Rreziqet që ju mund të hasni kur duke planifikuar pushime ose biznes udhëtimin e tyre


 • Ujë
 • Ushqim
 • Në pamundësi për të shmangur infeksionin
 • Fëmijë
 • Kur dehidratim
 • Simptomat e rrezikshme

 • Traktin gastrointestinal banuar nga një luzmë e tërë njerëzore të mikrobeve. Ato mund të ndikojnë në mënyrë të ndryshme statusin e tij - dëm, apo të jetë neutral mjaft i dobishëm, ndihmojnë në tretje.

  Përbërja e microflora zorrëve mund të ndryshojnë nën ndikimin e faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm, të tilla si dietë.

  Prandaj, ndryshimi në përbërjen dhe raporti i këtyre mikrobeve janë edhe njerëzit, të tilla si Tula dhe Kazan. Çfarë është me të vërtetë asgjë për të folur për vende të largëta. "Në shtëpi" mikrobe "e tyre" Ne kemi përdorur për ta. Një ndryshim i ri mjedis i papritur i microflora zorrëve mund të shkaktojnë diarre ashtuquajtura udhëtimi.  Diarre ose, më thjesht, diarre, duke pritur për ne, veçanërisht në pazhvilluara, vendet e prapambetura me nivel të ulët të higjienës. Ka shumë që aspirojnë tashmë pushime prishur civilizuar, turistët rusë. Në këto vende, zorrëve më e zakonshme si dhe të gjitha sëmundjet e tjera ngjitëse. Në vendet e zhvilluara, tepër shumë "sëmundje ngjitëse", por kultura e lartë dhe standardet e rrepta të shëndetit të reduktuar në minimum të rrezikut.


  Ujë

  Ujë nga tap, e cila ne larë veten, larë enët, fruta, perime - jo i përshtatshëm për të pijshëm. Këtu janë disa mënyra për të mbrojtur veten nga mikrobet në ujë:

 • nekyp'yachenu më mirë për të mos pirë ujë.


  Vluar edhe për disa minuta vret më mikrobet. Në zonat e mësipërme 2 km mbi nivelin e detit ujit duhet të valoj më shumë se 3 minuta.
 • Uji mund të pini vetëm nga prodhimi mbyllur shishe të fabrikës, prodhuar më mirë në vendet e zhvilluara apo të kompanive të njohura.
 • Pijet alkoolike janë të sigurta, por ne duhet të kujtojmë se duke shtuar alkool dezinfekton ujë pa të.
 • Siguria e ujit, të cilat trajtohen filtra shtëpiake nuk janë provuar. Megjithatë, filtra më të mirë të përdorimit të pijeve se rubinet uji nga çezma.

 • Ushqim

  Nëse uji është pak a shumë e qartë është ushqim. Rregullat e higjienës dhe shëndetit kërkesat personale për chefs rreth njëjtë në vendet e qytetëruara, dhe mund të mungojë në disa ishull të egra.  Të ndikojë fuqimisht jo funksion zorrë vetëm microflora, por dietën e përditshme. Është e vështirë dhe e papërgjegjshme që të kënaq në ushqim ekzotik. Por nuk do të jetë i befasuar nëse kokrra pas germinated e baobab shenjta këmbët bretkocë egjiptianë kanë shqetësuar tretje. Një ndryshim të mprehtë në dietë mund të çojë jo vetëm të diarresë së udhëtarit, por edhe në përkeqësimin e gastrit, ulçerë peptike, kapsllëk, etj Mundohuni të ndjekin këtë rekomandim:

 • Të jetë i kujdesshëm i qumështit dhe produkteve të qumështit. Ata janë të mirë dhe shpejt shumëzuar mikrobet, veçanërisht në klimat e ngrohta të lagësht.
 • Frutat dhe Perimet e dëshirueshme për të ngrënë vetëm në restorante dhe hotele.

  Nëse ju guxojnë për të blerë ato në treg, është e nevojshme për pastrimin e tyre me lëkurë, pas larjes në ujë të dezinfektuar.
 • Shmangni ushqimet e papërpunuara me origjinë shtazore. Disa kafshë dhe peshku mund të jetë helmues - për përgatitjen e tyre kërkon trajtim të veçantë, dhe mish të papërpunuara mund të përmbajnë patogjene dhe vezë krimb zorrësh shumë.
 • Mos blej ushqim nga shitësit në rrugë, veçanërisht në tregje. Ajo është e mirë për të ndjekur këshillat e udhëzues të civilizuar, jo një banor vendas. Kam lexuar udhëtojnë këshilla mbi të ushqyerit për ju në një vend të ri.
 • Nëse ju keni një sëmundje kronike të traktit gastrointestinal - konsultoheni me mjekun tuaj para se të udhëtonte.

  Ndoshta keni nevojë për të marrë ilaçe ose të sjellë një kurë. Të nisë një udhëtim të shëndetshme dhe të përgatitur.

 • Në pamundësi për të shmangur infeksionin

  Së pari, ju duhet të kuptoni se sa serioz situata është. Shfaqja e stol të lirshme pa simptoma të tjera të dhimbshme - jo një shkak për shqetësim serioz. Ju ndihmojnë veten e tyre: në çdo Imodium farmaci është shitur mbi counter - kjo është me të vërtetë efektiv. Megjithatë, mjekët besojnë se shtypja e diarresë do të thotë se mikrobet qëndrojnë më gjatë brenda trupit tuaj. Mjetet e diarresë gjithashtu mund të ndërhyjë me zgjidhjet rehydration veprimit ju jeni duke marrë.  Të përzier, të vjella, diarre shpesh, ethe, goja e thatë, skuqje të lëkurës - mund të jenë shenja të një sëmundjeje të rëndë të rrezikshme për jetën dhe kërkojnë këshilla urgjente mjekësore.

  Mos vetë-mjekoj. Më shumë gjasa nevojë antibiotikët, e cila duhet të bëjë mjeku. Kur trupi i shpeshtë stol është i dehidratuar shpejt, e cila është shumë e rrezikshme. Vetë - pini shumë ujë të kripur pak. Udhëtarët me përvojë dhe veçanërisht të guximshme mbajnë në mjekësi tuaja antibiotikët të kabinetit janë efektive në trajtimin e infeksioneve të zorrëve. Rekomandojë për të gjithë të ngjashëm "largpamësi" është e pamundur.


  Fëmijë

  Rreth fëmijë duhet të trajtohen veç e veç. Ata gjithmonë i interesuar fort në objekte të ndryshme të pista, duke përfshirë pangrënshëm, dhe mos harroni se para se të hahet për të larë duart. Në të njëjtën kohë, infeksionet e zorrëve, si shumë sëmundje të tjera, zhvillimin e tyre më të shpejtë dhe më të rënda se sa tek të rriturit. Prandaj, ju duhet të shikojnë me kujdes se çfarë është ku dhe si fëmija juaj konsumon.


  Kur dehidratim

  Mënyra më e mirë për të mbushur në humbjen e lëngjeve dehidratim quhet zgjidhje me gojë rehydration për (RPR). RPR përmbajnë kryesisht glukozë dhe kripërat që ndihmojnë të plotësoj elektrolite të rëndësishme "humbur" në trupin e diarre.

  Ato gjithashtu ndihmojnë për të absorbuar ujë në zorrë. Në RPR fakt në mënyrë të dobishme që ata të shpëtuar mijëra jetë në vendet në zhvillim. Nëse ju preferoni, ju mund të përgatisë veten një zgjidhje: Glukoza - 20 g kripë - 3,5 g ushqimit sode - 2,5 g dhe klorur kaliumi - '20 Shtoje rreth një litër ujë të pastruar dhe pije.

  Kushtoj vëmendje të urinës tuaj. Çfarë ngjyrë yellower e urinës, më shumë fluide që ju nevojitet.

  Shmangni produktet e qumështit dhe ushqim të fortë, të paktën në fillim të sëmundjes. Ata janë shumë të vështirë që të tretet. Dhe të qëndrojnë larg nga alkooli - ajo do të shkaktojë ju hydrated. Kur diarre ndalesa, filloni me të lehtë për të tretet ushqime të tilla si banane, biskota saltine ose oriz.  Nëse keni përdorur antibiotikët janë të rekomanduara pas rivendosur microflora zorrëve - për të trajtuar acid laktik dhe bifidobacteria. Për këtë qëllim, ju gjithashtu mund të pini qumësht acidophilus, kos ose hani kos. Në Japoni, kos i quajtur yyakult në Kore - yyaohurt në Indi - dahi në Egjipt - Leben dhe lebenreyd në Turqi - euran dhe në Sardenjë - dzhioddu etj


  Simptomat e rrezikshme

  Në shumicën e rasteve, diarre kalon pa trajtim, por nganjëherë ndërhyrje mjekësore është jetik. Kërkojnë vëmendje mjekësor është e nevojshme kur simptomat e mëposhtme:

 • Stools të kuqe ose të zeza mund të jetë një shenjë e gjakderdhje apo infeksion parazitare, ndërsa stools bardhë ose zbardhur mund të tregojnë sëmundje të mëlçisë.

 • Nxehtësia mund të jetë një shenjë e infeksionit të rëndë.
 • Bloating, të vjella dhe dhimbje mund të tregojë gastroenterit, kolit, pengimin e zorrëve ose apendiksit.
 • Nëse ju keni të paktën një nga këto simptoma, nuk përpiqet për të ndaluar diarrenë - shikoni një doktor.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Gastroenterit
 • Infeksionet e zorrëve, helmimi