Armët e më tepër e dobëta të Morpheus, apo problemet e gjumit tek fëmijët


 • Është fle fëmija i dobishëm me prindërit?
 • Tmerret Night fëmijë
 • rock fëmijën apo jo?
 • Shkelja e gjumit në foshnjat
  Është fle fëmija i dobishëm me prindërit?
 • - Sonny 9 muaj. Shumë shpesh ajo është, zgjohen gjatë natës, vetëm qetë poshtë në shtratin tonë, duke rënë në gjumë tjetër për mua dhe burrin tim. Por unë kam frikë se disa prej nesh mund të aksidentalisht shtypur atë. Unë do të doja të di: dëmshme apo e dobishme fle fëmija me prindërit?

  - Ajo ka kohë që janë provuar se duke fjetur pranë nënës së një fëmijë është shumë e ndjeshme, kështu që "shtrydhje", ajo nuk është. Ekziston ky rrezik vetëm nëse gruaja është nën ndikimin e drogës apo të caktuar të alkoolit (ose drogës) dehje.

  Flini atin më të thellë, në mënyrë të sigurt për fëmijën për të fjetur në mes të një nënë dhe një mur apo buzë të krevatit.

  Por kjo është e dobishme apo jo fle fëmija juaj me prindërit e tyre - ende një çështje e diskutueshme. Por gjithnjë e më shumë mjekët në përfundimin se fle me nënën time fëmija është vetëm e mirë. Të pakta nënë dëgjuar frymëmarrje, ajo zbut atë, ai zbrazur më mirë, dhe nëna ime, unë duhet të them, shumë. Studimet janë kryer duke fjetur me nënën dhe fëmijën. Ajo u gjet se në këtë situatë, nënës dhe fëmijës së bashku madje edhe duke lëvizur nga një fazë e gjumit në një tjetër, nga një gjumë të thellë në sipërfaqe dhe prapa. Kur zgjohen nëna dhe fëmija zgjohet, dhe anasjelltas.


  Në ëndërr nëna ime stroking fëmijën, ngushëlluar atë.
  Kundërshtarët e nënës bashkë-gjumi dhe fëmijës besoj se një fëmijë është vazhdimisht duke fjetur me babain e tij dhe nënës, e bërë varësisë sëmurë psikik mbi prindërit.

  Ajo që unë mendoj në lidhje me këtë? Nëse fëmija shkon për të fjetur çdo ditë në shtrat mëmë gjatë natës ose ajo mund praninë vetëm të qetë pranë mom dhe baba, mos luftoni nevojat e tij. Por dy prej rregullave prindërve të detyrueshme duhet të respektojë. Në foshnja ende duhet të ketë shtratin e vet, dhe mami dhe babi nuk duhet të fle me fëmijën.

  Tmerret Night fëmijë

  - Vajza ime kohët e fundit u kthye 5 vjet.

  Deri kohët e fundit, kemi pasur probleme me gjumin. Tani çdo natë Lisa thotë se ka frikë për të shkuar në shtrat, ndërsa ajo është duke fjetur, i gjithë qyteti do të fundoset si një anije u mbyt në një karikaturë! Apo tha se ai nuk ka dashur të vdes! Në natën ajo kërceu apo diçka qan në gjumin e tij. Nga një fëmijë të vogël në frika e vdekjes? Mund të ndihmoni të saj me diçka dhe të reduktuar incidencën e këqija?

  - Frika e ndryshme të ndjehen edhe foshnjat dhe moshës 5 deri ne 8 fëmijë vjet kanë pik e tyre dhe shumë të lidhur me vdekjen. Kjo frikë e errësirës, ​​lufte, zjarri, frikë modern - terroristëve, frika e kafshëve - se kjo është një kërcënim për jetën.

  Kjo është për shkak të faktit se në pesë vitet e inteligjencës i fëmijës është i lulëzuar dhe, mbi të gjitha, të zhvilluar të menduarit abstrakt. Fëmijë fillon të kuptojnë koncepte të tilla si kohë dhe hapësirë, dhe për të kuptuar se çdo gjë ka një fillim dhe një fund. Midis tyre është fundi i jetës së tij dhe familjes së tij.
  Sigurisht, kjo lënduar zbulim, nuk është frika nga vdekja.

  Shumë shpesh ajo është zbatuar në formë të këqija. Si mund të ju ndihmojë fëmijën tuaj që sheh ëndrra të tmerrshme? Për të ndihmuar në mënyrë opsionale mund të vijnë Tale "Ole Lukoie." Lexoni vajzën e saj gjatë natës. Dhe kur fëmija nuk e sheh me cadra konvencionale bërë i pabesueshëm, ngjitje atë për aplikimin dhe rozmalyuvavshy ngjyra të bukura.

  Pas leximit tregime të zgjeruar në këtë ombrellë simpatik grazhd dhe thonë se tani ajo do të ëndërrojnë vetëm ëndrra të mira! Kjo metodë e thjeshtë duhet të reduktuar incidencën e ëndrrave të frikshme. Nëse fëmija është rrënuar rregullisht nga ëndrra të këqija, ajo është një rast për t'u konsultuar me një psikolog.

  Gjithashtu, tmerret e natës ndihmojë të kapërcyer histori të punës në "Përse kam frikë" dhe vizatim. Me pikturë ju mund të liroj ato frika ishin të lindur fëmijë imagjinative, horror e këqija dhe ndjenjat e krijuara nga ngjarje të vërteta. Psikoterapi e bukur është një lojë.

  rock fëmijën apo jo?

  - Son Andrew kohët e fundit u kthye muaj.

  Svekrov tha se vë në gjumë fëmija është i dobishëm, por unë kërkoni të saj për të mos bërë këtë, duke besuar se ajo është e varur. Pra, jepni fëmijën tuaj një britmë gjumit, dhe ai bie në gjumë. Cili prej nesh është e drejtë?

  - Copyright ende nëna juaj në ligj. Fakti që foshnja ndërsa në barkun e nënës, të gjithë kohën pohytuyetsya në lëngut amniotik - është gjendja e tij e natyrshme. Kalimi nëpër kanalin e lindjes, të reja të ndritshme, jo habitatin, shumë miqësore - të gjitha situatë stresues për një porsalindur. Sëmundje Motion para fëmijën gjumit ngjan "kaluara" lulls e tij jetësore. Sigurisht, fëmija mësohet me zë makina. Por kjo nuk do të kalojnë një jetë për prindërit.

  Pasi sistemi i tij nervor më të fortë, ai do të refuzojë atë.

  Por fëmija ulëritës para gjumit i dëmshëm. Gjatë Creek - një rrugë për një avari nervor dhe një hernie. Dhe fëmija juaj bie në gjumë, jo se i qetë dhe të lodhur nga lotët e tij.

  Shkelja e gjumit në foshnjat

  - Vajza ime është 3 muaj dhe më shumë se një orë ose dy është i zgjuar, ditën apo natën. Zgjohet duke qarë, dhe vë në gjumë ajo nuk mund të jetë! Pastaj përsëri shkurtimisht bie në gjumë. Dhe kështu gjatë gjithë ditës. Çfarë duhet të bëni?

  - Arsyet për një shkelje të tillë të gjumit dhe syçeltësi mund të sigurohet. Foshnjat deri në 4 muaj shpesh gjumë të shqetësuar. Kjo është për shkak të problemeve të tretjes.

  Normal ose të kenë një vend të fëmijës? Mos e mundo atij dhimbje barku? Nëse fëmijën me shishe të ushqyerit, konsultohuni me pediatrin tuaj, mund të jetë i mençur për të ndryshuar përzierje e qumështit.

  Nëse fëmija zgjohet në mëngjes me lot, ajo është arsye për shqetësim - nuk mundo atij dhimbje koke shkaktohen nga presioni intracranial? Duke qarë dhe gjumi i shqetësuar mund të shkaktohet nga probleme të tjera neurologjike.
  Kështu që ju me të vërtetë duhet të konsultoheni me një neurolog.

  Shko në krye.