I dobët, ndihma e parë


 • Çfarë është të fikët
 • Ndihma e parë për zalisur
 • I dobët Parandalimi

 • Çfarë
  një shumë të zbehta nga ju e dini, për fat të keq, jo thashetheme. I dobët nuk e di moshën e
  ose preferenca seksuale. Në bie i vdekur vjeshtë dhe burrat dhe gratë, të rriturit,
  dhe fëmijët. Në vjeshtë bie i vdekur nga frika, nga mbytja, nga pamja e gjakut nga i tmerrshëm
  si një mouse të vogël gri

  Falling në shtatzëni, gjatë menstruacioneve, gjatë
  Ekzaminimet gjatë trajnimit fizik ... Falling në gjak të ulët
  presion dhe ngritur atmosferik abuzimi i alkoolit vijim
  dhe mbidozë e barnave të caktuara ... disa bien "nga dashuria e artit"

  vetëm për të treguar dobësinë e gruas, të trembë të tjerët,
  të tërhequr vëmendjen ... Por sa e di se, në fakt, është
  është - zbehta?


  Çfarë është të fikët

  I dobët, siç shprehet për mjekët - është papritmas u shfaqur
  humbje e shkurtër e vetëdijes, një lloj i vaskulare akute
  pamjaftueshmëri cerebral. Ajo shpesh shkaktohet nga mungesa e hyrjeve
  gjaku në tru, edhe pse mund të ketë arsye të tjera. Por, në fakt, se
  Mekanizmat e njëjta të çojë në turbullt e ndërgjegjes apo edhe i plotë i saj
  Humbja - ajo mund të ditur ekspertë (ndër ne, në fund ata janë
  vetë, kjo nuk është kuptuar).


  Për ne, çështja është, se është
  të gjitha për të njëjtën gjë: Njeriu është "i keq", ajo "rrotullon"
  sytë dhe fillon të vendosen në tokë. Vini re se një të mprehtë e papritur
  bie "i drejtë" është gjetur
  relativisht të rralla. Në mënyrë tipike, një rënie të tillë të mprehtë e lidhur me mjaft
  patologji të rënda, të tilla si konfiskimet. Përjashtimet
  nga ky rregull janë të ashtuquajturit sulme rënie - është kur një person
  papritmas bie në tokë, duke humbur ekuilibrin.
  Këto kushte mund të jenë
  dhe gra mjaft të shëndetshme, të tilla si gjatë shtatzënisë.

  Në raste tipike, rënie të pavetëdijshme të mprehtë nuk do të ndodhë,
  dhe humbje e plotë e ndërgjegjes nuk mund edhe të jetë aty vetëm "marrëzi"

  konfuzion, dobësi të rënda. Nëse ndërprerje të energjisë elektrike ende të ndodhë,
  ajo është zakonisht e kohëzgjatje të shkurtër - nga disa sekonda deri minuta 4-5.
  Shpesh ka zbehje, djersë me bollëk, palpitations. Zakonisht
  të shtrirë në një presionit të gjakut bie të fikët zvogëlohet. Por në disa të tjera
  ajo hedhje dhe nganjëherë shumë e shumë! Ajo mund të fillojë trazim
  nuk kanë nevojë për askënd dhe mbi të gjitha e shtrirë shumë në mënyrë paqësore të pandërgjegjshme, zonjë,
  që këtë perepolosi, për fat të mirë, nuk e madje dyshoj. Pyetja është,
  dhe çfarë duhet të bëni për të tjerët të pakënaqur?


  Ndihma e parë për zalisur


  Gjëja e parë që ju duhet të bëni nëse dikush diku aty pranë

  e ju ra në një bie i vdekur, ai thotë: "qetë! Qetësohem! Asgjë
  në rregull, pika është e përditshme ... "Në fakt, një grua që i ra të fikët,
  shpesh më mirë për të vetëm të mos shqetësojë. Ndërgjegja kthehet kur restauruar
  furnizim normal të gjakut në tru dhe ndikojnë furnizimi i gjakut është vetëm ju
  nuk mund (përveç nëse, natyrisht, nuk ka klasë në resuscitator dore
  me kits përtëritja).

  Për të rivendosur rrjedhën e duhur të gjakut cerebrale
  kërkohet pozicion horizontal trup (ton vaskulare reduktuar në mënyrë dramatike dhe,
  Nëse do të ngrejë kokën ose trupin, vetëm ottechet gjak në gjymtyrë të ulëta
  dhe për ndonjë furnizim normal të gjakut, sigurisht, kjo nuk do).

  Më parë
  Pacientët duhet të vihet menjëherë në anën e pasme (në
  Rastet e butë mund të thjesht duke u mbështetur bimë përsëri në karrige e tij,
  karrige). Vini re se nën kokë pidkladayetsya asgjë! Mbani kokën tuaj
  jenë të paktën në nivel me trupin.

  Është e nevojshme për të siguruar një furnizim të mirë të oksigjenit (zakonisht një
  Kjo çon në zalisur ndërprerje) - zbërthej jakë kur rreth
  shumë njeriu i rënë stovpylosya e dëmtimit - rozstupytysya. Ju mund të spërkasë
  në fytyrë me ujë të ftohtë apo të rritur leshi pambuku hundë lagur me alkool, amoniak.
  Mos u mundoni për të derdh një amoniak polpuzyrka pacient apo fshij ato
  uiski - një zgjidhje të amoniakut, dhe kjo nuk rivendosur rrjedhën e gjakut cerebrale,

  dhe stimulon qendrën e frymëmarrjes përmes mbaresa nervore në nasopharynx -
  Njeriu e bën frymë refleks dhe trupi merr një pjesë të madhe
  mbytje oksigjen. Ju mund të, duke vazhduar të mbajë leshi pambuku me amoniak në hundë,
  për disa sekonda për të mbuluar gojën e tij me dorën e tij - të gjithë e ajrit të thithur shkon përmes
  hunda, dhe një palë të amoniakut të marrë në kavitetin nazal. Ju mund të, në më të keq, vetëm
  poklatsuvaty në hundë - një stimul i dhimbshëm është gjithashtu ndonjëherë në gjendje të
  stimuluar rimëkëmbjen e vetëdijes. Mbi të gjitha, kujtoj përsëri - nuk
  humbur dhe nuk panik. Unë do të jetë mirë.


  I dobët Parandalimi

  Shpëtim i mbytjes njohur me punë dore e mbytjes.


  Nëse keni filluar të vërehet një zakon për të zalisur të përsëritur,
  duhet të i kushtoj vëmendje për të. Para së gjithash, një obstezhtesya neurolog
  dhe kardiolog për të sunduar nga sëmundjet e sistemit nervor (të tilla si konfiskimi
  Pasojat sindromi, afatgjata të lëndimeve traumatike të trurit) dhe sëmundjet
  zemra (aritmia kardiake, dhe undiagnosed defekt zemra
  etj) do të duhet për të shmangur dhoma bajat dhe të ekspozimit të zgjatur diell.
  Nëse kjo nuk mund të shmanget, të paktën të përpiqen për të parandaluar dehidratim
  pini shumë lëngje (jo sode
  ujë).

  Mjaft shpesh paraprihet nga një zalisur shkurtër
  Periudha paraardhës "të pakuptimta" dobësi, të përzier.

  Nëse ju mendoni
  kështu, nuk presin zhvillime të mëtejshme menjëherë të ndërmarrin veprime (edhe
  pastaj nëse ju gjeni se jeni të sëmurë e kolegut tuaj të re). Nevojë
  menjëherë shtrihem ose të ulen (dhe, nëse i ulur, me rehati maksimale,
  me relaksim maksimal). Unë kujtoj se horyzontalnee do të
  e vendosur trupin tuaj, aq më mirë. Ju nuk mund të hedhin kokën tuaj mbrapa, në qoftë se
  ju uleni. Ju mund të bëni disa të thellë, i ngadalshëm por i sigurt
  breaths. A mund të jetë i veshur me një pambuk me amoniak në një tub të nitroglycerin
  ose Validol. Ju nuk mund të marrë asnjë ilaç në gojën tuaj!
  Ju mund në çdo kohë për të humbur vetëdijen dhe tabletë mund të jetë

  në këtë pikë në gojë dhe pastaj relaksoheni muskujt e gjuhës dhe fyt fluturojnë
  në laring. Së fundi, ju thjesht mund të rrisë rrjedhën e oksigjenit
  jakë zbërthyer ose loosening rripin e shtrënguar.

  Natyrisht, një artikull i shkurtër nuk mund të mbulojë të gjitha detajet
  Pastaj, e komplikuar mjaft probleme mjekësore. Megjithatë shpresoj
  dikush këto këshilla të thjeshta do të ndihmojë për ta bërë jetën më të lehtë. Megjithatë, çdo gjë që ju thoni,
  i dobët - kjo ndodh

  Informacion nga artikullin "Dobët -. Kjo ndodh"