Jo të gjitha nyjet limfatike fryrë sugjeron lymphadenitis


 • Si e bën sistemin limfatik
 • Nyjet limfatike - "mbrojtësit" e trupit
 • Si mund ta di lymphadenitis
 • Nyjet e rritura limfatike - nuk është vetëm lymphadenitis
 • Çfarë duhet të dini për Limfoma
 • Karakteristikat e sistemit limfatik të fëmijës

 • Si e bën sistemin limfatik


  Çfarë në të vërtetë janë fryrë "gjëndra" në fëmijët?

  Në të vërtetë kjo nuk është e kancerit dhe limfatike nyjet - një organ shumë i rëndësishëm i sistemit limfatik, pa të cilën ajo do të jetë në gjendje për të vepruar qarkullimin.

  Sistemi i qarkullimit të gjakut - të zemrës, arteriet, kapilarët dhe venat. Nga gjaku i ushqyesve në formë të tretur në lëvizje indeve. Lëngun ind mbush hendekun ndërqelizor dhe vjen në një capillaries me porosi të vogla limfatike që e përbëjnë strukturën dhe shkrihen në enët limfatike më të mëdha.

  Rrjedh kraharorit limfatike limfatike kanal në sistemin e qarkullimit të gjakut. Anijet askund tjetër limfatike të sistemit të qarkullimit të gjakut nuk është i lidhur. Intuitive, kjo mund të shihet në abrasions të vogla kur nuk veprojnë gjakut, limfatike dhe transparent. Ajo mbush blisters ujit kur i veshur.

  Në një mbyllje e madhe anije shqetësuar kullimit limfatike, lëng mbush indet, nuk është ënjtje. Shkaku më i zakonshëm i edemë është dështimi i zemrës dhe inflamacion i indeve kur ka futje e tepruar fluide.

  Në zhvillimin e edemë janë procese të rëndësishme në ato "gjëndra" - nyjet limfatike.

  Nyjet limfatike - "mbrojtësit" e trupit

  Çdo 3 - 5 cm anije të mëdha limfatike të formuar një trashje - nyjet limfatike, ku shumëfishimi i limfociteve - qelizat që prodhojnë antitrupa dhe të filtruar të gjitha substancave të huaja.

  Riprodhimi i limfociteve dhe qelizave të tjera të çon për të rritur në madhësi dhe nyjeve limfatike butësi shoqëruar atë. Të ardhurat nga Autoriteti limfatike prekur bllokuar përkohësisht.

  Trupi mund të jo vetëm të shpejt të marrë masa mbrojtëse, por edhe për të kufizuar përhapjen e infeksionit. Nëse asnjë nyjeve limfatike, të drejtojë kursin e infeksionit të indeve në gjak do të sigurohet.

  Në një fëmijë të shëndetshëm nyjet limfatike janë të vogla, e butë, ata nuk janë të dukshme, por ju mund t'i provojmë.

  Më e madhe janë nën-lëkurë në nofulla të ulët dhe të lartë të qafës, vrima underarm në brendësi të bërryl dhe folds inguinale. Nyjet limfatike marrë nga "zonave të nxehta" të ndryshme. Mandibular - me fyt dhe faring, e cila shpesh është inflamacion. Nyjet limfatike axillary marrë nga duart e limfatike, duke mbrojtur trupin nga infeksioni me scrapes dhe shkurtime. Nyjet inguinale mbrojtur këmbët.

  Nyjet limfatike "shërbejnë" të gjitha organet e brendshme. Dritë mbron një grup të nyjave, zgavrën e barkut - është e ndryshme. Ata nuk janë vetëm një kafkë - ind ynë trurit kanë enëve limfatike, ajo zëvendëson lëngun cerebrospinal që vepron si limfatike.

  Pra, sistemi limfatik e mbron trupin tonë nga infeksionet, dhe shërben për rrjedhjen e lëngjeve indore.


  Si mund ta di lymphadenitis

  Lymphadenitis - inflamacion bakterial i nyjeve limfatike - janë sëmundje rrallë i pavarur. Më shpesh kjo ndodh në përgjigje të depërtimit të infeksionit në trup. Ne përsërisim se jo të gjitha nyjet limfatike fryrë sugjeron lymphadenitis. Për shembull, një fëmijë me të frymëmarrjes - infeksion viral në qafë shpesh "bymehet" nyjet limfatike. Kur lymphadenitis shoqëruar nga një rritje në ënjtje nyjeve, butësi, skuqje të lëkurës mbi të. Në shumicën e rasteve, nuk janë një çështje për të acarohet, dhe në fund të njësive të procesit janë ulur.

  Nyjet Submandibular dhe qafës së mitrës reagojnë jo vetëm me anginë, por difterisë, fruth i keq, sëmundjet inflamatore të mishit të dhëmbëve, nofullës.  Nyjet e rritura limfatike - nuk është vetëm lymphadenitis

  Lymphadenitis zhvillon shpejt dhe është brenda pak ditësh. Por ka infeksione të çdo rritje në njësitë zgjat disa javë.

  Sëmundje zeroja mace

  Bakter i saj patogjen i Bartonellas gjini zakonisht prek macet rinj. Infeksioni ndodh përmes zeroja për 3 - 6 javë infeksioni përhapet në nyjet limfatike, zakonisht bërryl dhe krah. Diagnoza e vështirë, në qoftë se në kohën kokërr nahnoyvshayasya zeroja nuk ka kohë për të shëruar dhe kjo mund të gjeni.

  Komplikimet janë të rralla, por zona e prekur shqetësuar gjatë për fëmijën dhe duhet të shpenzojnë me ekzemë birë.

  Tuberkuloz

  Kjo është një nyjet limfatike kronike, shpesh intrathoracic ("bronhadenit"), të dukshme vetëm në X-ray. Më parë përballur shpesh lezione të vazhdueshme të nyjave limfatike të qafës së mitrës (kur goditi tuberkulozit në amygdala). Fëmijët me infeksion kronik tuberkulozit të gjitha nyjet pak rritur në madhësi dhe të bëhet i dendur si gurë. Fëmijë me nyje mund të dërgojë të TB - asgjë të keqe me këtë, infeksion kronik kurrë të eliminuar të dëmshme.  Sëmundjeve të tjera

  Rritja nyjet limfatike inguinale shoqëruar nga infeksione të tilla si granulomave sifilitik dhe veneriane. Lymphadenitis mund të jetë një manifestim i murtaja bubonic. Faleminderit Zot, ne pothuajse nuk kemi ardhur të gjithë atë. Shpesh atje tularemia - sëmundje shumë ngjitëse, e cila ndezi një nyje limfatike të vogël, e vendosur në frontin e veshit. Në vendet tropikale ju merrni filariasis - sëmundje parazitare transmetohet nga mushkonjat. Në disa raste elefantiazë - ënjtje (zakonisht të këmbëve) të lidhur me bllokimin e enëve limfatike atje poselyvshymsya krimb rritur.

  Rritja e majmur në të gjitha grupet e limfatike nyjet karakteristike e fëmijëve të infektuar me virusin e mungesës së imunitetit njerëzor (HIV).


  Çfarë duhet të dini për Limfoma

  Për fat të keq, ne nuk mund të shkruani në lidhje me sëmundje të rënda dhe malinje të sistemit limfatik. Sëmundjet Lymphoma quajtura tilla si sëmundja Hodgkin dhe limfoma (a tumor i sistemit limfatik). Shkaqet e këtyre sëmundjeve si kanceri dhe shumicën e proceseve të tjera nuk janë kuptuar plotësisht. Ato ndodhin me një plagë e një ose më shumë nyje limfatike. Manifestimet e para mund të jenë të ndryshme, por zakonisht ndodh kur dyshohet gunga madhësinë e një arrë, solide në të prekur dhe është zakonisht pa dhimbje.

  Shpesh ato shfaqen në qafë, duke e lejuar ju për të filluar trajtimin në fazat e hershme. Shpesh, megjithatë, të padukshme me sy të lirë janë nyjet e prekur në gjoks apo bark. Me një rritje të tillë në njësi është e nevojshme të birë apo biopsi. Tani shkenca para arsenal të gjerë të trajtimit dhe diagnozat e përmendura nuk janë domosdoshmërisht fjali.


  Karakteristikat e sistemit limfatik të fëmijës


  Fëmijët, veçanërisht fëmijët e vegjël, nyjet limfatike dhe organet limfoide (bajamet, adenoids) janë shumë më të pasur se në të rriturit. Kjo i gjatë tërhoqi vëmendjen e mjekëve. Shumë pjesë nyjet limfatike lehtë dallueshėm quajtur "diatez limfatik."

  Tani është e qartë se një numër i madh i organeve limfoide të një fëmije - normë. Kjo është e nevojshme kryesisht për blerjen e "përvojës imunologjike" - në fakt, duke u lindur në botë, fëmija takohet çdo ditë me dhjetra e substancave të reja të huaja në të. Trupat e fëmijëve kishte për t'iu përgjigjur secili prej tyre prodhojnë antitrupa "kujtohet" të gjithë se ajo është takuar. Për këtë qëllim, natyrës dhe i dha fëmijës një sistem të fuqishëm limfatik.

  Nga rruga, disa fëmijë me forma primare mungesës së imunitetit te nyjet limfatike dhe bajamet janë të vogla, duke reflektuar defekt imunitar.

  Fëmijët me nyje të shumta limfatike dhe bajamet e zgjeruar janë të prirur për grykët, rrufë të traktit respirator, reaksioneve alergjike.

  Ata nuk duhet të mbrojnë, tren dhe të zhvillojnë aftësinë për të reaguar në mënyrë adekuate ndaj stresit. Një stërvitje e mirë sistemi imunitar - vaksinimet preventive. Me moshën, madhësia e bajamet dhe nyjet limfatike janë ulur. Në adoleshencë, me mbështetjen e hormoneve seksuale, sistemi limfatik merr karakteristikat e të rriturit.

  Ne shpresojmë që familjaritet me veçantitë e sistemit limfatik ka shkaktuar shqetësim të veçantë për prindërit, edhe pse shumë mund menjëherë të fillojnë të kërkoj me duar fëmijën e saj. Kjo është e mirë: njohja e fëmijës si të vetin, jo aq e rëndësishme si gjuhë të mësimit, të matematikës apo pajisje të makinave.

  Dhe në qoftë se ju keni një shqetësim, atëherë ajo do të përfitojnë, apo shqetësime do të dispelled, ose të merren veprime në kohë.

  Informacion nga artikullin "The sëmundje të sistemit limfatik."

  Diskutoni në komunitet