Lagje antipatik


 • APB
 • Rrugë të rrezikshme
 • Çështja është e qartë se ajo është e errët ...
 • Lost in Translation
 • Nuk është një zgjidhje!
 • Krye

 • Me moshë, fëmija bëhet më aktiv, merr për të gjitha vendet në banesë apo shtëpi, sepse ajo rrit rrezikun e problemeve. Në moshën 1,5-3 vite probabiliteti i infektimi është pothuajse 100%! Nga rruga, kështu që sëmundje të shkaktuara nga krimbat, konsiderohet si një nga më të popullarizuar në botë.


  APB

  Worms (helmintet shkencërisht) është quajtur krimba parazitare dhe larvat e tyre. Numri i llojeve që mund të jenë të pranishme në trupin e njeriut është mjaft i madh, por për fat të mirë, shumica e tyre shumë të rralla.

  Në pjesën evropiane të Rusisë kanë më shumë gjasa për të gjetur veten e tyre të quajtur nematodat e zorrëve ose roundworms (Ascaris, pinworms) që jetojnë në zorrët. Më pak të zakonshme janë parazitë që jetojnë jashtë e zorrëve ose në murin e saj (hookworm, nekator, Trichinella, uhritsa zorrëve). Shumë të rralla - flukes (trematodes) dhe krimbat kasetë (cestodes): ata kërcënojnë vetëm ata fëmijë që hanë mish të gjallë apo të papjekur skuqur / gatuar ose peshk, fruta dhe perime palara, pi ujë nga lumenjtë dhe organet e tjera të ujit. Që nga 90% e rasteve ndodhin në fëmijët ascariasis dhe enterobiosis (një sëmundje e shkaktuar nga pinworms) të diskutuar ato në detaje.


  Ascarids - roundworms të bardhë, rozë ose ngjyrë bezhë ngjyrë, i tejdukshëm, që variojnë në gjatësi nga disa milimetra në 30-40 cm. Ky lloj i shirit është kryesisht në zorrë e vogël, ajo nuk është e bashkangjitur në mur dhe e ka lëvizur vazhdimisht në drejtim të kundërt të ushqimit. Kjo është arsyeja pse të zbuluar roundworm në stol është i vështirë. Nga koha në kohë në përmbajtjen e tenxhere janë worms mikroskopike vezë që nuk janë të dukshme me sy të lirë. Pa trajtim Ascaris mund të jetojnë në zorrët e disa vjet.

  Threadworm - i vogël, deri në 1 cm, parazitëve shpesh lakuar ngjyrë të bardha. Ata jetojnë në zorrët e ulëta të vogla dhe të mëdha, kështu që ata janë më të zakonshme se roundworm, gjendet në feces.

  Në natën, Pinworms janë zgjedhur në lëkurë në folds e cila vë vezë e tyre. Vajzat ata mund të filloj në vulvë, irriton mukozës dhe infektimin bakteret, protozoa, kërpudhave, pra të gjithë ata që sjellin me vete parazitet nga zorrë. Krimb zorrësh Jeta është e shkurtër - rreth 1,5 muaj, por për shkak të numrit të madh të vezëve të depozituara numri i tyre është vazhdimisht në rritje dhe sëmundje nuk trajtohet mund të zgjasë me vite.

  Ku janë krimba? Në fëmijës merrni vezë apo larvat e parazitëve madhësi mikroskopike, janë shumë rezistente ndaj ndikimeve mjedisore, dihet se ata të dy mund të presim kohë të mjaftueshme në një kohë, ndërsa në vendin në sipërfaqen e objekteve ose produkteve në folds e rroba, lëkurë, gjatë thonjtë.

  Kur vezët e krimbave të depërtuar në gojë, ata kalojnë nëpër disa humbje acid, mjedisit agresiv të stomakut dhe zorrët janë aktivizuar në ku ka kushte për zhvillimin e tyre.

  Shumë fëmijë të vegjël kanë më shumë gjasa për t'u infektuar me krimba, sepse ata janë ende pak të zhvilluara barrierat mbrojtëse të traktit gastrointestinal. Përveç kësaj, për shkak të moshës së tyre ata jo gjithmonë ndjek rregullat e higjienës.


  Rrugë të rrezikshme

  Ironikisht, fëmija mund të infektohen me krimba në shtëpi, në klinikë apo kopshtin e fëmijëve, si në të gjitha fushat është se është strehë e përkryer për parazitët, këpucë në natyrë, jo kat krejtësisht të pastër në korridor, lodra, hapësirën publike.

  "Hyrje" e krimba shpesh ndodh në rrugë, në qoftë se një fëmijë mbledh nga subjektet terren interesante, duke luajtur në sandbox. Rreziku janë kafshët, veçanërisht humbur ose kafshët shtëpiake, janë në rrugë. Parazitet Transportuesit vezë janë insekte - fluturon, Buburrecat, milingonat. Përveç kësaj, "bombë" bombë mund të jetë në pluhur në perime, fruta, bimeve dhe ujë. Rreziku i madh i krimbave në qoftë se të rriturit dhe fëmijët nuk ndjekin rregullat e higjienës të njohura për të gjithë: nuk i lajnë duart me sapun dhe të pista hani perime apo fruta, pini ujë të pazier nga lumenjtë dhe organet e tjera të ujit.

  Krimbat më të rrezikshme?

 • Ato janë shkaku i çdo shkelje të traktit gastrointestinal, kapsllëk, diarre, dhimbje barkut, probleme me mëlçi apo pankreasit.

 • Nëpërmjet tyre, fëmija mund të fillojë alergji, imunitet dobësuar, të jenë shenja të intoksikimit (helmimit) të trupit: për shembull, përmes sistemit nervor të fëmijës fillon të hall dhëmbët e tij, ai u shfaq konfiskimet.
 • Worms mund të përkeqësojnë problemet shëndetësore që kanë dalë në pamjen e tyre (p.sh., të rrisë dermatitis atopik), dhe do të shërbejë si një pikënisje sëmundjet trashëgimore.

 • Çështja është e qartë se ajo është e errët ...

  Si mund të dini se krimbat e fëmijës? Ndonjëherë një nënë, duke marrë parasysh përmbajtjen e tenxhere, shfaqje apo ende parazitët që jetojnë (shpesh Pinworms). Përveç kësaj, vezë roundworm mund të gjenden në fekal ose të zbuloni enterobiosis duke bërë një studim të veçantë - scraping.

  Por shumica e shfaqjes së problemeve duhet të mendoj me dëshmi rrethanore.

 • Në pallavra fëmija rrjedhin fort, ai presion vakt (ose të sëmurë), nuk dëshiron për të ngrënë ose, në të kundërtën, gjithmonë pyet shtojcave. Ndonjëherë fëmija ankohet për dhimbje përreth kërthizës ose nuk mund të tregojë me saktësi, në të cilën ajo ndodh bark, ai periodikisht ose vazhdimisht stol mërzitur (diarre ose kapsllëk ndodh). Përveç kësaj, fëmijë merr të lodhur shpejt, si ajo shpesh dhemb apo i trullosur, fytyra e zbehtë dhe nën sytë duken qarqet blu.
  Të gjitha këto simptoma të folur për helmimin e trupit.
 • Disa analiza edhe tërthorazi të konfirmuar praninë e krimbave: Duke kaluar dysbiosis zorrëve, hemoglobinë të ulët, një numër të madh të eozinofileve në gjak (normal 5%), indeksi ngritur norma e sedimentimit të eritrociteve në gjak.

 • Nëse krimbat kanë shkaktuar shfaqjen e alergjive të manifestimeve të lëkurës parat (p.sh., pezmatim i lëkurës atopic) janë zakonisht nuk trajtohen mirë. Nga rruga, nëse një fëmijë më të vjetër se një vit papritmas shfaqet alergji, ka shumë të ngjarë, ajo edukuar krimba.
 • Sa për enterobiosis për atë veçanërisht karakteristike e siklet në anus dhe organe gjenitale të jashtme të vajzave dhe të gjitha çështjet e lidhura. Nëpërmjet "zgjerimit" krimb zorrësh fëmijë mbrëmje është shumë nervoz, i keq, gjumi i keq për një kohë të gjatë nuk mund të gjeni vend i kthehet. Në natën ai ulërin, zgjimit, sovayetsya, grinds dhëmbët e tij (nëse këto simptoma nuk janë tipike për një sy gjumë dhe të ndodhë çdo 10-15 ditë, ka të ngjarë që të flasim për enterobioze).

  Plus, fëmija mund të ankohen për kruajtje në perineum, e cila shpesh është shumë interes në të gjitha një fëmijë të vogël në këtë pjesë të trupit, skuqje në anus. Dhe, siç u përmend më lart, vajzat enterobiosis mund të shoqërohet me inflamacion të vulvë.

 • Lost in Translation

  Përsëri: zbuluar krimba vështirë. Sidomos në qoftë se këto objektiva caktojë fëmijës një analizë të vetme.

  Sepse në mënyrë që të gjeni vezë në parazitëve nevojat stol përkoi disa kushte:

 • worms në këtë pikë duhet të vë vezë (intervali ndërmjet vezës mund të shtrihen nga 3-5 ditë deri 2 javë);
 • të nevojshme për të hetuar pikërisht zona e feces, ku larvat;
 • vezë krimb zorrësh ende duhet të merren parasysh: për fat të keq, klinika zakonisht njohin roundworm dhe 2-3 lloje të krimbave, ndërsa në korsinë e mesme ata gjenden të paktën 20.

 • Lidhur analiza ishin kohët e fundit për zbulimin e antitrupave ndaj parazitit në gjak, ata gjithashtu nuk janë krejtësisht të besueshme. Besohet se nga diagnostikimin gjetur vetëm 1 nga 100 raste të infektimit me krimba.

  Nuk është një zgjidhje!

  "Çfarë do të bëni? - Ju pyesni. - A mjekët në asnjë mënyrë dëmtuese kontrollit? "Sigurisht aty është, në ditët e sotme ka të sigurt anthelmintic që vrasin helmintet dhe në këtë mënyrë nuk ndikojnë në trupin e njeriut. Kjo është arsyeja pse mjekët shpesh përshkruajnë barna për fëmijët nga krimbat pasi ai nuk e tregojnë dëshmi të drejtpërdrejta dhe simptoma të hollësishme. Nga rruga, rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Gjithë prindërit dy herë në vit (pranverë dhe në vjeshtë vonë) duhet të kryejë trajtim parandalues ​​për fëmijët 1,5-7 vjet, edhe në qoftë se ata nuk kanë ankesa dhe simptomat.

  Nëse ndonjë shenjë prej parazitëve ende të tërhequr vëmendjen tuaj, ju keni për të parë një mjek, kjo ndodh se ata jo vetëm që tregojnë praninë e krimbave, por edhe për Sëmundjet të tjera. Në rast të krimbave nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj: droga protyhlysni zgjedhur pa u konsultuar me një mjek mund të jetë i paefektshëm.


  Krye

  Nëse është e sigurt të them se droga janë të sigurta kundër krimbave? Kështu, në rast se pacienti ndjek mjekun sugjeruar dozen, e cila, që ra fjala, nuk ka gjithmonë të përmbushur kërkesat e përdoruesit (p.sh., droga nonabsorbable janë më të larta sesa rekomandohet).

  Megjithatë, në përgjigje të marrjes së fondeve mund të përjetojnë efekte anësore që lidhen me shkatërrimin e parazitëve. Këto janë diarre, dhimbje të vogla barku, nganjëherë të vjella, rritja e temperaturës, ndjesi të pakëndshme në gojë. Megjithatë, për të hequr qafe të këtyre mundimeve është shumë e thjeshtë: vetëm të jepni fëmijën tuaj një qymyr apo laktofiltrum.

  Nuk është një listë e barnave të sigurta antihelminthic, të hartuar nga ekspertët e OBSH-së. Ai përfshin katër barna që janë të përcaktuara dhe të rinj rusë, Levamisol, mebendazole, Pyrantel, albendazole. Ekspertët kanë treguar se rezultatet më të mira mund të arrihen përmes kurseve të plotë, e përbërë nga dy ose tre drogës.

  Në disa raste, pas zbulimit krimbat në një fëmijë apo dikush në familje (sidomos nëse Pinworms ose shirit xhuxh) duhet të jetë e mundur për të trajtuar të gjithë familjen. Përveç kësaj, ju do të duhet për të zgjidhur dhe vlim në të dy anët e liri krevat dhe personal. Nëse një fëmijë është gjetur ascariasis, masa të tilla nuk janë të nevojshme.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Ascariasis
 • Jeta pa parazitë
 • Enterobiasis