Jo colonoscopy aq të tmerrshme si bojë e saj


 • Polipe - një sëmundje i vjetër
 • Flisni për colonoscopy
 • Çfarë duket si polyps
 • A pak për trajtimin e polyps zorrës së trashë

 • Sipas statistikave, çdo pacient i tretë i cili kthehet në proctologist, që vuajnë nga polyps zorrës së trashë. Vuajtje për herë jo duke u shpallur kështu si e keqe: 30 për qind e pacientëve me polyps kolorektal më shpejt ose më vonë degjenerojë në kancer ose shoqërojnë kancerin kolorektal.
  Si për të zbuluar polyps, si t'i trajtojnë ato, çfarë hapa për të marrë për të shmangur kancerin në të ardhmen, këto dhe pyetje të tjera janë përgjigjur nga kreu i departamentit të Coloproctology Poliklinikës Medical Center UD Presidenti i Rusisë, PhD Anatoly VANIN.
  Polipe - një sëmundje i vjetër

  - Anatoli Ivanovich, le të fillojnë nga fillimi - çfarë polyps?

  - Polyps - një patoanatomicheskie, ndryshimet e indeve në mukozës së organeve të brendshme. Ato mund të shfaqen në mukozën e stomakut, mitrës, zorrës së trashë. Ne jemi të angazhuar në polyps kolorektal, polyps se rektumit zorrës së trashë dhe zorrës së trashë. Ata zakonisht lindin kundër kapsllëk, stol thatë, kompakt dhe mekanikisht ndikojnë në mukozën, prishin, eroziruyutsya ajo kontribuon në shfaqjen e hyperplasia dhe polyps.

  - Dhe me stools të lirshme mund të jetë polyps?

  - Nëse diarre është e zgjatur, ajo mund të ndikojë kimikisht Mukoza, e cila gjithashtu kontribuon në formimin e polyps.
  - Kapsllëk zakonisht shfaqen në moshën e rritur. Pra polyps - një sëmundje e brezit të vjetër?

  - Pra, në thelb po. Nëse 30-40 vjeç polyps janë gjetur në 5 për qind e pacientëve të anketuar, në mes të 60-80-vjeçarëve - 50 për qind, dmth çdo të dytë. Por nganjëherë ato janë të mundshme në fëmijët me predispozitë trashëguar.

  Shumica e polyps janë gjetur në gratë, sepse ata janë më të disiplinuar dhe rregullisht i nënshtrohen ekzaminimit klinik. Por në fakt meshkujt vuajnë më shumë - caktuar pirjen e duhanit, varësisë nga alkooli, dietë dështimit, stresi, cholecystitis ...


  Flisni për colonoscopy

  - Ajo rezulton se ju mund të jetojnë pa ekzaminimin e polyps, jo thjeshtë njohjen e tyre?  - Në të vërtetë, polyps klinikisht zakonisht nuk shfaqet. Kjo është zakonisht "shans gjen" në kontrollave. Por shpesh shkoj polyps në kancer kolorektal në të moshuarit dhe të vjetër. Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë që pacientët më të vjetër se 40 vjet për të kaluar një provim endoskopik i zorrës së trashë (colonoscopy) - një herë çdo tre vjet.

  Sigurisht, ka lloje të tjera të inspektimeve - dixhital, radiologjike (irrigoscopy), laborator (gjak okult fekal), por ata janë më pak të informative. Polip i madh i zorrës së trashë mund të arrijë me ultratinguj, gjobë - vetëm sy në endoskopisë.

  - Por, ju shihni, Anatoli, colonoscopy - një procedurë shumë të dhimbshme dhe të pakëndshme.

  Edhe kur një nga qëllimi i tij nuk është e mirë ...

  - Në të vërtetë, mjaft e këndshme. Por tani një studim si heqjen e polyps gjatë colonoscopy mund të kryhet me anestezi, megjithatë, ky është një shërbim i paguar. Nga rruga, Presidenti Xhorxh. W. Bush kur ai është bërë colonoscopy parandalues ​​nën anestezi të përgjithshme, për gjysmë ore, zgjati deri në këtë procedurë, kaloi nënkryetar të qeverisjes. Dhe asgjë - çdo gjë shkoi mirë.

  I vini re një studim amerikan në polyps me dysplasia është një mijë, dhe janë larguar përmes colonoscope - 1,5 mijë dollarë. Ne kemi më të spitaleve colonoscopy është i lirë, por pacientët shpesh kanë është e thënë të shkaktojë "jashtë shkopinj."


  Edhe pse i përgatitur për colonoscopy ka enemas. Pacienti pi një zgjidhje Fortrans nate (bazuar - 1 pluhur në 1 litër ujë, bazuar ne peshen e pacientit), dhe për tre orë gjitha përmbajtja e zorrëve shplahet si lumi. Në natën, njeriu është pushimi në mëngjes shkon në colonoscopy si një festë.


  Çfarë duket si polyps

  - Ende - më pak do të këto "festa" ... Cilat janë polyps?

  - Duket si "kërpudha". Së pari, nuk ka arsim mucous (cap "kërpudha") Forma polusharovydnoy, pastaj nën ndikimin e këmbës zorrëve peristaltikës shfaqet në qendrën e cila është e shënuar enë gjaku. Prandaj, kur një polip off, ajo është gjakderdhje e mundur.

  Nëse një polip është e madhe (2 cm ose më shumë) dhe mbulon zorrët, pengim zorrë të jetë e mundur.

  Kur një polip këmbë të gjata dhe ajo fillon të lëviz, ju mund të përjetojnë dhimbje, gjakderdhje. Ky manifestim i sëmundjes duhet të lajmërojnë një person që të merrni për të parë një mjek. Ndonjëherë nuk ka kreu i polip vetë, por këmbë mbetet. Nëse nuk djeg, nuk mund të zgjatet rritje polip.

  - Fungi janë të njohur për të rriten familjet. Dhe polyps?

  - Polyps mund të formojnë një "pjellem". Ndonjëherë një polip është rreth disa të tjerë. Shpesh ata janë të vendosura në pjesën e majtë të zorrës së trashë.

  Polip Zbulimi në dy pika të ulët - një sinjal për një ekzaminim të plotë të departamenteve overlying.
  Nuk janë grup, polyps të shumta, polyps, jo-kreditit. Polipoza Shperndare e 100 për qind shkon në kancer. Tumoret Po aq e rrezikshme villous, sexhde në murin e zorrëve. Ata hoqën me sukses nga operacioni në klinikat e specializuara.

  - Polyps rriten shpejt?

  - Në të gjitha mënyrat. Polyps ndonjëherë të vogla janë zbuluar për dekada të tëra, ulet dhe ulet - një të vogël, gjysmësferike. Pastaj stresues situata personi me përvojë menjëherë provokon rritjen e saj.


  A pak për trajtimin e polyps zorrës së trashë

  - Megjithatë, është e mundur Anatoli, izvavitsya e polyps pa kirurgji?

  - Vonë Profesor Alexander M. Amynev nga Samara në kohën e tij trajtimin e polyps microclysters skajshme zorrës së trashë të celandine. Megjithatë, ky proces - një kohë të gjatë dhe pacienti ndonjëherë thjesht nuk kanë kohë për të shërohen, si në polyps malinje formimin pererodzhuvalysya. Megjithatë, për të braktisur kjo metodë nuk duhet të jetë.

  Microclysters recetë: 1 tbsp. lugë celandine e mbushur me ujë të zier, infused për 15-20 minuta. Futet në zorrën e trashë natën një filxhan çerek i ftohtë në aktuale 10 ditëve.

  Pasi që ju duhet për të kontrolluar ekzaminimin zorrë, mjeku kontrollon membrana si mucous i përgjigjet këtij trajtimi. Në polyps inflamatore rezultati zakonisht është e mirë - ata zhduken.

  - Çfarë mund të ju rekomandoj, përveç celandine?

  - Nuk janë droga celekoksib, sulindac. Gjyqet e para klinike. Droga e dytë duhet të përdoret me kujdes, si mukozën e zorrës së trashë "vyshelushivaetsya" me polyps. Ajo është shumë e dhimbshme, shpesh i shoqëruar nga gjakderdhje të bollshme zorrëve.

  Nuk janë të ashtuquajturat fito-immunocorrectors - kukutë, Aconite, veshtull, cheremnitsa, podmorennik, barishte elderberry që pengojnë rritjen e polyps.

  Veçmas ose në kombinim 1 tbsp. i bimëve brewed filxhan ujë të valë. Pranuar në 1 c. lugë në një filxhan çerek 3 herë në ditë para ushqimit për një muaj.

  Për të përmirësuar sistemin imunitar të trupit përdoret Eleutherococcus, rrënjë Marino, Rhodiola Rosea, meadowsweet shestypelyustkovyy. Disa janë shitur në farmaci në zgjidhje të alkoolit. Videos microclysters plotësohet edhe me celandine.

  Kohët e fundit, shkencëtarët francezë zbuluan vitaminë B17 në fara të mollë, qershi, dardha ndonjë lloji. Ata duhet vyshelushivat dhe hani - 3-4 kokrra në ditë. Asnjë të keqe, por përfitimi është i madh - një mjet shumë i mirë për zgjidhjen e polyps.

  Kjo vitaminë gjithashtu përmbajnë drithëra hikërror i zakonshëm, krunde - hani shëndetin tuaj! Por për të ujit mineral duhet të trajtohen me kujdes: ato mund të shkaktojnë rritjen e polyps.

  - Shpesh ka kthime mbrapa pas largimit të polyps?

  - Sipas llogaritjeve të shkencëtarëve japonezë në faqen polip largët "e re" mund të rritet edhe pas 16 vjet. Pra, ne gjithmonë duhet të respektohen në software të zhvilluar, sepse, për fat të keq, polyps mund të zbulohet përsëri në të njëjtin vend ose në një tjetër departament të zorrës së trashë çdo pacient i katërt.

  Pra, ju keni nevojë për të përcjellë punën e zorrëve, të lëvizin më shumë, stërvitje - navigacion veçanërisht të dobishme - në kohë për të hequr qafe e kapsllëk dhe diarre.

  Këtu janë dy bordit të thjeshta:

 • Në mëngjes në një stomak bosh për të pirë një gotë me ujë. Një pastrues i mirë - 150 ml e agjërimit lëng karrote dhe lëng qershi, decoctions e frytit të tij të freskëta ose të thata, Kastrati freskëta ose turshi (për kapsllëk kronik merr 2-3 gota në ditë), manaferrat kulpër dhe blueberries - edhe të freskëta.
 • Kur diarre pini një gotë me çaj të fortë me 1 tbsp. lugë e niseshte. Efektive krisur thekër infuzion - hedh ujë të zier, le të qëndrojë dhe pini pak gjatë ditës. Ose 1 tbsp. copëtuar zhvishem kuqe për të bërë një gotë ujë të vluar për nxjerrjen ngjyrë erdhi dhe pini të gjitha menjëherë.

 • Por më e rëndësishmja, ne duhet të gjithë frikë mënjanë dhe turp i pakuptueshëm, të detyruar veten për të shkuar ekzaminimin endoskopik në ekzaminim klinik. Pastaj, në të ardhmen ne mund të shmangur një trajtime të dhimbshme dhe të zgjatura.

  Informacion nga artikullin "Shko tek colonoscopy si të festës."