Rreziku i sëmundjeve inflamatore në shtatzëni


 • Gjatë shtatzënisë
 • Gjatë lindjes
 • Pas lindjes


 • Gjatë shtatzënisë  Procesi inflamator në vezore mund të çojë në përçarje të punës së tyre, me ovulacionit - nga një vezë nga vezore - nuk ndodh në të gjitha (në këtë rast shtatzënia nuk është e mundur) ose vjen me vonesë.

  Kështu, në ovulacionit normal që ndodh në mes të ciklit, të salpingooophoritis kronike, një shkelje e hormoneve ovarian, kjo ndodh pas një të caktuar, pothuajse para menstruacioneve. Në vend të vezës pas ovulacionit formuar një gjëndër të veçantë - trup të verdhë. Kjo gjëndër prodhon progesterone hormon, të cilat ofrojnë fillimi i shtatzënisë është një faktor i madh mbështetës në tremujorin e parë.

  Ovulacionit kronike salpingooophoritis është vonë dhe jo i plotë korpus luteum është duke prodhuar një sasi të pamjaftueshme të progesteronit. Ky faktor është shpesh shkaku i abortit kërcënuar në tremujorin e parë.


  Siç është përmendur tashmë, shkaku kryesor i shtatzënisë ektopike është gjithashtu një proces inflamator. Rezultati i saj është një shtim të indit lidhor dhe ngushtimi i tubave fallopiane. Përveç kësaj, ndërprerë qerpik e ciliar epitelit - qelizat që mbulojnë pjesën e brendshme të lumen të tubave fallopiane dhe të kontribuojnë në avancimin e vezës në mitër.


  Unë duhet të them se në një shtatzëni ektopike, një test shtatzënie është shpesh pozitiv, një grua mund të ndjehen të njëjtën ndjenjë subjektive si kur shtatzënia i mitrës (vjellje, marramendje, etj).


  Prandaj, duke e ditur praninë e kronike salpingo veten dhe duke dyshuar shtatzëni duhet sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek për të sunduar nga shtatzëni ektopike.


  Ndikimi negativ i inflamacionit mund të shfaqet në faza të ndryshme të shtatzënisë.


  Kështu, dëme në shtresat e brendshme të mitrës çon në një ndryshim në sistemin e mbrojtjes brenda mitrës. Shtresa e brendshme e mitrës duke u përpjekur për të mbrojtur kundër faktorëve agresion (bakteret, viruset, duke shkaktuar inflamacion), e sheh embrionin si dhe një agjent të huaj, është i refuzuar abortin embrion. Nëse ju nuk arrijnë të bashkëngjitni membranave vezë, në shumicën e rasteve kjo ndodh në shtojcën më të ulët të mitrës është formuar nga PREVIA ulëta ose placentë.

  Këto kushte, nga ana tjetër, janë faktorë të rrezikut për gjakderdhje gjatë shtatzënisë.

  Inflamacion kronik mund të çojë në ndryshime në qelizat Struktura antigjenike të infektuara të endometrium, trupi fillon të prodhojë antitrupa kundër qelizave të veta, qelizat dmth është shkatërrimi i trupit të vet. Ky proces është shkaku më i zakonshëm i sindromi i shpërndarë koagulimit intravaskular. Një nga simptomat e kësaj komplikacion është formimi i trombozë. Gjatë shfaqjes shtatzënia mikrotrombozy në placentë çon në shkëputje placental, intrauterine vonesë të rritjes fetale, zhvillimin e preeclampsia - ndërlikimeve të shtatzënisë, pamja shpesh manifestohet e proteinave në urinë, edemë, rritjen e presionit të gjakut.
  Në një inflamacion kronik të organeve gjenitale kundër sfondit të shtatzënisë ka një dështim i sistemit imunitar, e cila përdoret për njohjen dhe eliminimin e substancave të huaja. Qelizat e gjakut të përfshira në përgjigjen imune, të ketë efekte toksike në zhvillimin e embrionit dhe formimin placenta.


  Të gjitha këto shqetësime në trup, duke rezultuar në inflamacion të organeve gjenitale mund të çojë në patologjitë e mëposhtme:

 • Anembrioniya, që asnjë embrionit në membranat vezë;
 • nerazvyvayuscheysya ose të ngrira, shtatzënia (kjo është vdekja e embrionit);
 • dështim në faza të ndryshme të shtatzënisë;
 • lindje të parakohshme;
 • vdekje fetale;
 • Infeksioni i fetusit.

 • Infeksion intrauterine është e mundur në qoftë se shtatzënia është aktivizimi i procesit inflamator. Në shtatzëninë e hershme infeksionit intrauterine mund të çojë në formimin e keqformime fetale të ndryshme në një më vonë - për të vonuar rritjes fetale. Kjo foshnje pas lindjes përshtatet më keq, nganjëherë kërkon trajtim shtesë. Për shkak të sapolindur nënat e të cilëve kanë vuajtur nga sëmundje kronike inflamatore gjenitale - veçanërisht seksualisht të transmetueshme sjellje hulumtime shtesë për këto infeksione.
  Gjatë lindjes  Sëmundjet inflamatore të pjesë të ndryshme të sistemit riprodhues mund të ketë një ndikim negativ në rrjedhën e punës.

  Një nga komplikimet më të shpeshta në lindjen e fëmijës është këputje e parakohshme ose në fillim të membranave.


  Shumica e mikroorganizmave të keni një grup të enzimeve të veçanta që mund të ndikojnë në membranat fetale dhe çojnë në vonuar këputje e membranave. Nëse norma e ujit rrjedhin nga kur kontrakcionet janë sipër, mitrës plotësisht ose pothuajse plotësisht hapur, në praninë e lezioneve inflamatore të ujit mund rezultojne para përleshjeve. Kjo mund të zhvillojë dobësinë e aktivitetit të punës; Përveç kësaj, interval i gjatë i thatë është një faktor duke përgatitur për infeksion të mitrës, membrana amniotike.

  Polyhydramnios, shpesh e shoqëruar me inflamacion, gjithashtu çon në zhvillimin e dobësisë primar apo sekondar të punës. Në këtë situatë, mitra është shtrirë tepër, nuk mund edhe të reduktohet gjatë lindjes. Kundër një sfond të punës të zgjatur para kohe izlivshihsya lëngun amniotik, dhe nevojën për zhvillimin rodostimulyatorov dobësisë së punës në fund të fundit të ndikojë negativisht në gjendjen e porsalindur.
  Pas lindjes  Inflamacion i organeve gjenitale nuk ka kaluar pa u vënë re në periudhën pas lindjes. Rritja gjasat e Postpartum endomiometrita, manifestuar tkurrjen e mitrës, të pamjaftueshme, ethe, paraqitja e dhimbje në bark, rrit gjakderdhje, shkarkimit me erë të keq pamje karakteristike.

  Kjo gjendje kërkon trajtim në spital.


  Kështu, një proces kronik inflamator që ndodh më shpesh në një formë latente, të çon në ndryshime të theksuara në sistemin imunitar të hemostasis (koagulimit të gjakut) dhe komplikime të rënda gjatë shtatzënisë, lindjes dhe periudhës pas lindjes.


  Gjatë shtatzënisë foshnja të gjitha gratë që kanë vuajtur shtatzënisë sëmundjet inflamatore gjenitale, të kryejnë kërkime për të sunduar nga infeksionet, duke përfshirë edhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Me zbulimin e patogjenëve të ndryshëm të prodhuar trajtimin e duhur.


  Të gjitha gratë me sëmundje kronike inflamatore të organeve gjenitale, trajtim sjellje që kanë për qëllim parandalimin e mangësi oksigjen (hipoksi) fruta, përshkruajnë barna që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në placentë.
  Çdo grua duhet të vijë me përgjegjësi të veçantë për të planifikimit të shtatzanisë. Ekzaminimi i shtatzënisë dhe eliminimin e vatrave të inflamacionit do të ndihmojë për të shmangur komplikime gjatë shtatzënisë, lindjes dhe periudhës pas lindjes.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Sëmundje inflamatore e pelvikut
 • Shtatzënia dhe lindja