Nervoz tik nervoz mos e humbni shpresënTrajtim bimor

Mjekësia ka grumbulluar shumë përvojë në trajtimin e TIC nervor. Nga bimeve thjeshtë qetësues për fizioterapi, masazh dhe akupunkturë. Megjithatë pushtuar politika nuk është aq e thjeshtë, sepse edhe natyra e këtij pakëndshme shkencëtarëve fenomen nuk është plotësisht i qartë.

Në mënyrë tipike neuroscientists kanë filluar trajtim me metodat softest të ndikimit, mjekësi bimore dhe teknikat psikoterapi.
Ndër trajtimet PHYTOTHERAPEUTIC tik janë:

 • Merrni 2-4 barbarozë gjelbër fletë, të vënë në vend të lënduar, dhe në krye - çarçaf dhe i lidhin një të ngrohtë shami. Gjatë ditës, gjethet mund të shkëmbehen për freskët.

 • Mjekët arabë e përdorin për këtë qëllim fisnik dafinë lë si një ilaç specifik për trajtimin e personit dru tik.
 • Gjithashtu përdoret si një trajtim për tik pjekur bulbs qepë det. Dobësimi i tik nervoz nervor të kontribuojnë në qetësimin çaj me disa bimëve apo akuza. Ju mund të marrin qetësues bimëve në formë pluhuri në doza të vogla (në majë të një lugë çaji) me ujë.
 • Calluna si një tretësirë ​​ose pluhur soothes nerva, duke vepruar hipnotik, me lyaklyvosti dhe dyshimit; supë - 1 tbsp. l. një gotë me ujë - është përdorur për reumatizmi, dhimbje trurin, atherosclerosis, çrregullime të qarkullimit të gjakut.


  Ajo stimulon zemrën.
 • Valeriana officinalis - ekstrakt 1 tbsp. l. rrënjët grimcuar në një gotë me ujë të vluar, të marrë 1 tbsp. l. 2-4 herë në ditë. Të marrin jo më shumë se tre javë.
 • Barishte shelg (Qipro) - ekstrakt 1 tbsp. l. gjethe të thata në një gotë me ujë të valë; të marrë të gjitha infuzion në doza të ndara gjatë gjithë ditës.
 • Peppermint - ekstrakt 1 tbsp. l. gjethe të thata në një gotë me ujë të valë; të marrë të gjitha infuzion në doza të ndara gjatë gjithë ditës.
 • Rigon - një qetësues të fortë, analgjezik dhe ngre tonin e jetës do të thotë. Pije në formën e infuzionit ose zierje - 1 tbsp. l. barishte per filxhan ujë dhe pije të valë gjatë gjithë ditës.

 • Zvarrit trumzë, BOGORODSKAYA bar - merret si një tretësirë ​​ose lëng mishi - 1 tbsp. l. në gotë me ujë të vluar, infuzion (10%) të marrë 15 pika 3 herë në ditë.
 • Melissa officinalis - përdoret si një Infuser çaj të freskëta ose të thata - 1 tbsp.
  l. per filxhan me ujë të valë.
 • Wort Shën Gjonit - infuzion e bimëve që përdoren për dhimbje koke, por në qoftë se tensioni i gjakut nuk është ngritur. Krijoj 1 tbsp. l. barishte në gotë me ujë të vluar, të pirë gjatë gjithë ditës.

 • Këshilla për prindër

  Mos u mërzit! Kur prindërit i parë vënë re politikën e fëmijëve, ata fillojnë të pyesin pyetjen: "Çfarë ke ndërmend të bësh?

  Pse ju gjithmonë i keq? "Fëmijët fillojnë të kërkojnë arsyetim për gjendjen e tyre dhe madje edhe më shumë nervoz. Jo të nxjerrë në pah vëmendjen në problemin e të gjithë familjen, dhe shkoni te mjeku.

  Mos filloni një skandal në shkollë. Kids sot janë shumë mizor. Vërejtur se e moshatarëve të tyre "diçka e gabuar", ata ndoshta do të vë në lojë atë. Prindërit e vështirë për të bërë një ndryshim, veçanërisht që nga përballje me abuzuesit e fëmijëve vetëm skuq situatës. Gjëja më e mirë që ju mund të bëni - koha për të marrë një fëmijë te mjeku për të ndihmuar të përballen me tykamy.

  Jo Corea veten për sëmundje foshnjore. Zakonisht prindërit e hasura me problemin e TIC fëmijëve, ndihem shumë fajtor: "Unë nuk i kushtoj vëmendje për të.

  Këtë unë nuk kam blerë atij një libër që ai kërkoi mua. " A nuk e fajësojnë veten. Nëse studenti është një tendencë për të tikam, herët a vonë ata do të jenë ende atje.

  Ndryshoni stilin e jetës tuaj. Pyesni veten: A jemi të ngrënë në qoftë se çdo gjë është e drejtë në marrëdhëniet në mes të anëtarëve të familjes tonë? Shmangni stresin. Regjistrohu për klubin sportiv me familjen tuaj. Fëmija do të jetë veçanërisht e dobishme not dhe ski. Këto sportive forcimin e sistemit nervor dhe përmirëson gjendjen shpirtërore. Mundohuni të reduktuar komunikimin e fëmijëve me një TV dhe një kompjuter në një minimum.

  Ndonjëherë trajtimi i rriqrat vonuar. Ju lutemi të jenë të durueshëm.

  Mbështeteni fëmijën, dhe rezultati nuk do të marrë kohë.


  Jepu atyre një të kandidojë

  Ka një teori që shpjegon TIC nervor reagimin e fëmijës në ndalimet dhe kufizimet në lidhje me veprimtarinë e saj motorike. Kjo ndodh më shpesh kur fëmijët janë në klasën e parë dhe të përballet me rigorozitetin e strukturës së shkollës. Më parë fëmijën gjithë ditën mund të shkojë dhe të luajë, dhe tani të detyruar të ulen në heshtje në një tavolinë.

  Nuk është çudi, muskujt e fytyrës, duart dhe këmbët padashur të fillojë të bjerë. Nëse kësaj i shtohet një tërheqje muskulore nervor, TIC bëhet kronik. Mundohuni të paktën fundjavë për të organizuar ditë shëndetësore në ajër të hapur për të gjithë familjen: Run në park, ngasin një biçikletë, të marrin pjesë në lojëra celular.


  Geniuses Sëmundjeve

  Do të ishte gabim të supozohet se politika në asnjë mënyrë të pengojnë inteligjencës njerëzore. Shpesh pacientët që vuajnë tykamy - personalitet shumë i shquar dhe madje edhe poetë disi të shquar dhe kompozitorë, skulptorë dhe gjeneralë.

  Dhe, sipas disa ekspertëve, privimi i të drejtave të dru tik mund të lehtësojë aftësinë e tij natyrore për të shkruar, të shkruar, të zgjidhur problemet e matematikës dhe problemet e universit dhe në përgjithësi të jetë të paktën diçka të ngjashme për të gjithë të tjerët. Ndoshta ky version do të marrin interesante e konfirmimit në të ardhmen kur shkencëtarët më në fund të mësuar natyrën e përdoruesit.

  Si për të kaluarën, është e sigurt që politika e shoqëruar jetën e Aleksandrit të Maqedonisë, Peter I, Napoleoni, Michelangelo dhe shumë gjenive të tjera.

  Informacion nga neni "politikën obsesiv"