Mos prisni Diabetes - parandalimi fillim është


 • Ju listuara?
 • Si për të parandaluar?
 • Shkalla e kërcënimit
 • Ata nuk ia thyen sëmundje

 • Ju listuara?

  Në Rusi, sipas shifrave zyrtare, ka 2.5 milion. Diabetikët, por kohët e fundit në kuadër të projektit kombëtar "Shëndetit" është kryer ekzaminimin klinik të nëpunësve civilë. Studiuar 6.7 milion. Qytetarët rusë moshave 35 deri 55 vjet. Diabetes mellitus u zbulua në 770 000 prej tyre - më shumë se një në dhjetë! Dhe se njerëzit të cilët e konsiderojnë veten të shëndoshë dhe nuk e di se çfarë ata janë në të vërtetë të sëmurë.

  Mjekët besojnë: prevalenca aktuale është 3-4 herë më e lartë se shifrat zyrtare, por shpesh kjo i parë diagnostikuar shumë vonë - kur një njeri pësoi një atak në zemër për shkak të diabetit apo të verbërve.


  Deri tani, përgjigje të thjeshtë për pyetjen në lidhje me shkaqet e diabetit të gjetura.

  Në mënyrë të qartë, trashëgim luan një rol të rëndësishëm. Por është gjithashtu e qartë se tranzicioni është shpesh predispozitë trashëguar të sëmundjes është e ndikuar nga faktorë të jashtëm: obeziteti, inaktiviteti fizik, pirja e duhanit dhe alkoolit.

  Si për të parandaluar?

  Diabet - Një nga sëmundjet e pakta për parandalimin dhe trajtimin që mund të bëni shumë njëjtin person të. Në Finlandë, një studim është kryer në të cilat njerëzit me një predispozicion për këtë sëmundje ishin të ndarë në 2 grupe.


  Pacientët Grupi i parë ishte rekomanduar të ndryshojë stilin e jetës tuaj, veçanërisht - për të reduktuar peshën dhe rritjen e aktivitetit fizik.


  Çfarë është përfshirë në grupin e dytë vazhdoi të përmbahet dietë të zakonshme dhe aktivitetit fizik. Pas 3,2 viteve të ndjekin-zbuloi se modifikim jetesës rezultuar në uljen e rrezikun e zhvillimit të diabetit tip 2 me 58%.

  Dietë - Main diabet. Esencë e ajo - duke kufizuar karbohidratet jo për të ngarkuar pankreasit, dhe kufizim kalori - jo yndyrë. Kjo nënkupton përjashtimit (kufizim ndonjëherë shënuar) karbohidrate (sheqer, ëmbëlsirat), nëse mbipeshë reduktuar kalorive, aderimin në dietë - 5-6 herë në ditë.

  Ju duhet të hani më shumë produkte bimore, veçanërisht frutat dhe perimet, sepse ato përmbajnë celulozë dhe fibra të nevojshme për një absorbimin vonuar të glukozës nga zorrët.

  Përveç kësaj, 50-70% e yndyrë të kafshëve duhet të zëvendësohen me perime. Alkooli është i kundërindikuar, pasi që edhe shuma të vogla ajo redukton rrjedhjen e glukozës nga të mëlçisë.

  Ndalo pirjen e duhanit. Pirja e duhanit është e favorshme për zhvillimin e të dy diabeti dhe komplikime të saj. Mbanin tensionin. Është e njohur se presioni i lartë i gjakut mund të jetë një shkas për metabolizmit të karbohidrateve. Nuk ka dy sëmundje të tjera që do të jenë të lidhura aq ngushtë me njëri-tjetrin si diabeti dhe sëmundje kardiovaskulare. Më mirë se personi do të monitorojnë tensionin e gjakut, më mirë do të mbrojtur anijet e tyre.

  Shkalla e kërcënimit

  Çdo vit, lloji në botë i dytë i diabetit (insulinë të varur, senile) e sëmurë 7 milion njerëz - tha Marina Shestakov, drejtor i Institutit të Diabetes FHUENU.

  - Çdo vit, diabet të prodhojnë më shumë se 1 milion amputimet, pasi kjo sëmundje kryesisht prek enët e gjakut - e këmbët, zemrën, sytë, veshkat. Çdo vit, 700 mijë pacientë të bymehet të verbërit të ushtrisë. Rreth 500 mijë njerëz humbin veshkat e tyre dhe kishte për të kaluar në hemodializë. Çdo vit vdesin 4000000 diabetikët. E njëjta për periudhën e marrë AIDS dhe hepatitit.

  Ata nuk ia thyen sëmundje

 • Vyacheslav Innocent, aktor
 • Halle Berry
 • Sharon Stone
 • Sylvester Stallone
 • Mikhail Gorbachev
 • Pele
 • Adrian Marples, kampion botëror Triathlon
 • Bobby Clark, kanadez lojtar hokej.