Pa pritur për shënon shtrirje


 • Shikojnë dietën tuaj. Në një dietë të ekuilibruar duhet të jetë një larmi të madhe të produkteve që ofrojnë shëndetin e lëkurës. Hani ushqime që përmbajnë zink, vitamina A, C dhe D, si dhe proteina të ndryshme, të dy kafshëve dhe perime. Perime të freskëta (duke përfshirë edhe shumë gjethe jeshile të errët), fruta, arra, vajra brutal dhe peshku duhet të jetë një pjesë integrale e menynë tuaj të përditshme.
 • Pini të paktën tetë gota ujë në ditë. Nëse ju pëlqen çaj dhe kafe, të rritet në proporcion me sasinë e ujit pijeve caffeinated dehur. Uji pastron tërë trupin dhe mbështet elasticitetin e indeve, e cila ndikon direkt ndjeshmërinë e lëkurës ndaj formimin e shënon shtrirje.

 • Të mësohen me aktivitet të rregullt fizik, nëse kalanetyka, palestër, yoga, ecje, vrapim apo trajnim forcë në palestër. Çdo aktivitet fizik ka efekte të dobishme për funksionimin e të gjitha organeve të trupit, duke përfshirë lëkurë.
 • Në asnjë rast nuk pastrohen vendet ku mund të formuara shënon shtrirje. Këto fusha duhet të trajtohet me masazh vaj, veçanërisht në qoftë se ju ndiheni itchy. Krehje shtrihet shtresa e jashtme dhe të mesme e lëkurës dhe shkakton dëme të rënda indeve. Masazh jo vetëm që ndihmon në parandalimin e kruarje, por gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar rritjen e qelizave të reja, kështu që - zvogëlon rrezikun e shënon shtrirje.


 • Nëse jeni shtatzënë, do të përpiqen për të mbledhur jo më shumë se tetë ose £ 10 për të gjithë periudhën e shtatzënisë. Më e rëndësishmja - për të fituar peshë gradualisht gjatë kohëzgjatjes. Një dial shpejtësi të habitshme të çon në pamjen e shënon shtrirje si lëkura nuk ka kohë për të rregulluar për ndryshimin në vëllimin e trupit.
 • Përveç moisturizer zakonshme ose locion për të jenë të gëzuar çdo herë pas një dush, përdorni krem ​​të veçanta dhe ointments nga sprains të paktën një herë në ditë. Këto produkte përmbajnë përbërësit të veçanta që rrisin elasticitetin e lëkurës dhe kanë për qëllim për të mbrojtur atë nga shtrihen.
 • Për fat të keq, disa faktorë janë pothuajse njëqind për qind të ju garanci pamjen e shënon shtrirje.

  Midis tyre, para së gjithash, ia vlen të përmendet predispozitë gjenetike. Nëse nëna juaj ka qenë / është një shtrirje, shumë të ngjarë asgjë që mund të bëni për të parandaluar ndodhjen e tyre. Një tjetër arsye e rëndësishme është etniciteti juaj. Gratë me një përmbajtje të lartë të melaninës në lëkurë është më pak të prirur për zgjerimet e tjera. Pra, ju nuk do të gjejnë ndonjë grua të errët-skinned, striae dekoruar, ndërsa blondes Light-skinned gjetur këtë telash në ndonjë ndryshim në peshë.

  Por ne nuk na pëlqen për lëkurë të përsosur në anët dhe bark? Nëse ju jeni të pa fat, streamers ende atje, dhe ju thjesht nuk mund të vënë me praninë e tyre, mos e humbni shpresën: cosmetology modern mund të ju ndihmojë të hequr qafe shënon shtrirje për mirë.