Krizë nervash ose pse bosh nerva


 • Përse nervat duke vepruar up?
 • Cilat janë shenjat e një çrregullim nervor?
 • Trajtimi i krizë nervash

 • Në qoftë se ju merrni deri në mëngjes rraskapitur, jeta nuk është i lumtur, dhe peizazhit jashtë dritares është dëshira për të gërmojnë më thellë nën mbulon, atëherë është koha të bëjnë seriozisht barrën e shëndetit dhe të shohim se ju keni marrë përsipër


  Përse nervat duke vepruar up?

  Si rezultat i lodhjes. Operacion i vazhdueshëm si rezultat i pushtimit të tepruar mendore, puna e natës. Kjo quhet "sindroma zyra jakë". Njeriu është vlerësuar kështu punën e tij, duke shkuar në kokën e saj, që harron për gjumë dhe pushim. Ai nuk mund xhirim më i informacionit të dhënë dhe i sëmurë.

  Kjo gjendje quhet "lodhje neurozë." Një tipar karakteristik i krizë nervash - një bezdi e madhe që shkaktojnë ata faktorë, të cilat ju nuk i japin ndonjë rëndësi.

  Stresi i vazhdueshëm. Krizë nervash është rezultat i situatave afatgjata traumatike në punë ose në shtëpi.

  Humbja e një të dashur, dështimi në frontin personale. Kjo nazyvetsya neurozë reaktive. Që nga ky shtet është më mirë të mos përballuar i vetëm dhe kontaktoni terapist.

  Dobësi e përgjithshme pas një sëmundje. Zakonisht pas sëmundjeve infektive gjatë dobësi, letargji, mungesë të energjisë të qëndrueshme.  Cilat janë shenjat e një çrregullim nervor?

  Faza fillestare. Fillon fyejnë të gjithë rreth. Zhurma e bisedës rreth, të biseduar me miqtë - të gjitha bëhet e padurueshme. Njeriu gjithmonë dështon për të mbyllur, ndjehet acarim neprohodyaschym atyre. Gjumi është i shqetësuar, ankthe të shpeshta, të gjumit - përhershme, dobëta.

  Në mëngjes një njeri merr fare prehje, me një kokë të rënda dhe mendimet e zymta, është e lehtë për të sjellë lotët dhe qaj. Shfaqet indiferent ndaj seksit. Njeriu më nuk dëshiron të ketë argëtim, të shkojnë jashtë, vetëm dëshirë - për të lënë atë të gjitha vetëm.

  Faza e ndërmjetme. Nëse situata stresues vazhdon të ndikojnë në njerëzit, simptomat vazhdojnë të rriten.

  Dhe shkon në shtëpi dhe kolegët.

  Një simptomë e rëndësishme e krizë nervash - një njeri me sa duket i lodhur deri në pikën në kërkim të paqes. Ai vazhdon të barrë vetes raste të panumërta deri rënies nga lodhjes apo të sëmurë ndonjë sëmundje serioze.

  Simptoma somatike e krizë nervash, dhimbje koke (si një luajtur), dhimbje të syve, prish gjumin, çrregullimit të zemrës, marramendje, dhimbje stomaku. Karakterizohet nga një ndjenjë e lodhjes konstante.

  Krizë nervash rëndë. Në dobësi shprehur plotësisht, letargji, lodhje, mungesë vullneti për të bërë asgjë. Njeriu nuk mund të sjellë veten për të bërë disa punë, ai shpesh nuk pranon të marrë nga shtrati.


  Trajtimi i krizë nervash

 • Merrni një pushim. Nja dy javë të pushimit do të ju merr për veten time. 2-3 ditët e pushimit mund vetëm shtetëror obvazhnyuvaty, pasi njerëzit nuk kanë kohë për t'iu përshtatur ndryshimit të regjimit. Pushime duhet të zgjasë të paktën 2 - 3 javë.
 • Banja të ngrohta me aditivët pisha të qetë dhe të pushojnë.
 • Me droga, tretësirë ​​Valerian, Motherwort.
 • Regjim të menaxhuar, ajo duhet të jetë më shumë hapësirë ​​për pushim dhe fle.