Rreziku i nën kapuç


 • Bankat e rrezikshme
 • Shpata e Demokleut
 • Kujdes, ju lutem

 • Bankat e rrezikshme

  Të gjithë të përfshirë në ruajtjen në shtëpi, mos harroni se mos përputhja me rregullat e frutave dhe perimeve dhe përkujdesjes përpunimit ju mund të merrni produkt me cilësi. E pra, në qoftë se ajo vetëm do të dëmtojë, bombazh, myk, fermentimi, bloating mbulon kur ju mund të shihni dhe për të shmangur të hahet prishur ushqim të konservuar, dhe kështu të shmangur helmim.

  Por fakti që këto produkte të vështira dhe të rrezikshme si helmim ushqimi botulizmi mund të merret spozhyvshy që janë në kujdes dhe shije sikur ishin tërësisht normal.

  Për të shmangur këtë, le të gjetur se çfarë botulism, ku ajo vjen nga dhe si për të parandaluar atë.


  Shpata e Demokleut

  Botulizmi - një sëmundje shumë serioze, në shumë raste të çon në vdekje. I quajtur toksina që identifikon coli - botulinusa. Ky bakter është shpërndarë gjerësisht në natyrë dhe bie në tokë në të konservuar nëse lahen dobët ujë të papërpunuara ose të dobët. Micro mund të konservuar dhe nëse nën standart lëndëve të para të përpunuara, në qoftë se nuk ndiqet modes sterilizimin ose të përdoren enët lahen dobët dhe pajisjet.

  Kur Sterilizimi shkopinj botulinusa vdes, por mosmarrëveshjet që ata janë të edukate, kështu që shkatërrimi i tyre është i nevojshëm për të vlim për 5-6 orë.


  Pasi në sporeve konservuara fillojnë të mbin, rritet, dhe aty u mikrobet sekretojnë një helm i fortë.

  Por vëmendje! Për një nga shkopinj duhet parakusht: duhet ajër plotësisht mungon. Që embrion mund të zhvillohet vetëm në një kanaçe mbyllur hermetikisht. Vetëm mikrob nuk do të zhvillohet në një mjedis shumë acid, dmth në marinades aciditetit të jo më pak se 1,6%.

  Sidomos duhet të jenë të kujdesshëm kur korrje kërpudha. Sepse kërpudha në kontakt të drejtpërdrejtë me tokën, probabiliteti i marrjes konservuar një shkopinj kërpudha botulinusa lartë se prokurimin e frutave dhe perimeve të tjera.

  Një tjetër fakt i rëndësishëm është se botulizmi infektuar ushqim të konservuar mundet nuk janë të ndryshme se zakonisht. Shije, ngjyrë dhe erë për të përcaktuar praninë e helmit pamundur.


  Kujdes, ju lutem

  Për të mbrojtur veten dhe të dashurit tuaj nga kontraktuese këtë sëmundje të tmerrshme, ajo është e mjaftueshme për të kryer disa rregulla të thjeshta:

 • Tërësisht larë në drejtimin manaferrat ujë, perime, fruta dhe perime të dizajnuara veçanërisht për canning
 • Përdorni vetëm pajisjet, veglat, kavanoza dhe kapak të pastër lahen dhe sterilizuar
 • Rreptësisht ndiqni të gjithë teknologjinë e gatimit që të konservuar
 • Nëse ju do të përgatisin mushrooms, atëherë në çdo rast nuk rrokulliset kavanoza me kapak të metalit.

  Bankat me marinuar dhe kërpudha turshi më mirë të mbuluar dy fletë letre dhe kravatë fort. Shitore në një vend të freskët
 • Toksina është e shkatërruar nga të valë. Prandaj, nëse dyshohet se përmbajtja e kavanoza kërpudha të konservuara duhet të vlim për 25-30 minuta
 • Mos harroni këto rregulla të thjeshta, të ndjekin masat dhe fat të mirë!

  Informacion nga neni "botulism"