Jo thjeshtë të ftohtë ose ethe në buzë


 • Si është herpes?
 • Sa e rrezikshme herpes?
 • Herpes dhe privatësinë
 • Herpes dhe Shtatzënia
 • Trajtimi i herpesit
 • Parandalim
 • Si është herpes?

  Virus
  mund të transmetohet nga pikat ajrore, seksualisht dhe nëpërmjet çdo ditë. Si
  shumë viruse, ajo mund të jetë një kohë e gjatë në një joaktiv
  kusht dhe jo të ndihet. Por shtyhet ARI, stresi ose
  të zvogëluar lodhjen dhe virus imun ngjitet jashtë.

  Faktorët që zvogëlojnë imuniteti mund gjithashtu:

 • Menstruacioneve, overcooling ose mbinxehje në diell.
 • Herpes ka asgjë të bëjë me të ftohtë, si zakonisht besohet, është virus krejtësisht i pavarur.

 • Herpes është me të vërtetë shpesh hedhje shërohet nga një të ftohtë, por kjo është vetëm një rezultat i imunitetit të reduktuar.
 • Herpesi gjenital është një seksualisht të transmetueshme, dhe
  familje, duke përdorur pacientët e përgjithshme me peshqir, rrobat, mjetet e
  higjienën personale.

 • Sa e rrezikshme herpes?

  Sores Ftohtë në buzët - një lloj herpes 1.
  Një person me herpes në buzë është e rrezikshme jo vetëm për
  të tjerët, por për veten e tij. Nëse ju prekni pari që
  skuqje dhe pastaj në pjesë të tjera të trupit mund të zhvendoset infeksion
  tilla si syrit. Lezionet herpetike kornesë çon në verbëri.

  Pra ju lutem ndiqni rregullat e higjienës:


 • Mos e prekni asgjë të nxituar. Nëse rastësisht prek - Lani duart me ujë të ngrohtë dhe sapun.
 • Përdorni vetëm enët tuaja.
 • Jo
  kore stsarapyvayte dhe nuk squeezing flluska - kjo sëmundje
  shumë gjasa nuk do të funksionojë. Ju thjesht shkruani rrezikun e saj në fusha të tjera
  trup.
 • Në asnjë mënyrë
  në qoftë se nuk puth dhe nuk bëni seks në akute. Pak
  që ju rrezik infektimi për një partner, ka edhe një transferim të rrezikut
  sores ftohtë në organet gjenitale. Kjo është një shumë më të pakëndshme
  një formë e herpes.
 • Herpesi gjenital (tip herpes 2)
  ndikon në sistemin urinar njerëzore. Në vitet e fundit,
  dëshmi se tip herpes 1 mund të shkaktojë lezione gjenitale.

  Manifestuar në formën e flluska që shkaktojnë djegie,
  atëherë blisters janë ulcerat e dhimbshme. Manifestimet
  gjenital herpes - është një grup i ngushtë. Shpesh
  skuqje shoqërohet me dhimbje, ënjtje, ndjesi shpimi gjilpërash ndjenjë,
  sekrecione.


  Herpes dhe privatësinë

  Herpes nuk ndikon jetëgjatësinë
  njeri, por i shkaktuar atij vuajtje: fizik dhe moral.
  Acarimin mund të zvogëlojë punën edhe të provokojë
  depresioni. Për fat të keq, herpes është e pashërueshme. Në disa, ajo është më akute,
  tjetër më pak, të gjithë gjë në një gjendje të drejtave të imunitetit. Por
  Trajtimi i duhur, të përshkruara nga mjeku - një probabilitet të lartë gjinekolog

  se sëmundja do të përsëritet më pak shpesh.

  Herpesi gjenital është një ndikim negativ në jetën private.
  Pacienti vuajtur mendimet që mund të infektojnë një partner. E tij
  bezdisshëm frikë e duke u braktisur, të braktisur. Mjekët nuk rekomandojnë
  ketë marrëdhënie seksuale në akute dhe të përdorni modern
  Barna antivirale - atëherë rreziku i gjetjes së partnerit të shëndetshme
  ulur ndjeshëm.


  Herpes dhe Shtatzënia

  Buzët herpes
  gjatë shtatzënisë nuk është e rrezikshme për fetusin nuk është një tregues për
  aborti. Një grua që ka përjetuar përkeqësimin e buzëve herpes
  gjatë shtatzënisë, antitrupat që mbrojnë të ardhmen

  fëmija.

  Danger vetëm infeksion primar. Në këtë
  rast, virusi herpes mund të shkaktojë abort,
  keqformime formimit në fetus.

  Herpesi gjenital nëse përkeqësimi
  ndodh para lindjes, është një tregues për prerje cezariane, në mënyrë
  infeksion herpes i porsalindur, si shumë të rrezikshme. Në
  herpes neonatale bëhet i ashpër, format e përgjithësuar dhe
  madje mund të çojë në vdekje. Prandaj, të jenë të kujdesshëm për veten e tyre dhe
  fëmija i saj i palindur, duke shkuar nëpër të gjitha hulumtimet dhe procedurat e
  A jeni një mjek përshkruajnë. Herpesi gjenital shpesh shkakton dështim
  ose lindje të parakohshme.


  Trajtimi i herpesit

  Bubbles acyklovir ndjekur lubrifikuar për të shmangur
  përhapja e infeksionit. Por bojë jeshile ose jod lehtë mund të djegur
  lëkurës. Virus ecën në gjak dhe flluska është vetëm manifestim i jashtëm.
  Prandaj, moxibustion nuk bëjnë ndonjë ndikim në veprimtarinë e virusit
  herpes.

  Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me shpërthimet e shpeshta të herpesit
  konsultoheni me një mjek. Ai do të përshkruajnë një trajtim të plotë për
  të rritur imunitetin.


  Parandalim

  Të jetë i kujdesshëm kur të komunikuar me pacientët me herpes. A nuk e puth atë dhe pini nga një filxhan.