Nephroptosis - jo një arsye për dëshpërim


 • "Largohet" veshka
 • Gjimnastikës trajton
 • Ilaçet për të ndihmuar
 • Dhe pak për parandalimin Nephroptosis

 • "Largohet" veshka

  Veshkat në trupin tonë në celular. Në momentin e frymëzim veshkave zhvendosur poshtë në 2 - 4 inç, me një frymë thellë vjen në 4 - 6 inç. Ajo i përgjigjet lëvizjeve dhe lëvizjen e trupit.

  Por është se yndyrë përreth veshkën nuk mban, dhe lëvizjet e saj janë të paparashikueshme. Ajo fillon të zbresë në legen, ku janë të vezoreve mund të ndërrohen rreth një aksi vertikal apo horizontal, të lëvizin lart e poshtë si një ashensor.


  Në pozitë të drejtë, ajo shkon poshtë, kështu që e përdorin termin "mosveprim i veshkave."

  Në mënyrë tipike, veshkave përsëri e ulni veten. Thjesht shtrihem, heqjen këmbët, të pushojnë barkun tuaj dhe të marrë frymë thellë dhe me qetësi. Por ne kemi nevojë vetëm të qëndrojë për një kohë të gjatë, të ngrenë një çift të çanta të rënda ose të bëjë formësimin si veshka përsëri një udhëtim.

  Shumica mosveprim i veshkave dhe migracionit të saj të ndodhin në vajzat e reja të kaloj me një bel grenzë apo ata të cilët menjëherë hedh peshë. Ata kanë rezerva të mjaftueshme yndyrë rreth veshkave. Në veshkat mosveprim zakonisht mërzit dhimbje të vazhdueshme ose me ndërprerje të ulët mbrapa. Shpesh zhvillon dhe inflamacion të pelvisit veshkave - pyelonephritis.


  Dhe shpesh çon në kohët ptosis veshkave, presionin e lartë të gjakut, dystonia vaskulare dhe neurozë.

  Në fazën fillestare të sëmundjes është krejt i ndryshëm veshur zakonshëm, rripa, corsets. Është më mirë nëse ata janë bërë ose përshtatur në mënyrë specifike për ju. Kundërindikimet për të veshur ato pothuajse asnjë. Për trajtimin e ptosis dobishme mjetet e veshkave që forcojnë enët e gjakut, dhe një dietë të ekuilibruar.


  Gjimnastikës trajton


  Një mënyrë e mirë për të trajtuar Nephroptosis në fazat e hershme - masazh barkut dhe ushtrime terapeutike qëllim forcimin abdominals dhe përsëri, duke siguruar presion normal intra-abdominale dhe kufizon veshkat displaceability poshtë.  Kompleksi i këtyre ushtrimeve duhet të kryhet për 20 - 30 minuta në ditë, mundësisht në mëngjes:

 • Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, pak kërrusem tuaj gjunjë. Fryj barkut gjatë thith, të mbajë frymën tuaj dhe të tërheqë gjatë tym. Përsëriteni 10 - 15 herë.
 • Duke filluar pozicion - ish. Në momentin e frymëzimit për të hequr këmbët e tij zgjatet drejt lart, nxjerr frymë - këmbën e kthimit në pozicionin e fillimit. Përsëriteni 5 - 10 herë.
 • Shtrirë në shpinë, ngre këmbët tuaja, gjunjët së bashku. Këmbët shpërndajë në dorë - frymëmarrje, ndër këmbët tuaja - nxjerr frymë. Përsëriteni 7 - 8 herë.
 • Vendos në mbrapa jastëk jastëk ose palosur lartësi prej 10 - 15 inç. Për frymëzim - përkulem këmbën e djathtë, nxjerr frymë - këmbën e kthimit në pozicionin e fillimit.

  Për frymëzim - përkulem këmbën e majtë, nxjerr frymë - këmbën e kthimit në pozicionin e fillimit. Përsëriteni 5 - 6 herë.
 • Pozicionin e fillimit - në pjesën e prapme të rul në pjesën e prapme. Për frymëzim - për të ngritur këmbën e djathtë lart, nxjerr frymë - këmbën e kthimit në pozicionin e fillimit. Për frymëzim - ngre këmbën e majtë lart, nxjerr frymë - këmbën e kthimit në pozicionin e fillimit. Përsëriteni 5 - 6 herë.

 • Ilaçet për të ndihmuar

  Kthehu veshkave në vend duke përdorur barëra dhe droga nuk mund. Megjithatë, ata paralajmërojnë dhe të trajtuar ndërlikimet e mosveprim të veshkave.

  Për shembull, për të parandaluar përkeqësimin e pielonefrit shumë të dobishme për të pirë lëng boronicë. Ndihmon dhe bimor.

  Pjesë janë në proporcione të mëposhtme: rrush pa fara i zi lë - 1 pjesë e thupër lë - 1 pjesë fruta dëllinjë - Pjesa 1, bearberry lë - 2 pjesë boronicë gjethe - 2 pjesë gjethe delli gjethe - 2 pjesë hithër - 3 pjesë hips - 4 pjesë. Bluaj dhe përzierje. Një koleksion lugë gjelle derdh 500 ml ujë të valë, të mbuluar dhe ngrohjes në një banjë me ujë për 30 minuta, të lënë të ftohtë. Strain, pini 2/3 filxhan 3 herë në ditë 4 - 6 javë.

  Që nga probabiliteti i pielonefrit në gratë me lëshimi të veshkave është mjaft i lartë, atëherë rritet imunitetin e bukur për të marrë një ekstrakt multivitamin, siberian xhensen, Echinacea tretësirë.  Nëse Keqësimi nuk mund të shmanget, mjeku mund të përshkruajnë kurset e trajtimit me drogë antibacterial. Këto përfshijnë nytroksolyn, furadonin, palyn ose më modern tsyprolet, abaktal, nolitsin, maksakvin. Ndonjëherë ajo mund të jetë qëllimi i nevojshëm i antihipertensivëve.

  Të gjitha të mësipërme do të ndihmojë për të lehtësuar dhimbjen dhe të çojë një jetë normale, por e vërtetë trajtojnë është e mundur vetëm pas kirurgji - fiksimin veshkat.


  Dhe pak për parandalimin Nephroptosis

  Paralajmërojnë Nephroptosis më e lehtë se kurë. Për ta bërë këtë:

 • nga fëmijëria për të monitoruar sjellje e tyre, për të parandaluar abuzimin e saj dhe këmbë shumë kurrizore.

  Masat e nevojshme janë: efikas nxënës pajisje vendin e punës, sjellje korrekte në tryezë, edhe shpërndarja e ngarkesës në duart e drejtë dhe të majtë, forcim i fëmijëve;
 • Kushtetuta asthenic duhet të përjashtohen trajnim forcë;
 • konsideratë kur zgjedh një profesion rrezik të vazhdueshëm të punës së rëndë fizike, pozitën e detyruar, dridhje, të zgjatur duke qëndruar në një vend;
 • paralindjes shtatzënisë veshur me një fashë;
 • shmangur humbjen drastike në peshë ose sosje, me dobësi e përgjithshme duhet dhe plotësisht kalorive për të ngrënë;
 • kini kujdes e lëndimit.
 • Dhe mbani mend: të veshkave që ecën në vetvete, jep shumë më shumë probleme se sa të njëjtën mace pavarur.  Informacion nga artikullin "ecje veshkën."