Nevralgji trigeminal ose se si të jetojnë me dhimbje


 • Trigeminale nevralgji - është, para së gjithash, dhimbje
 • Kush "pëlqen" nevralgji trigeminal
 • Ku e bën nevralgji
 • Si për të trajtuar nevralgji trigeminal

 • Nevralgji trigeminal, ose tryhemynalnaya nevralgji - një sëmundje e rëndë, e cila është studimi i historisë në shekullin XI. Doktor Huat, që banonte në Kinën e lashtë, së pari e përshkroi sëmundjen dhe zhvilluar një metodë të trajtimit. Megjithatë, ai nuk ishte në gjendje për të kuruar një zyrtar të lartë, dhe u ekzekutua për të.


  Trigeminale nevralgji - është, para së gjithash, dhimbje


  Çfarë është një sëmundje si trigeminal nevralgji? Ajo karakterizohet nga periudhave të shkurtra të dhimbje të forta të lokalizuara në pjesën e mesme dhe të poshtme të fytyrës, zakonisht në pjesën e poshtme.

  Dhe dhimbja është aq e papritur dhe e fortë se njerëzit duket të pëlqen atë në fytyrë apo goditur nga rrufeja shpuar tejpërtej shkarkimit aktuale. Sulmi zgjat nga disa sekonda deri në dy minuta, por pacienti këto sekonda të duket si një përjetësi.

  Sjellja gjatë një sulmi të nevralgji tryheminalniy shumë tipik. Pacienti nuk mund të bërtas apo qaj, ai ndalet në pozitën në të cilën ai premton sulm, duke u përpjekur për të mbijetuar e dhimbje të tmerrshme. Ndonjëherë ai fërkon zonën e dhimbje ose kryen lëvizjen karakteristike smacking. Pyetjet përgjigj tersely, mezi hapja gojën. Ka twitching e muskujve të fytyrës.

  Prevalenca e nevralgji trigeminal është mjaft e gjerë.


  Kjo është deri në 30-50 pacientë në 100 000 popullsisë.


  Kush "pëlqen" nevralgji trigeminal

  Në thelb sëmundje etmu njerëz të prirur të moshuar, për shkak të trashje dhe të enëve të gjakut fytyrë sklerozirovaniem. Shpesh sëmundja është e zakonshme në gratë 50-69 vjet.


  Ku e bën nevralgji

  Neuroscientists besojnë se shkaku i nevralgji trigeminal sëmundje është rrënja e nervit trigeminal squeezing anije aty pranë. Shkaqet e compression mund të jenë:

 • tumor
 • Proceset commissural pas lëndimit, infeksion,
 • Zgjerimi i shtrembëruar arterieve cerebellar, venat,
 • aneurysm i arteries basilar.

 • Zhvillimi i sëmundjes mund të jetë për shkak të ndryshme kardiovaskulare, endokrin-metabolike, çrregullime alergjike, dhe faktorë Psikogjenike.

  Çfarë mund të shkaktojë një sulm të nevralgji tryheminalniy? Kjo mund të jetë një prekje të lehta, frymë e erës, larje, duke folur, duke ngrënë, larja e dhëmbëve, personi rroje. Nganjëherë i quajtur "sindroma shkallët." Kjo është se në qoftë se pacienti stumbled, duke ecur në shkallët apo në sipërfaqe të pabarabartë, ajo në çast duket sulm.

  Për fat të keq, krejtësisht kurë trigeminal nevralgji nuk mund. Kjo është një sëmundje kronike që përbëhet nga alternuara sulmeve dhe remissions.

  E themeluar në trajtimin e problemit - të bëjë periudha e faljen kohë sa të jetë e mundur.


  Si për të trajtuar nevralgji trigeminal

  Aktualisht, janë tri metodat e trajtimit të nevralgji.

  Metodë Ilaçet - është, para së gjithash, Anticonvulsants. Jeni antipsikotikët rëndësishme, ilaqet kundër depresionit, tranquilizers.

  Fizioterapia - është akupunkturë, pharmacopuncture (hyrje në pikat bioactive ilaçe), birë lazer, duke përdorur impuls aktuale e tensionit të ulët dhe frekuencë të ulët, fushave magnetike dhe elektromagnetike, rrezatimi infra të kuqe dhe ultravjollcë, me ultratinguj, elektroforeza e drogës.  Surgical teknikë - Trajtimet kirurgjikale për trigeminal nevralgji, ka një numër të madh. Kjo mund të jetë një ndarje rrënjë nervore dhe compressing veglat e tij; duke kaluar disa degë të mëdha të shkatërrimit trigeminal nervore e fibrave dhimbje në rrënjët nervore. Zgjedhja e trajtimit kirurgjikale varet pacientit.

  Mjekim Në mënyrë tipike, në fazën fillestare të sëmundjes të pacientit është e rekomanduar dhe terapi fizike, bllokada trigeminal nervore. Trajtimi kirurgjik nuk tregon efekt vetëm pas trajtimet e mësipërme.

  Informacion nga artikullin "nevralgji trigeminal.

  Si të përdorin atë? »