Nedokrivya si për të rifituar hekuri


 • Anemia dhe shkaqet e saj
 • Hekur Kthehu

 • Anemia dhe shkaqet e saj

  Dobësi, gulçim, mpirje në duar dhe këmbë, ngjyrë të verdhë dhe pagjumësi zakonisht fajësohet beriberi pranverë.
  Kjo mund të jetë e vërtetë vetëm pjesërisht.

  I njohur gjerësisht si anemi "anemia". Kjo nuk do të thotë se ne papritmas qarkullojë për nja dy litra gjak më pak se normale. Por ajo është ulur numri i qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut apo hemoglobinës.

  Anemi quajtur hekur, sepse hekur varet hematopoiesis normale, dhe që është pjesë e hemoglobinë, që mbart oksigjen nga mushkëritë deri organeve dhe indeve të trupit.

  Duke pasur një qelizë kërkon oksigjen, hemoglobinë mbart me vete "në lirimin e" dioksidit të karbonit.

  Shkaku më i zakonshëm i anemisë - humbje gjaku. Dhe jo domosdoshmërisht i madh. Ajo është gjakderdhje krejt i rregullt nga mishrat, hundë, traktit digjestiv, menstruacioneve të rënda, hemorroide rikthim në një problem i ngjashëm u shfaq dhe u bë e rëndësishme.

  Një arsye për mungesën e hekurit - një mungesë në dietë të mishit dhe perimeve. Por kjo ndodh që për shkak të problemeve me traktin gastrointestinal, hekuri është thjesht nuk absorbohet nga trupi.


  Hekur Kthehu

  Si për të lënë situatën? Shumë besojnë se, mbështetur në mish, veçanërisht të mëlçisë, mund të shpejt të rregulluar mungesën e hekurit.


  A duhet ata gaboj. Dietë më të balancuar dhe të ekuilibruar është në gjendje të mbulojë vetëm në kohë mungesën e këtij elementi në trupin e.

  Nëse zhelezodefytsyt tashmë ekziston, ajo mund të eliminojë jo dietë. Kjo nuk është një dietë në vetvete, por në gjendjen aktuale të shëndetit tonë. Nga rruga, hani mëlçisë e kafshëve paund bestolku. Ajo hekur, sigurisht, shumë (tri herë më shumë sesa në mish), por ajo është e zhytur në sasi shumë më të vogla.

  Dhe hekur nga perimet dhe frutat është zhytur pesë herë më keq se hekuri nga mishi. Prandaj, lëng shegë dhe hikërror pozitën korrigjohet, por nuk do të shpëtojë. Sot, mjekët shpresojnë në barnave kryesore të hekurit.

  Merrni ato duhet të jenë në një stomak bosh me një gotë lëng frutash. Brenda dy orë pasi që ju nuk duhet të pinë kafe, çaj ose qumësht dhe nuk hanë djathë dhe kos, vezë, bukë dhe drithërat - ato mund të ngadalësojnë thithjen e hekurit. Kursi i trajtimit zakonisht zgjat nga tre deri gjashtë muaj.

  Por të marrë ilaçe hekuri pa u konsultuar mjeku juaj nuk është e nevojshme. Shumë shumë reagime komplekse kimike brenda trupit tonë hekur pjesëmarrëse. Për shkak futje e pakontrolluar e shtojcave hekuri mund të dëmtojë qelizat dhe madje të shkaktojnë vdekjen e tyre.

  Informacion nga artikullin "anemi: si për të rifituar hekur."