Nevralgji - i fshehtë dhe i dhimbshëm


 • Sëmundjeve fshehtë - nevralgji
 • Njohin nevralgji është e vështirë, por e mundshme
 • A pak në lidhje me parandalimin dhe trajtimin e nevralgji
 • Në rrezik - shkencëtarët kompjuterike dhe kimistë

 • Sëmundjeve fshehtë - nevralgji

  Kur nervat dhimbje - jeta e padurueshme, kjo është arsyeja pse ne shpesh rekomandojmë që nevoja e tyre dhe të mbrojnë.

  Duket se nervat, si çdo ind tjetër në trupin tonë të ndjeshëm ndaj lëndimit dhe inflamacion, djegiet dhe të përgjigjet për të ftohtë, dhe ende vuan nga mbingarkesë. Kam hasur ndërsa lezione të shkaktojë pezmatim nervi dhe nevralgji. Por nëse pezmatim nervi zakonisht shkojnë te mjeku, me nevralgji shpesh përpiqen për të përballuar vetë.  Çfarë është kjo sëmundje e çuditshme - nevralgji dhe çfarë është e rrezikshme?

  Nëse ajo romancierë zhyvopysaly, ajo me siguri do të thonë se nevralgji është dhimbje, dhe asgjë tjetër.
  Dhe jo të ekzagjeruar. Për shkak kryesor - dhe shpesh vetëm - ajo me të vërtetë është një simptomë e dhimbjes. Zakonisht - mprehtë, qitje, marramendës dhe djegur. Sulmet mund të jetë i vetëm, por mund të shfaqen rregullisht. Me disa "sulme" neurologjike shumë prej nesh janë të njohur. Mos harroni se si ju pëlqen, të shtrirë në një karrige zyre mbështjellë nën tavolinë një stilolaps dhe papritmas ndjeu një dhimbje e mprehtë depërton nën brinjë, që të marrë frymë tuaj larg? Për fat të mirë, pas gjobës një minutë.


  Kjo është tipik sulm ndër brinjëve nevralgji - "shtënë" që nuk mund të përsëritet në vitet e ardhshme. Shumë më e pakëndshme nëse nevralgji rregullsinë e ndryshme. Në këtë rast, sulmet dhimbje mund të përsëritet në ditë të veçanta dhe orë, ose shfaqen gjatë natës. Disa prej tyre janë atje sepse provokim më i vogël (të tilla si ndryshimet në pozicionin e trupit), dhe disa krejtësisht spontane.

  Speciale dinak kjo sëmundje është se ajo është e vështirë për të diagnostikuar. Sigurisht, sulmet nevralgjike dhimbje janë të durueshëm shqetësuar. Dhe sigurisht, ai ka të drejtë të presin që të tillë-manifestimin e çrregullimit në mjekun e preferuar të trupit zonës menjëherë i dukshëm i prekur.

  Por ndryshe nga pezmatim nervi, ndryshimet objektive në indet ndërsa mungon. Nëse pezmatim nervi në mënyrë të pashmangshme çon në përçarje e lëvizshmërisë apo edhe të ndjeshmërisë "repartet" të atëhershëm nevralgji asgjë si kjo. Nuk ka ndryshime janë regjistruar edhe në nervore, bagazhin dhe shell nuk ndryshon nga të shëndetshme. Prandaj, përtej sulmit dhimbje të zbuluar sëmundje shumë e vështirë!

  Intrigue nevralgji qëndron në faktin se arsyet që mund të shkaktojnë sëmundje, një numër të madh. Para së gjithash, ky infeksion në një zonë të caktuar të pleksus nervore; plagosje; compression mekanike, të tilla si hernias disqe vertebral; lezione të ndryshme helmuese - janë nga alkooli, duke i dhënë fund helmim të metaleve të rënda.

  Përveç kësaj, dukuri e dhimbjes mund të jetë fajtor dhe reaksione alergjike, dhe çrregullime në sistemin imunitar, dhe ndryshimet hormonale, dhe sëmundjet kronike të tilla si sistemin nervor të njeriut dhe organet e tjera. Ekspertët theksojnë se në raste të rralla "pikënisje" nevralgji është vetëm një faktor, zakonisht nga disa.


  Njohin nevralgji është e vështirë, por e mundshme

  Që nga mbaresa nervore janë të vendosura në të gjithë trupin e njeriut, nevralgji mund maskaradë sëmundjeve si të tjera plotësisht, të tilla si kur është dhimbje barku i veshkave, sulm në zemër, osteoporozën, gastrit - lista vazhdon ad infinitum ... Ende Mjekësia kap kyç për të shifër e sëmundjes ndërlikuar deklasifikohen nevralgji sekret.

  Siç doli, sëmundjeve të tjera të sistemit nervor ajo vendosur pika specifike dhimbje se "ulen" mbi nervore prekur edhe kur të gjitha format e tjera të nevralgji të humbur.

  Kjo sëmundje është "favoritë." E tyre Më të prekur nervore sciatic. Pastaj shkoni nevralgji ndër brinjëve dhe qafën humbjen dhe pleksus brachial dhe nervore phrenic. Nuk është e pazakontë dhe dhimbje nevralgjike në bark, si nevralgji dhe nerva ekspozuar, "shërbyer" organet e brendshme. Në mesin e lezioneve të fytyrës nervore palme mban nervore trigeminal (e cila është lezion i shpeshtë fytyrës nervore, dhe nëse kjo është e dhimbshme).

  Kjo nervore, e cila është e vendosur në fytyrë dhe përbëhet nga tre degë: njëra shkon në pjesën ballore, tjetri në krye të syve, dhe i tretë - mjekër.

  Indet që "mbikqyr" nervore plagosur ndryshojnë nga rrethon atë përvojë të madhe të kuqe ose të zbehtë, apo edhe. Prandaj, në raste të tilla, pikturë "makinacionet nevralgjike" më qartë. Sy mbi të prekura slozytsya anë dhe pështymës gjëndra prodhojnë më shumë sekrecione. Ka edhe spazma e muskujve të ndryshme. Ajo është gjithashtu i rëndësishëm që sulmon dhimbjet nevralgjike festoi pulsin: dhimbje nuk është krejt në mënyrë të barabartë dhe të shkojnë si jerks. Kohëzgjatja mund të shkojnë nga disa minuta në disa orë.

  E pra, në raste të rënda - edhe ditë. Ndoshta ënjtje, skuqje, vasodilatation lokal. Gjatë sulmeve të dhimbjes mund të "japin" edhe në zona të largëta.


  A pak në lidhje me parandalimin dhe trajtimin e nevralgji

  Nevralgji PREVENTIVE reduktohet në për të shmangur hipotermi dhe lëndime. Të ushqyerit, ushtrojnë vëmendjen mençur dhe i matur në vetvete të aftë për të mbështetur trupin në gjendje të qëndrueshme në çdo moshë.

  E pra, kush e di në lidhje me sëmundjen e dorës së parë - duhet të shihni një mjek i cili do të përshkruajnë trajtim të duhur. Nervat e prekur me qëllim të veçantë duhet vitamina B dhe fizioterapi.

  Ata mund të jenë të dobishme dhe të qetësuesve, dhe sa modern kompleks (valokormid, Corvalol, Persen, etj) dhe tretësirë ​​tradicional sanëz ose Leonurus. Por në raste të rënda duhet të trajtohen shkaktojë rrënjë.


  Në rrezik - shkencëtarët kompjuterike dhe kimistë

  Është e drejtë të thuhet se nuk pa arsye nevralgji është ende nuk ka. Kjo është, ka disa pika provokative.

  Mjerisht, për herë të parë - kjo moshë. Më të vjetër ne bëhemi, aq më e madhe mundësia e nevralgji. Kjo kontribuon në forcim të indeve, dhe uljes graduale në kulmin e disqe intervertebral, dhe akumulimin e një buqetë të sëmundjeve kronike, dhe lëvizshmërisë të ulët.

  Por (dhe ky është lajm i mirë), nevralgji është jashtëzakonisht e rrallë tek fëmijët.

  Nuanca profesionale. Nga konkurrencës ndërmjet tyre të veshur me peshat dhe puna vazhdoi në të njëjtën pozitë. Kështu, lezione pleksus brachial-cervikal më shpesh gjenden në derëtarëve, njerëz të përfshirë në vepra artizanale të bukura (bizhuterive, watchmakers) dhe rri gjithë ditën në kompjuter.

  Infeksionet. Vend i veçantë dhe i nderuar në mesin e pikave të shkaktojë nevralgji merr gripit famëkeq.
  Që nevralgji - një nga komplikimet e saj, mos harroni se gripit si çdo infeksion viral tjetër, me siguri duhet një javë "vylezhaty."

  Përndryshe, edhe me trajtimin më moderne ju rrezik duke u bërë një pacient neurolog, dhe për një kohë të gjatë.

  Helm. Ata mund të jenë rezultat i dy sëmundjeve të brendshme (diabet, të sistemit endokrin, kancerit, etj), dhe helmim. Sidomos punëtorët në fabrika kimike të rrezikut, dyqanet e bojës dhe farmzavodiv. Mund të vuajnë dhe ata që duan të përjetojnë efektet e drogës rekomanduara.

  Informacion nga neni Galina Gupalo "Kur nervat dhimbje -. Jeta e padurueshme"

  Diskutoni në komunitet