Ndihma e parë në hypertoksycheskoy katatonia


 • hipertoksicheskoy katatonia
 • Ndihma e parë në hypertoksycheskoy katatonia

 • hipertoksicheskoy katatonia

  hipertoksicheskoy (febrile, fatale) katatonia - një gjendje e karakterizuar nga ngacmim shumë e theksuar dhe (ose) hutimi katastrofike, i shoqëruar nga ethet. Kjo shtetet akute psikotike që ndodhin në kundërshtim me ndërgjegjen, konsiderohet tradicionalisht si pjesë e skizofrenisë, si ajo mund të ndodhë në sëmundje të tjera.
  Tregon shprehura hyperergic, kurs i shpejtë, një kombinim i psikopatologjia dhe somatike çrregullime, reciprokisht përforcojnë njëri-tjetrin, shpesh çon në vdekje.

  Simptomë më e rëndësishme është hipertermia. Në disa pacientë temperaturën e trupit Achalov ulët-grade dhe pastaj gradualisht rritet në shifra febrile, deri në hyperpyrexia; kurbë tjetër temperatura është i pasaktë, dhe në ethe dhe temperatura e trupit hipertoksicheskaya vërejtur në kohë të ndryshme të ditës dhe në mes temperaturë të ulët-grade vazhdon.

  Fever shoqëruar nga takikardi rënda, shpesh ndahet me reagim të moderuar të temperaturës. Shfaqja e hershme e takikardi dhe temperatura-impuls shkëputje karakteristike e katatonia febrile. Pamja karakteristik dhe i durueshëm: lëkurës fytyrës ngjyra pak gri prej dheu, nganjëherë flushed, karakteristika të mprehur, sytë e fundosur dhe me shkëlqim, shpesh me sclera injektuar, ose sytë të këputur fikse, pika e djerse mbi ballin e tij, buzët e pjekur, të çara në qoshet e gojës, Gjuha e thatë me film bardhë ose ngjyrë kafe.


  Ndonjëherë ka djersitje e harlisur, gjakderdhje në lëkurë. Gjendja e përgjithshme është përkeqësuar me shpejtësi, presioni reduktohet gjakut, impuls dhe frymëmarrja bëhet më e shpeshtë. Vdekja ndodh pas 7-14 dite-të të pamjaftueshmërisë akute vaskulare kundër sfond të edemë cerebrale. Kjo sindromë është vërejtur para 1952 dhe për këtë arsye nuk ishte e lidhur me ekspozimin ndaj neuroleptikëve. Përkundrazi, ajo është shkaktuar nga një virus i etiologji të panjohur.

  Ndihma e parë në hypertoksycheskoy katatonia

  Kaloni terapi elektrosudorozhnu. Pas 4 - 5 ditë, efektiviteti i saj ul në mënyrë të konsiderueshme. Terapi electroconvulsive nuk zëvendëson terapi mjekësore për qëllim eleminimin hipotension, hyperpyrexia, dhe simptoma të tjera.

  Ne rekomandojmë hershme infuzion intensiv terapi përmes një kateteri futur në venë subclavian ose kubitalnuyu. Administruar intravenoz 300-500 ml 5% tretësirë ​​glukoze, reopolyglukine. Mungesë ekuilibri electrolyte kompensuar për futjen e Isotonic zgjidhje klorid sodium dhe lloji polyionic i bie ziles-Locke. Për të parandaluar edemë cerebrale apo të eliminuar diuretics parashikojë: Lasix - 1-Zml 1% zgjidhje intravenoz ose intramuskulare, ure - zgjidhje 30% e 10% solucion të glukozës në shkallën prej 1 g / kg peshë trupore në ditë ose manitol - në 100-200 ml nga 10 - 20% zgjidhje intravenoz (injektohet për 20 - 30 minuta).  Duke ulur ton enëve të gjakut së bashku me polyglukin dhe reopolyglukine futur kordiamin - 2 - 4 ml në ditë, mezaton - 1-2 ml zgjidhje dhe strophantine 1% K - 0,5 ml e 0,05% zgjidhje apo corglycon - 1 ml 0,06% solucion ose 1 ml tretësirë ​​0,025% e digoxin. Hyperpyrexia të eliminuar administrimin parenteral të dipyrone. Në rajonin e anijeve të mëdha të imponojë flluska me akull, duke e bërë qyl lagur ftohtë.

  Për të eliminuar çrregullime vegjetativ sibazon përshkruar (diazeiam) - 30 - 60 mg vena. Për të reduktuar prishjen e ndërgjegjes administruar piracetam - 25-75 ml 20% zgjidhje vena.

  Informacion nga artikullin "hipertoksicheskoy (febrile, fatale) katatonia."