Dëshmon cerozë mëlçisë


 • Neveri për të punuar si një simptomë të sëmundjes
 • Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar?
 • Ndalohet pirja e duhanit të pijshëm nuk është kurrë tepër vonë
 • Si për të mbrojtur të mëlçisë?
 • Çfarë mund të ankoheni pacient me cirozë
 • Rekomandimet kryesore diete
 • Neveri për të punuar si një simptomë të sëmundjes

  Hero i librit nga Jerome K. Jerome "Tre Burrave në një varkë, pa llogaritur qentë" njëherë shkova në bibliotekë publike në Londër, mori librin e referencës mjekësore, lexoni atë, ai e gjeti veten në të gjitha llojet e Sëmundjet dhe doli njeri thellësisht të sëmurë. Ndër të gjitha sëmundjet e tjera në prezencën e probleme të mëlçisë ai identifikohet në simptomë kryesore - ". Neveri për të punuar" Nga njëra anë, kjo mund të duket qesharake, mbi vërtetimin anën tjetër

  Udhëzues Tel ndoshta e dinte shumë për diagnozën, sepse, kaq të çuditshme të mjaftueshme, shpesh sëmundjet e mëlçisë vetëm ankesave është sindromi asthenic, pra, u ul performancën, lodhje, përgjumje e tepruar.

  Ngurrimi për të bërë ndonjë gjë mund të jetë unike, por karakteristike. Një tjetër gjë është se ai nespetsyfychen dhe takohet me një masë të sëmundjeve të tjera. Nëse ne flasim seriozisht për simptomat që në mënyrë të qartë tregojnë sëmundje të mëlçisë - është verdhëz, kruajtje, humbje e flokëve, skuqje e palmave, gra - çrregullim të ciklit menstrual; ashpërsia e dhimbje barku, vjellje, belching, fron paqëndrueshme.


  Në fazat e mëvonshme të barkut mund të rritet për shkak të akumulimit të lëngjeve në të (ascites), urina e errët (ajo është ngjyra e birrës), njollë e feces, gjakderdhje nën lëkurë. Për të provuar deri në pikën kur ne duhet së pari të marrë një simptome negative. Mëlçisë në këtë kuptim organ mirënjohës - me kujdesin e duhur ajo shëruar mirë dhe qelizat e shëndetshme mund të punojnë për veten e tyre dhe shokët e tyre të plagosur.

  Çfarë është cerozë? Një mëlçi e shëndetshme përbëhet nga lobules mëlçisë. Kur ka një ndryshim të strukturës së cerozë e mëlçisë, mëlçisë përmban një sasi të madhe të indit lidhor, dhe për grimcat duket nodules të madhësive të ndryshme, zvarrisës ind mbresë squeezes enët e gjakut, duke rezultuar në qarkullimin e gjakut.

  Humbja e qelizave normale të mëlçisë çon në mëlçisë është në gjendje të sintetizojnë proteinat dhe substancave të tjera të nevojshme nga trupi dhe neutralizoj toksina që kryejnë funksionet e tyre.


  Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar?

  Vizita e parë te mjeku, një gastroenterologist, i cili përveç inspektimit vizual mund të përdorni metodat e mëposhtme të diagnostikimit:

 • kimi i gjakut, e cila do të rrisë në enzimeve të mëlçisë, të rritur në bilirubin;
 • Ultratingull e mëlçisë dhe organeve të tjera të barkut të zbuluar të ndryshojë madhësinë dhe strukturën e mëlçisë, prania e lëngjeve në bark;
 • Gastroskopi është e dobishme për të vlerësuar venat e ezofagut dhe të përcaktojnë rrezikun e gjakderdhjes;
 • analizat e gjakut për shënuesit e hepatitit viral;
 • ndonjëherë të kryer një biopsi mëlçisë (ky nën anestezi lokale veçantë përshkon gjobë gjilpërë lëkurës drejtpërdrejt mbi të mëlçisë, të marrë një pjesë të indeve);
 • anijet kërkimore të mëlçisë (angiografi, splenoportokavahrafiya) me një material të veçantë kontrasti të kontrolluara nga X-ray është e nevojshme gjatë planifikimit trajtim kirurgjik.

 • Ndalohet pirja e duhanit të pijshëm nuk është kurrë tepër vonë

  Shkaku më i zakonshëm i cirozë të mëlçisë - abuzimi me alkoolin dhe hepatitit viral (veçanërisht të hepatitit B dhe C).

  Rrallë janë ata duke helmuar nga substanca toksike (p.sh., toadstools helm zbehtë, droga të caktuara), sëmundjet e tëmthit dhe biliare kanalet, të përcjella me verdhëz të zgjatur.

  Në rritje të ndotjes mjedisore, rritjen e përdorimit të preservatives ndryshme, alkooli, medikamente të pakontrolluara të rritur ngarkesën në mëlçi.

  Ekspertët parashikojnë se 10 vitet e ardhshme do të shënohet nga rritja e sëmundjeve kronike të mëlçisë të lidhur me hepatit C.

  Në lidhje me efektet e alkoolit në mëlçi kur është fjala për njerëzit "normalë" dhe cilësia e pijeve alkoolike, koha që ka për të shkuar në deri në përdorimin e hershëm të sëmundjes së mëlçisë varet nga shumë faktorë.

  Së pari, në të cilën numrat e një personi pije, e së dyti pinë - burrë apo grua. Sëmundja paribus ceteris grua të zhvilluar më shpejt dhe në doza të ulëta. Besohet se për burrat doza maksimale e lejueshme - 60 gram alkool të pastër në ditë, një pintë 3 ose një gotë verë të thatë 3 ose 3 gota vodka. Se mbi, mëlçisë mund të riciklojnë pa kompromentuar veten. Grave sëmundje të mëlçisë mund të zhvillojë edhe me futje e vazhdueshme të 20 g alkool në ditë.

  Mesatarisht, nga fillimi deri në pirje të rregullt të kesh alkoolik pamjen klasike është të paktën 8-10 vjet.

  Gratë dhe të rinjtë, kjo periudhë mund të jetë më të shkurtër - rreth 5 vjet. Sëmundje alkoolike të mëlçisë për një kohë të gjatë mund të jetë asimptomatike. Njeriu pijshëm dhe pirja sa kohë që mëlçisë është tashmë në gjendje për të përzënë përmes një stagnim të gjakut ndodh në portal venë, tension të lartë të gjakut në të dhe si rezultat - ascites - akumulimit lëngu në bark. Shumica e pacientëve vijnë te mjeku për herë të parë vetëm në këtë fazë - barku filloi të rritet për shkak të faktit se ka pasur të lëngshme. Kjo është një simptomë e rëndësishme dhe shenjë serioze paralajmërues. Shpesh, nëse ka pasur ascites, jetëgjatësia është llogaritur pacientëve disa vite.

  Nëse një person është kështu edhe nuk e hedhin pije, ky boshllëk do të bjerë me shpejtësi. Megjithatë, në qoftë se pacienti mund të bindë të heqin dorë nga alkooli, se pavarësisht nga fakti se ai shkoi për të mjekëve tashmë në fazën e ascites, ata mund të shikojnë atë më shumë se 10 vjet pa përkeqësim të mëtejshëm. Përse? Sepse ai hedh pijë as procesin cirrhotic përparimit dhe rivendosjen e funksionit të mëlçisë në këto rrethana mund të ndodhin. Pra hedhin pirja e alkoolit nuk është kurrë tepër vonë.


  Si për të mbrojtur të mëlçisë?

  Droga në treg mjaft shumë. Disa prej tyre të stimuluar prodhimin e fosfolipide esenciale - substancat e nevojshme për të rivendosur integritetin e indeve të mëlçisë.

  Të tjerët janë phospholipids esenciale përmbajnë të gatshme, dhe natyrore origjinën, asimiluar me lehtësi nga trupi.

  Edhe nëse procesi përfundon në shërimin e mëlçisë, dëmi ende nuk është plotësisht dhe mund të japë veten të vetëdijshëm për mangësi të caktuara funksionale, shkallë të degjenerimit hepatike ndryshme.
  Për të shmangur këtë, mjeku juaj mund të ju rekomandojmë hepatoprotectors - drogë që ndihmojnë mëlçinë për të rivendosur strukturën dhe për të mbrojtur atë nga efektet negative. Tani tregun tonë farmaceutik prej rreth 30 emra hepatoprotectors: bimor, homeopatik, sintetike.

  Shumica e drogave me origjinë bimore, duke përfshirë homeopatik. Mjekët preferojnë të caktojë ata vetëm sepse këto barna spektri i gjerë i aktivitetit, efekte minimale anësore dhe çmim të arsyeshëm.

  Si për të pikërisht kesh, rezultatet e trajtimit të dy frustruese dhe të dobishme. Broken mëlçisë arkitektonik mëlçisë kesh kurrë shëruar, por kapaciteti për shërim në qelizat e mëlçisë aq të mirë që edhe të kesh mund të arrihet duke përmirësuar funksionit të mëlçisë.

  Sigurisht, zgjedhja e trajtimit regjim optimal për pacientin individual mund të bëjë një mjek, por shumë varet nga pacienti.

  Kjo është e rëndësishme si ajo do të sillen gjatë trajtimit, ose të jetë në gjendje të kryejë të gjitha rekomandimet në aspektin e ilaçeve dhe dietë e kështu me radhë. Nëse jeni të diagnostikuar me "kesh", me kujdes të ndjekë këshillën e një doktori. Gjithashtu të kujdeset për veten e tyre, të pushojnë sa më shpejt që ju të ndiheni të lodhur. A nuk heqë peshën: një rritje të mprehtë në presion në bark mund të provokojë gjakderdhje gastrointestinale. Mbani gjurmët e frekuencën e karrige (e frekuencave optimal i stol - 2 herë në ditë).

  Mjekimi është i nevojshëm për shkak se komplikacionet e kesh shumë serioze. Hepatike encefalopati - dëmtimi i trurit nga prodhimet toksike që nuk janë neutralizuar nga të mëlçisë si pasojë e lëndimeve të saj.

  Ajo mund të tregohet çrregullime të ndryshme të çrregullimeve të ndërgjegjes, të inteligjencës, të sjelljes, neuromuskular. Një tjetër ndërlikim i mundshëm - ascites - akumulim lëngjeve në zgavrën e barkut. Përveç kësaj, pacientët me cerozë janë infeksione më shumë të ngjarë bakteriale dhe virale se njerëz të shëndetshëm. Shpesh këta pacientë janë gjetur infeksionet e traktit të frymëmarrjes dhe sistemit urinar.


  Çfarë mund të ankoheni pacient me cirozë

 • Rritja e lodhje.
 • Pesha humbje.
 • Çrregullime të tjera të ndërgjegjes dhe sjelljes (reduktuar përqendrimin, sleepiness ditën, në gjumë gjatë natës, dhe kështu me radhë. F.).
 • Ulur oreksin dhe parehati barkut (bloating, ndjenjë të ngopje gjatë një vakt).

 • Verdhëza (ngjyra e lëkurës, sclera në të verdhë).
 • posvetlenie ose njollë e feces, urina e errët.
 • Dhimbje barku.
 • Ënjtje të këmbëve dhe (ose) të rritur madhësinë e barkut nga lëngu të lirë në bark (ascites).
 • Gjakderdhje: hundës, gastrointestinal, mishrat, hemorroide, dhe hemorragji nënlëkurës.
 • Infeksionet e shpeshta bakterore (e traktit të frymëmarrjes, etj).
 • Makinë Reduced seksi.
 • Burrat - shpesh Gynecomastia (zgjerimit të gjirit).

 • Rekomandimet kryesore diete

  Është e përshtatshme për të përjashtuar përdorimin e ujit mineral që përmbajnë sodium.

  Që alkoolit kontribuon në zhvillimin e cerozë mëlçisë dhe përdorimin e saj në të gjitha llojet dhe sasitë ndaluara.

  Kur mbajtjes fluide (edemë, ascites) duhet të kufizojnë futje kripë në 0,5 gram në ditë të lëngshme - 1000-1500 ml në ditë. Në mënyrë ideale, ushqimi duhet të përgatiten pa kripë shtuar. Pranuar kripë bukë, biskota, biskota dhe bukë dhe kripë pa gjalpë.

  Këto seasonings si lëng limoni, lëvozhgë portokalli, qepë, hudhër, kripë ketchup pa dhe majonezë, piper, mustardë, i urtë, trumzë, majdanoz, rigon, fletë gji, karafil dhe ekstrakt maja (të ulët të kripës), të ndihmojë të bëni ushqimet më të këndshme shije.

  Përjashtojë ndonjë produkt që përmbajnë pluhur pjekje dhe sode buke (ëmbëlsira, ëmbëlsira sfungjer, pies, pasta dhe bukën e zakonshme).

  Përjashtohen turshi, ullinj, proshutë, proshutë, mish i kripur, gjuhën, oysters, midhje, harengë tymosur, peshk dhe mish, peshk dhe byrek me mish, sallam, majonezë, salcat e bankave të ndryshme dhe të gjitha llojet e djathit, dhe akullore.

  Përjashtohen ushqim të konservuar i kripur.

  Ju viçi 100g ose mish pulave, lepuri apo peshk dhe një vezë në ditë. Një vezë mund të zëvendësojë 50 gram mish.

  Qumështi është i kufizuar në 1 filxhan në ditë. Ju mund të hani të ulët-yndyrë krem ​​kosi.

  Ju mund të hani oriz të zier (pa kripë).

  Lejohen ndonjë fruta dhe perime të freskëta ose në formën e ngrënies përgatitura në shtëpi.