Dermatit atopic simptomat dhe trajtimi


 • Pezmatim i lëkurës atopic, simptomat neurodermatitis
 • Si është trajtimi i neurodermatitis
 • Pezmatim i lëkurës atopic, simptomat neurodermatitis
  Atopik dermatitis - një sëmundje kronike inflamatore të lëkurës
  natyra, karakterizohet nga dalja e
  eritematoze njolla-lihenoidnyh të prirur për të bashkimeve dhe formimi i
  Lezionet papular infiltrimi, dhe ndryshimet morfologjike të lëkurës (ajo
  vulosin shkelje e figura).

  Ka dy lloje neurodermatitis, përhapur dhe i kufizuar.
  Shperndare është një reaksion alergjik ndaj një stimul. Ajo mund
  provokojnë ushqyerit e dobët, toksiciteti (helmimi i trupit), shkelje
  funksionimi i organeve të brendshme (mëlçisë, stomakut, veshkave), vatër

  Infeksionet tjera kronike, dhe dëmtim funksional
  sistemi nervor qendror, sistemi abuzimi autonom
  natyra endokrine (p.sh., përçarje e
  hipofizës-veshkave sistemit). Roli kryesor në zhvillimin e
  sëmundja e luan nga çrregullime të sistemit nervor dhe endokrine. Mund
  të shfaqet në çdo moshë.


  Simptomë kryesor i përhapur
  neurodermatitis është dukuri e papules zbehtë rozë,
  karakterizuar subjektivisht nga kruarje. Papules kanë tendencë të bashkohen në
  plagë të ngurta, të ndjekur nga lichenification (trashje e lëkurës që karakterizohet nga një mprehtë, forcimi model dhe pigmentim çrregullime të saj) të lëkurës.


  Qelizat e tilla
  shpesh lokalizuara në sipërfaqet flexor e gjymtyrë -
  bërryla, gjunjë, wrists, dhe në anët e lëkurës.
  Ndryshimet e tjera në lëkurë ndodhin në fytyrë, prapa dhe gjoks, në
  ka eritemë rozë lëkurë, të ketë kufij të qartë dhe
  karakterizuar nga shkallë të vogël. Pacienti ankohet për konstante
  kruajtje përforcuar, vende kruarje plagë shkaqet
  microtraumas, çarje, njollë të lëkurës individ gjithashtu
  pjatë itchy gozhdë shndrit fort, duken si lëmuar.
  Pas kruarje mund të bashkohen infeksion piokokkovoyi. Lëkurë
  bëhet e thatë, bëhet ngjyrë pak gri.


  Në këto pacientë kanë
  Simptomat klinike: pagjumësi, humbje e oreksit, presion gjaku i ulët,
  dobësi, lodhje, hypoglycemia, etj I durueshëm
  bëhet nervoz, i mbytur në lot; reduktimi i mundshëm në peshë trupore.
  Sëmundja karakterizohet
  kurs i gjatë me inflamacion relative stihaniya
  në muajt e verës. Ndoshta progresion i kësaj gjendje deri
  erythroderma. Kjo mund të jetë për shkak të një kurs të pafavorshëm
  sëmundje zgjedhur si duhet ofruesve të trajtimit ngacmues
  efektet në lëkurë.
  Limited pezmatim i lëkurës atopic ndikon
  zonat e kufizuara të lëkurës, lokalizimin më të shpeshtë - dhe përsëri
  anë e qafës, lëkurën përreth përbashkët kyçin e këmbës në zonë

  organe gjenitale.
  E plagë me një formë të kufizuar janë të ndarë
  në tri fusha:

 • Qendrore, tipar kryesor i cili është lichenification e lëkurës;
 • mesatare - dhe zona e lëkurës në të cilën ka skuqje shkëlqyer papular i përmasave të vogla;
 • periferike, e karakterizuar nga hyperpigmentation e lëkurës.
 • Si është trajtimi i neurodermatitis
  Për qëllim të trajtimit efektiv të neurodermatitis nevojshme për të diagnostikuar saktë atë që është në bazë të dermatolog klinike.
  Diagnoza diferenciale është bërë me dermatit atopic
  (Foto klinike e ngjashme me fazën përfundimtare të klinik

  shfaq neurodermatitis). Të konfirmuar diagnozën e dermatit atopic
  të ndihmojë në raste të tilla faktorët vijues: trashëgim,
  Vende të sëmundjes, një histori e tregon të tjera
  alergji, çrregullimet imunologjike, disfunksioni
  traktit digjestiv (dysbiosis, gastrit, kolit), përkeqësimi
  semundja e karakterizuar eczematization etj

  Për trajtimin e neurodermatitis duhet:

 • Antihistamines Qëllimi - tavegil, fenkarol, Claritin, cimetidinës; Agjentët hyposensitization - gemodez Thiosulfate sodium; B vitamina A, B, C.
 • Qëllimi i drogës psikotrope, qetësuesve - tretësirë

  sanëz, motherwort, bozhure; tranquilizers - trioksazin, mebikar,
  oksilidin, amizil; neuroleptikët - levomepromazine, thioridazine.
 • Trajtim lokale: ointments të naftalinë, tar, krem ​​papaverinovyy, krem ​​ushqyes me vitaminë A, krem ​​silikoni.
 • Në lezione të lëkurës përreth kufizuar injeksione neurodermatitis të hydrocortisone, metilen blu me benkainom.
 • Me zhvillimin e erythroderma emëruar kortikosteroideve.
 • Fizioterapia: rrezatimi ultravjollcë, phototherapy, rryma, reflexology, trajtim spa.
 • Eliminimin e shkaqeve të sëmundjes, lezionet sanitare tjetër

  Infeksionet kronike, rregullimi tretjes funksionimi
  trakt.
 • Pajtueshmëria dietë hypoallergenic: përjashtimi i përdorimit të broths forta, akute dhe i tymosur, alkool, çokollatë.
 • Aderimi: fle mirë dhe pjesa tjetër të jetë e mundur për të shmangur situata të vështira.
 • Kontakt Disclaimer lëkurës dhe të veshin të brendshme sintetike, leshi dhe lesh.
 • Neurodermatitis Parandalimi i bazuar në respektin për dietën racional
  (Disclaimer tymosur, e nxehtë, alkooli, etj), zbulimin e hershëm
  dhe trajtimin e sëmundjeve që mund të shkaktojë neurodermatitis
  (Nervor, endokrin, ndihmon tretjen e ushqimit dhe sistemeve të tjera).


  Informacion nga neni "dermatit atopic".