Pezmatim nervi apo organ infeksion bezdisshëm


 • Simptomat pezmatim nervi të ndryshme - një arsye
 • I lënduar fyt - rezultat në fytyrë
 • Pezmatim nervi ose nevralgji
 • Si mund pezmatim nervi
 • Trajtimi i pezmatim nervi, ju lutem të jetë i durueshëm
 • Dhimbje nervore e do maskimin
 • Dhe inflamacion i nerva

 • Simptomat pezmatim nervi të ndryshme - një arsye


  Në zemër të një pezmatim nervi është inflamacion që prek një ose më shumë nervat periferike. Këto sëmundje janë të ndarë në dy grupe:

 • mononevrit kur ai pëson një nerv (ato më të zakonshme janë: pezmatim nervi i nervore fytyrës, të trigeminal, sciatic - ishias);
 • polyneuritis, kur nuk ka dëme të shumta nervore, të tilla si ndër brinjëve.

 • Së jashtmi pezmatim nervi simptomat ndryshojnë nga njëri-tjetri (të cilat shpesh krijon vështirësi në diagnozë), por kanë të njëjtin "pikën e fillimit" - e pasojave të infeksionit, i cili endet nëpër trup. Dhe sistemi nervor periferik është i ndjeshëm ndaj infeksioneve inflamatore. Të pezmatim nervi dëshirore përfshijnë:

 • bakteret në sfond të transferuar bronkit, grykët, otitis, pyelonephritis (inflamacion i veshkave), cystitis, reumatizmi;
 • viruset, enden nëpër trup me grip, SARS, herpes.
 • Faktori më i zakonshëm që shkakton zhvillimin e pezmatim nervi, bëhet "banal" hipotermi. Nuk janë të ashtu-quajtur "sindroma zbuluar" ose "të hapur sindromi dritare" kur zhvillimin inflamacion të nervave periferike të kokës: pezmatim nervi personale, të qafës së mitrës dhe trigeminal.
  Për më tepër, një fatkeqësi e tillë mund të ndodhë jo vetëm në të ftohtë, por me seli vazhdueshme nën kondicioner.


  I lënduar fyt - rezultat në fytyrë

  15% e fyt i lënduar dhe komplikime të llogarive otitis për pezmatim nervi fytyrës (shkencërisht - "nervus fatsialis"). Pse po ndodh kjo? Është e thjeshtë: nervore fytyrës lë zgavrën kafkës në rajon BTE. Ka për ajo lehtë mund të përhapet infeksionin e bajamet apo veshët përflakur. Duke filluar inflamacion më i nervore fytyrës sinjal vetes mprehtë pull-njëanshme dhimbje paroksizmal prapa veshit. Por, forma e mundur dhe pa dhimbje i një ndjesi shpimi gjilpërash në fytyrë.  Sëmundja mund të zhvillohet shumë shpejt - brenda disa ditësh.

  Fytyrës nervore kontrollon lëvizjen e muskujve të fytyrës. Me zhvillimin e inflamacionit ndodh parezë njëanshme (paralizë e pjesshme e muskujve). Përndryshe ajo është quajtur paralizë Bell: një mënyrë e sëmurë e muskujve të fytyrës ngujuar, ndjeshmëri të reduktuar, qoshet e gojës dhe syve ulur. Ky është një kusht i kthyeshëm, por kërkon durim nga pacienti dhe nga mjeku - "bizhuteri" punës.

  Por shprehje nganjëherë i ngjashëm i jep një tjetër problem - i nevropati fytyrës nervore. Kjo sëmundje është ndryshe nga natyra pezmatim nervi vaskulare. Kreu Hipotermia shkakton një vrull e enëve të gjakut që ushqejnë nervore fytyrës.

  Dhe atje ajo ënjtje, nervore trashet dhe "vajzë merr jammed" në muret e kanalit kockave.

  Në mënyrë të qartë, qasja në trajtim duhet të jenë të ndryshme.


  Pezmatim nervi ose nevralgji

  Pezmatim nervi thelb gjithmonë i zjarrtë e natyrës - bakteret apo viruset.

  Nevralgji quhet më dhimbje përgjatë bagazhin nervore apo të degëve. Ajo mund të jetë e kombinuar me pezmatim nervi, dhe ndoshta pa inflamacion, të tilla si kufizimi nervore ose dëmtim mekanik - lëndim, i mavijosur. Në mënyrë tipike, dhimbje nevralgji të mprehtë, qitje, konvulsiv.


  Si mund pezmatim nervi

  Gjëja e parë ekzaminim i nevojshëm neurolog. Kur dhimbje pezmatim nervi përgjatë nervore janë - ato janë lokale në krahasim me mioziti (inflamacion të muskujve, dhimbje kur në shishe).

  Përveç kësaj, mjeku me përvojë lehtë mund të nxjerrë në pah pika të veçanta Bell - spondylitis, shtypur më me pezmatim nervi që shkakton dhimbje akute.

  Të caktojë trajtimin korrekt, është e rëndësishme për të identifikuar menjëherë natyrën e inflamacionit - ajo është viral ose bakterial. Ju duhet të kalojnë numërimin e gjakut.

  Gjithashtu nevojitet studim electrophysiological (rheogram, myohramma, përçueshmëri hulumtim e trungjeve nervore).

  Mundësisht ndoshta kalojnë CT (tomografi kompjuterike `). Ky studim informativ i pranishëm që tregon statusin e organeve dhe indeve "shtresa".


  Trajtimi i pezmatim nervi, ju lutem të jetë i durueshëm  Në trajtimin e pezmatim nervi mund të marrë shumë kohë - një mesatare prej tre muajsh. Mjekim anti-inflamator është e përshkruar në varësi të asaj që ishte agjent shkaktar i sëmundjes: antibiotikët, në qoftë se fajtor i baktereve pezmatim nervi (p.sh., Stafilokoket), ose barnave që pengojnë aktivitetin e virusit nëse pezmatim nervi depërtoi nedolikovanoho apo virusin e gripit.

  Për heqjen e dhimbje dhe simptomat inflamator mirë ointments dhe krem ​​bazuar në ibuprofen (ibuprofen dhe tableta).

  Bllokada Ndonjëherë fytyrës pezmatim nervi për impulset dhimbje të emëruar correctors përçueshmëri nervore (p.sh. tihretol).

  Sigurisht kërkohet nga fizioterapi dhe masazh për qëllim përmirësimin e funksionit të muskujve.  Në disa raste, për të përmirësuar ndjeshmërinë jep një efekt të mirë të akupunkturë.

  Me mjetet juridike në shtëpi të dobishme ngrohjes e thatë. Kur pezmatim nervi i nervore fytyrës është e keqe një shumë të flasim dhe të shtrihet muskujt e fytyrës dhe qafës (sepse ajo mund të përkeqësohet paragjykimet e tyre).

  Humbja e ndjeshmërisë në pezmatim nervi fytyrës - pune kusht, vetëm duhet pak durim. Por sëmundja psikologjikisht shtypës: E pra imagjinoni nuk dalin në rrugë, madje edhe në telefon me të vërtetë nuk e flasim gjithë kohës që ju duhet të ndiqni shprehjeve të fytyrës dhe pritjet e përditshme - tashmë ndjehen diçka ose menduar?

  Pranë të njëjtën këshillë: keqardhja dhe shqetësuese shikime mund të trembë vetëm edhe më shumë durim, por nuk pajis keq në mbështetjen aktive dhe tendosje mik i sëmurë punët e realizueshme.
  Dhimbje nervore e do maskimin

  Nevralgji ndër brinjëve, të themi, me herpes zoster (një nga manifestimet e infeksionit herpes), ndjenjat mund të jenë të ngjashëm me një sulm në zemër - në qoftë se ka një dhimbje djegie në gjoks e majtë, apo një sulm i pancreatitis kur dhimbje rrethon. Same dallues tipar zoster - Pamja e lëkurës vezikulave herpetike përgjatë nervave ndër brinjëve.

  Gratë ndër brinjëve nevralgji mund të imitoj dhimbjen e mastitit dhe pezmatim nervi karakteristikë e "sindromës tensionit" mund të shkaktojë fosile ndjesi të gjirit. Pra, nuk do të jetë i befasuar nëse mammologist t'ju kërkojë që të ekzaminohet nga një neurolog në.
  Dhe inflamacion i nerva

  "Muaj mjalti Paraliza" - kjo nuk është një shaka, por një manifestim i ulnar ose radiale nevralgji.
  Kur njerëzit flenë në duar, dora dhe aty vidlezhuyetsya compression të nervave dhe kequshqyerja.

  "Pezmatim nervi Lampasnyh", Roth apo sëmundje - kofshë inflamacion nervore lëkurës. Ndodh kur të ecin në të ftohtë në bryuchky mushkëritë dhe xhaketë të shkurtër. Dhimbje në atë vertikalisht "prostrilyuye" këmbë mbi kofshët e jashtme.

  "Stola paralizë e kopshtit" ndodh kur një person (zakonisht një pidshofe goxha) bie në gjumë në një pozitë të palakmueshme, tucked nën krahun e saj ose këmbën, dyluftimi në ajër duke e kthyer qafën. Muskujt dhe nervat janë aq të mpirë që kur zgjohen çdo lëvizje shkakton dhimbje.  Informacion nga Helen jonet artikullin "Kush do të fitojë pezmatim nervi."