Fikët, llojet zalisur


 • Të fikët

 • Të fikët

  Pra, i dobët - është papritmas u shfaqur
  humbje e shkurtër e vetëdijes. I dobët është një aromë të butë
  pamjaftueshmëri cerebrale vaskulare. Ajo është shkaktuar nga mungesa e hyrjeve
  gjaku në tru.

  Më i dobët i butë - lipotimiya
  - Fillon me një dritë veson papritur të ndërgjegjes,
  marramendje, tingëllim në veshët, gjë e mërzitshme. Pacientët zbehtë, atje
  Duart dhe këmbët e ftohta, pika e djersën në fytyrën e tij. Veprimet:
  pacienti duhet të vihet menjëherë në anën e pasme (në raste të butë mund edhe
  një bimë me mbështetje mbrapa në karrige e tij, karrige). Vini re se
  nën kokën pidkladayetsya asgjë!

  Koka duhet të jetë të paktën
  rrafshët me trupin. Është e nevojshme për të siguruar një furnizim të mirë të oksigjenit
  (Shpesh kjo çon një të përfundimit zalisur) - zgjidh
  jakë nëse njeriu ra rreth stovpylosya shumë të dëmtimit -
  rozstupytysya.
  Ne duhet të sigurojë pacientit që mund të ketë frikë
  provokojnë vrull e arterieve cerebrale dhe të rritur iskemi cerebrale. Është e mundur
  sasi e vogël në fytyrën tuaj me ujë të ftohtë dhe të sjellë në leshi pambuku ngjyhet hundë
  alkool. Zakonisht sulm lipotimii zgjat disa sekonda, por në asnjë
  Nëse keni kohë për të hyrë në të pacientit dhe t'i japë atij qasje
  oksigjen, ajo mund të jetë i qetë, vetëdija ai nuk ka humbur.
  Simple i dobët
  natyrisht edhe fillon me vetëdije të paqartë (dmth, si
  lipotimiya), dhe më vonë vjen humbje të plotë të ndërgjegjes
  off tonin e muskujve, pacienti ngadalë zgjidh. Arterial
  presion të ulët, frymëmarrje të cekët, mezi të dukshme. Sulm
  merr disa dhjetëra sekonda (minuta 4-5 maksimumi), e ndjekur nga
  shërim të shpejtë dhe të plotë të ndërgjegjes. Veprimet:
  nëse pacienti e ka humbur vetëdijen, nuk ka nevojë për të tërhequr atë ose të bëjnë të pamundurën
  të rritur. Ndërgjegja kthehet kur të rifillojë normal
  Furnizimi me gjak, dhe kjo kërkon një pozicion horizontal
  trup (ton vaskulare reduktuar në mënyrë dramatike dhe në qoftë se ne të ngrejë kokën ose trupin,

  vetëm ottechet gjak në gjymtyrë të ulëta dhe të jo normal
  Furnizimi me gjak, sigurisht, kjo nuk do). Mos u mundoni për të gjetur
  impuls, për shkak të presionit të ulët dhe humbjen e ton enëve të gjakut, impuls
  Vala është shumë i dobët, dhe ju thjesht nuk e ndjeni atë. Mjekët
  përcaktohet në raste të tilla pulsin e qafës, arterie karotide (nëse ju
  mendoj se ju e dini, ku është arterie karotide mund
  Mundohuni të gjeni pulsin atje). Ndryshe, si dhe në lipotimii -
  qasja e oksigjenit, amoniak. Mos u mundoni për të derdh një pacient
  polpuzyrka amonit apo fshij atyre uiski - një zgjidhje të amoniakut, dhe ajo
  nuk rivendosur rrjedhën e gjakut cerebrale dhe stimulon frymëmarrjes

  Qendra përmes mbaresa nervore në nasopharynx (personi duke e bërë të refleks
  fryma dhe trupi merr një pjesë të madhe të oksigjenit mbytje). Ju mund të,
  duke vazhduar të mbajë leshi pambuku me amoniak në hundë për disa sekonda për të mbuluar
  Goja dorë - të gjitha të ajrit të thithur shkon përmes hundës dhe një palë e amoniakut
  merrni në zgavrën e hundës. Ju mund të, në më të keq, thjesht nga poklatsuvaty
  hundë - një stimul i dhimbshëm është gjithashtu ndonjëherë në gjendje të
  stimuluar rimëkëmbjen e vetëdijes.

  Të fikët konvulsive

  karakterizuar nga bashkimi me foto zbehta e gjykatës (të përgjithshme,
  i përgjithësuar apo muskujt posmykuvan vetme individuale). Në parim

  pothuajse çdo hipoksi trurit (mungesa e oksigjenit), ka vazhduar
  më shumë se 20-30 sec., mund të shkaktojë simptoma të ngjashme.
  Veprimet nuk ndryshojnë nga ato me të zbehta të thjeshtë, por duhet
  për të siguruar që kur gjykata nuk ishte mekanik
  Lëndimet e kokës, trupin, duart. Vini re se konfiskimet mund
  të jetë karakteristikë e konfiskimit epileptik (parazgjedhje
  Shenjat janë gjuha kafshoj, shpesh rënkon ose moans në
  konfiskimi (shqiptim të arsyeshme), shpesh shfaqet e kuqe
  dhe personi cianozë) dhe të arsyeshme histerike.


  Bettolepsiya

  - Ajo fikët që ndodh me sëmundje kronike të mushkërive.

  Ai
  për shkak të faktit se gjatë sulmeve të gjata kollitjes në zgavrën e kraharorit
  rritur ndjeshëm presionin venoz dhe rrjedhjen e gjakut nga zgavrën
  kafkë shumë në një humbje. Megjithatë, në të gjitha këto raste,
  është e nevojshme për të studiuar sistemin kardiovaskular për të përjashtuar
  Patologjia e zemrës. Veprim i veçantë është e nevojshme.
  Kohëzgjatja e pavetëdijes shpesh është i vogël.

  Sulmet Drop
  - Ky i sëmurë papritur dhe papritur bien. Dhe pothuajse
  kurrë nuk e humbi vetëdijen, edhe pse mund të ketë marramendje,
  dobësi të rënda. zakonisht vërejtur në pacientët me osteokondroza qafës së mitrës
  shpinë komplikuar me vertebral zhvillimit-bazyllyarnoy

  dështim, dhe gratë e reja shtatzëna mjaft të shëndetshme.

  vazodepressornoho i dobët
  - Më shpesh në fëmijët shpesh ndodh me lodhje, mungesa e gjumit,
  stresi emocional, të qëndrojnë në një dhomë të zihet fryma. Ajo ka
  mjaft e komplikuar zhvillimin e Zanafillës. Veprimet nuk ndryshojnë nga
  në përgjithësi, por kërkon shqyrtim të kujdesshëm për të përjashtuar
  sëmundjet e mundshme të sistemit nervor.

  I dobët Ortostatycheskyy
  - Nuk është kalimi i papritur nga horizontal në
  vertikale kur sistemi kardiovaskular nuk ka kohë
  ristrukturohet për të siguruar trurin e duhur. Veçanërisht

  shprehu ndërsa duke marrë beta-blockers, diuretics, nitrate
  etj Më shpesh, megjithatë, nuk është e lodhur, dhe i ashtuquajturi presinkope,
  shprehur në dobësi e papritur, marramendje, terr
  kur ndryshon pozicionin e trupit.

  Sindroma sinus karotide tepër i ndjeshëm
  - Ndodhin lloj i thjeshtë ose më pak, fikët vrullshëm. I kushtëzuar
  karotide çrregullim refleks hyperactivity (me karotide sinus
  vendosur në anën e përparme të qafës), e cila shkakton
  papritmas u shfaqur bradycardia, arrest kardiak pak fjalë,
  aritmia. Shkakton mund të jetë një kthesë e fortë e kokës,
  veshur me collars të ngushta - prandaj përfundim: mos harroni të

  për të ndihmuar të liroj jakë, për lirimin qafën e viktimës.

  I dobët Aritmicheskiy
  - Humbja e ndërgjegjes mund të shkaktojnë disa lloje të aritmia. Kryesor
  aritmi, mund të çojë në humbjen e vetëdijes është
  formë konvulsiv e dridhje atrial dhe vibrim, i plotë
  Sindromi bllokadë tërthor QT të zgjatur, konvulsiv
  takikardi ventricular. Forma të tjera të aritmisë rrallë të çojë në
  humbja e vetëdijes, por çdo vuajtje pacient nga aritmia (dhe
  lart-përmendur karakteristika arrhythmias), mundësisht
  konsultohuni me mjekun tuaj në lidhje me mundësinë e tij
  komplikime dhe, së bashku me mjekun tuaj për të zhvilluar një kod sjelljeje që

  do të minimizuar rrezikun e komplikimeve të tilla.

  Informacion nga neni "zalisur dhe humbja e vetëdijes. Çfarë duhet të bëni? »