendosura në pjesën e prapme në të dyja anët e shtyllës kurrizore. Duke lëvizur përgjatë shpinë të veshkave në 1 -. 2 cm urolog nuk do të shkaktojë ndonjë dyshim - është normë. Nëse veshkave është zhvendosur në bark ose në legen, dhe pastaj të kthehet në vendin e saj të zakonshme kur duke ndryshuar pozicionin e trupit - kjo është një devijim nga norma.  Ndoshta gjëja e parë që vjen në mendje është njeriu dëgjoi diagnozën e një mjeku - Nephroptosis - "? Ajo i rrezikshëm" Për të kuptuar se çfarë kërcënon Nephroptosis, le të gjetur se çfarë ndodh me veshka.

  Zhvendosjet shkakton veshkave marrë jashtë dhe të ngushtuar enët e veshkave - arteriet dhe venat të cilat ofrojnë rrjedhjen e gjakut në veshka. Presioni provokon uretër veshkave bend. Kjo dëmton furnizimit me gjak të veshkave dhe rrjedhës së lirë të urinës. Ruajtja e urinës në veshkë krijon një mjedis të favorshëm për infeksionet e ndryshme janë shkaku i pyelonephritis.

  Duke pasur parasysh gjithë sa më sipër, nuk presin Manifestimeve të dëmshme Nephroptosis, dhe kjo është më mirë për të ndërmarrë hapa aktivë për të trajtuar lëshim veshkave nën mbikëqyrjen e urolog me përvojë.

  Nephroptosis "zgjedh" gratë

  Provokojnë pakëndshme për një gjendje të veshkave si Nephroptosis mund të:

 • sëmundjet ngjitëse;
 • humbje peshe dramatik;
 • ulje në tonin e muskujve të murit të barkut;
 • plagosje.
 • Mjekët sugjerojnë se femrat heqje të veshkëve ndodh më shpesh se meshkujt, që nga Nephroptosis për shkak të veçantitë e trupit: a legen më të gjera në femra. Shtatzënia dhe lindja provokojnë ulur tonin e muskujve të murit të barkut, duke krijuar kushte për përmirësimin e mobilitetit të veshkave.


  Ajo dhemb mbrapa - shkoni te mjeku

  Në varësi të cilën fazë të zhvillimit ptosis veshkave, një person mund të përjetojnë simptoma të caktuara.  Simptomat e hershme të Nephroptosis njoftim mjaft e vështirë.
  Nephroptosis mund të bëjë vetë një, dhimbje e shurdhër të përhershme, e cila zakonisht shfaqet në pasdite. Dhimbje mund të rritet me tendosje dhe largohem mbi të ngarkesës ndërprerja ose njeri të shtrirë pozicion. Me zhvillimin e veshkave Nephroptosis u bërë lëvizshmëri më të madhe dhe fillon të rrotullohen rreth këmbët e veta. Më shumë ndërrime veshkave, simptomat më të dukshme të ndodhë. Dhimbje në bark të duket dhe të përhapet në shpinë. Urinalysis tregon praninë e proteinave dhe qelizave të kuqe të gjakut në sediment urinar.

  Zhvillimi i mëtejshëm Nephroptosis duket dhimbje të vazhdueshme, natyra kujton dhimbje barku i veshkave, i cili vazhdon në pacient të shtrirë poshtë.

  Shpesh mosveprim veshkave komplikuar pyelonephritis në hydronephrosis dhe në formë kronike.

  Në zhvillimin e sëmundjeve të njeriut mund të shoqërohet me:

 • humbje e oreksit;
 • disfunksioni zorreve;
 • depresioni mendor;
 • krizë nervash.
 • Ndjenjë dhimbje për herë të parë, është më mirë të mos presin për zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes dhe shfaqjes së simptomave dhe menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.


  "Gjej dhe neutralizuar" ose Nephroptosis - do të ndihmojë mjekun

  Urolog ju Pyetni për atë që mund të jenë shkaqet e dhimbje, sëmundje infektive, trauma, humbje peshe papritur. Urolog do të ju caktojë të dorëzohet urinës dhe gjakut, të kryejë një ultratinguj dhe ndoshta duke përdorur metoda të ndryshme të X-ray.

  Mos u habitni se mjeku shpenzon ekzaminim aq të plotë. Simptomat janë të ngjashme me simptomat Nephroptosis veshkave dystopia, tumor veshkave. Sëmundjet akute e zgavër dhe femra organe gjenitale të barkut mund të manifestuar veten si Nephroptosis. Për diagnozë të saktë të ndonjë metode do të ishte e tepërt.

  Varësisht nga rezultatet e ekzaminimit mjeku përshkruan një trajtim të veçantë.

  Në fazat e hershme të sëmundjes, mjekët rekomandojnë veshur fashë elastike. Pacienti duhet të veshin atë në barkun e tij në mëngjes nxjerr frymë pa marrë nga shtrati. Fashë është hequr gjatë natës para krevat. Veshur me një kravatë e kombinuar me punën e ushtrimeve terapeutike për të forcuar muskujt e murit të barkut mëparshëm.

  Nëse mangësitë veshkat zhvilluara kundër sfondit të të Drejtave dramatike humbje peshe, trajtimi do të shoqërohet me dietë kalori të detyrueshëm për restaurimin e peshës dhe shtresa shtim të indeve dhjamore rreth veshkave. Pas të gjitha rekomandimeve të mjekut tuaj, ju mund të shmangur ndërlikimet e mundshme Nephroptosis.

  Në format e rënda të sëmundjes, kur i shoqëruar nga lëshimi të veshkave poshtë barkut, mjekët përdorin kirurgji Nephroptosis. Indikacionet për kirurgji për urolog do të:

 • dhimbje, lehtësimin paaftësi të pacientit;
 • pyelonephritis kronik;
 • hydronephrosis.
 • Kur pyelonephritis para operacionit të reduktuar antibiotikëve inflamimin qetësues, ju lutem përshkruara, drogë antispasmodic.  Operacioni është ulur rekord veshkave që në një nivel normal, ndërsa mbajtjen lëvizshmërinë e saj të lejueshme.

  Nëse trajtimi nuk e mban ka komplikime mund të privojë një person krejtësisht të kapacitetit.

  Kohëzgjatja e trajtimit të Nephroptosis - çelësi për shërimin tuaj të plotë.

  Informacion nga artikullin "Nephroptosis."