Nevralgji rreh brinjë


 • Shkaqet e nevralgji - shumë
 • Njohin lehtë
 • Nuk ka droga njerëz vetëm të shëndetshme
 • Ajo dhemb zemrën apo është nevralgji ndër brinjëve

 • Nëse ju papritmas ndjeni dhimbje të tmerrshme në zemër dhe mendimit të ju shpuar sulmi në zemër, nuk nxitojnë për të përgatitur për më të keqen. Ndoshta kjo është vetëm nevralgji ndër brinjëve. Mirë shumë pak. Por kurë, në qoftë se nuk e vënë jashtë duke shkuar te mjeku, është e mundur.


  Shkaqet e nevralgji - shumë


  Termi "nevralgji" vjen nga fjalët greke neuron - «nervore" dhe algos - «dhimbje." Dhemb apo dhimbje konvulsiv përhapur përgjatë bagazhin nervore apo degët, dhe i shoqëruar nga ndjenjat e tjera të pakëndshme të tilla si djegia, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje.

  Nga rruga, si ndër brinjëve dhimbje nevralgji mund të përgjigjet jo vetëm zemra, por edhe nën teh shpatullën, përsëri, përsëri.

  "Dhimbje nervore" shkaktuar dëme të fibrave ndijor nervore. Një shumëllojshmëri kaleidoskopi arsyesh nevralgji, trauma, efektet e metaleve të rënda, toksina bakteriale, medikamente të caktuara, të një numri të sëmundjeve të sistemit nervor të tilla si sklerozë të shumëfishtë, polyradykulonevryt, infeksion (gripi, herpes zoster, tuberkulozit), ulur imunitetin, alergji, anomalitë kongjenitale apo patologjinë e shpinë ( edges shtesë, dhimbje të ulët mbrapa, disqe diskale, etj). Para ndër brinjëve nevralgji të shkaktojnë sëmundje kardiovaskulare (hipertension, atherosclerosis, anemi) për shkak të fluksit të pamjaftueshëm të oksigjenit të nervave.


  Nevralgji mund të ndodhë me ndryshimet në shpinë të shkaktuara nga çrregullime hormonale në gratë menopausal. Messenger "kontribut" në zhvillimin e sëmundjes e bëjnë abuzimin e alkoolit, diabet, vitamina B metabolike, të cilat janë vërejtur shpesh në ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, gastrit, hepatit, kolit, sepse këto sëmundje vuajnë metabolizmin në indit nervor. br /

  Gjyqtari për veten tuaj atë që një numër i madh i arsyeve që çojnë në ndër brinjëve nevralgji (dhe në fakt ne nuk kemi të gjithë të listuara!). Sëmundja shpesh zhvillohet nën ndikimin e vetëm një faktor.

  Pra vetë pa kuptim, dhe një vizitë te mjeku dhe ekzaminimi nuk mund të shmanget.

  Ndër brinjëve nevralgji vuajnë njerëzit kryesisht të moshuar, kur të gjitha këto arsye janë kundër sfondit të moshës lidhur me ndryshimet në enët e gjakut. Në fëmijët, kjo sëmundje është pothuajse kurrë.


  Njohin lehtë

  Mbaresa nervore janë kudo, kështu që nevralgji ndër brinjëve mund të simulojnë, për shembull, dhimbje barku i veshkave, sëmundje pulmonare, dhimbje që ndodh me herpes zoster, dhe shumë shpesh - sëmundje të zemrës. Në anën tjetër, sëmundjeve të tjera shpesh merret si e mjekëve pavëmendshëm nevralgji.


  Nuk ka droga njerëz vetëm të shëndetshme

  Trajtimi i ndër brinjëve nevralgji duhet të jetë gjithëpërfshirës.

  Detyra - për të hequr apo përshtatur shkaku i saj. Në periudhën akute të sëmundjes është e rekomanduar pushim shtrat për 1 - 3 ditësh. Pacienti duhet të shtrihen në një sipërfaqe të fortë, të sheshtë, mundësisht nën bordit dyshek. Gjatë sulmeve ndihmon dritë, nxehtësi e thatë. Ju mund të fiksohet me shall leshi gjoks, vënë mustardë në zonën juxtaspinal namatsavshy pikë përkatëse dhimbje. Promasazhuvaty ide e mirë për të vendosur këto krem ​​anti-inflamator analgjezik. Nëse dhimbje të rënda nuk mund të bëjë pa analgesics (Analgin, sedalhyn, spazhan). Problemi është se efektet e drogave me kalimin e kohës nuk do të japin efektin e dëshiruar e anestezisë, kështu që ne duhet të përdorin ato me kujdes, vetëm me recetë.

  Dhe nuk mbështeten në vetëm një mjekësi. Efekti i mirë në ndër brinjëve nevralgji të sigurojë fizioterapie, akupunkturë, terapi lazer. Është e këshillueshme për të marrë vitamina B (B1, B6, B12). Për sëmundje nuk është kaluar në formën kronike të sulmeve të shpeshta, të përpiqet për të reduktuar ushtrimin, mos abuzojnë alkool, për të shmangur situata të vështira të jetë e mundur.


  Ajo dhemb zemrën apo është nevralgji ndër brinjëve

  Dhimbje nevralgji gjoks shpesh nuk i le njerëzit ditën dhe natën. Ajo është e rënduar nga probing hapësira ndër brinjëve, ndryshimin e pozicionit të trupit (kur kthese), bending të mprehtë apo lëvizjet rrotulluese, si dhe në këmbë, thithje me hundë të thellë ose tym, kollitjes, teshtitjes dhe madje edhe pas agjitacion.  Kur dhimbje pectoris ndodh shpejt dhe është i shpejt (në 3 - 5 minuta) janë zakonisht hequr nitroglycerin. Dhimbje zemra nuk ndryshon me frymëzim të thellë ose skadimit, ose të ndryshojë pozicionin e levizjes mund të përfshijë një ritëm Shkelja e normës së zemrës, të ulet ose të rritet në presionin e gjakut.

  Në përgjithësi, në qoftë se dhemb nën teh shpatullën e majtë, sigurohuni kardiogramë. Për të sqaruar shkaqet e dhimbje gjoksi mund të kenë nevojë magnetike - Imazhe rezonancë, radiografi.

  Informacion nga nenet bordi Yulia "nevralgji ndër brinjëve" djall "në brinjë."

  Diskutoni në me
  shoqëri