Jo një vetull dhe sy


 • Si mund të plagosë në sy?
 • Si lëndim i rrezikshëm sy?
 • Çfarë duhet të bëni, ku të drejtuar?
 • Ju lutem okulist

 • Ndonjëherë edhe dëm i vogël mund të çojë në të tmerrshme - humbjen e vizionit.


  Si mund të plagosë në sy?

  Për fat të keq, shumë e thjeshtë. Ophthalmologists festuar aftësinë të mahnitshme për të kapur të gjithë sytë fluturoi për në objektet e tij anësore, copa metali, tape shampanjë, gurët, topa, sepse lapsa. Kjo qëndrueshmëria e pashpjegueshme nuk bie mbi ballin apo faqe, jo hunda ose mjekër, gozhdë, dhe të drejtën në sy. Ju mund të plagosë sytë e shumë objekte të përditshme - ato gjithmonë në dorë.

  Për shembull, një pirun apo një kaçavidë.

  Dëm jashtëzakonisht të rëndë të syve si rezultat i duke u goditur nga kimikatet. Ju kurrë nuk do të ndodhë për të sjellë fytyrën llak në qoftë se ai nuk ka dashur të llak? Dhe ai ishte atje dhe tragjedi. Sidomos në qoftë se shishe ishte një fëmijë. Atë dhe do të kurrë, se pluhur në një kuti të emërtuar "Bleach" Ju mund të mos të përpiqet dhe edhe më shumë - për të shpifjeve fytyrën. Dhe, me të vërtetë, çdo objekt në duart e pak shejtan është potencialisht e rrezikshme për sytë.

  Dhe që, nëse jo ne të rriturit tregoni atyre se çfarë gërshërë, kaçavidë, thikë ose ndonjë objekt tjetër të mprehtë nuk mund të udhëzojë veten në fytyrë ose të kandidojë me të në duart e tyre?


  Dhe ski dhe shtyllat e skive duhet të kryejë vetëm një mbulesë, nuk mbanin ata nëse njerëzit së bashku? Diskutim i veçantë në lidhje me fishekzjarre, fishekzjarre, fishekzjarre dhe argëtim tjetër të tillë. Garancia më e mirë e sigurisë - në qoftë se fëmijët gëzojnë ato me ju. Lirë "zjarri" lodra janë zakonisht të kualitetit të ulët, kështu - e rrezikshme.

  Por pistoleta ajrore e fëmijëve janë jashtëzakonisht të rrezikshme për sytë, pavarësisht cilësisë. Frikë se ata shesin kudo, pa ndonjë kufizim. Topat e pak plastike vetëm duket i padëmshëm. Pasi në sy, ky "fëmijë" mund të shkatërrojë atë.

  Ophthalmologists thjesht lypje prindërit e këtyre fëmijëve të bërë dhurata jo të liga.

  Dhe nëse ju tashmë keni një armë lodër në arsenalin e fëmijës tuaj, të mësojnë atë për herë të parë, në çdo rast nuk trungu të drejtpërdrejtë për veten dhe të tjerët, dhe së dyti, vetëm të xhiruar nga një distancë.


  Si lëndim i rrezikshëm sy?

  E gjitha varet se sa serioz është. Kapur në syrin e pluhurit - është edhe plagosje, vetëm minimal. Therje njëjtë ose shembje e syrit mund të shkaktojë verbim të plotë.

  Me një lëndim sy në radhë të parë po vuan instrumentit të tij optike - kornea dhe i tejdukshëm. Por pasojat më të rënda - ku dëmtuar retinën ose nervit optik. Kjo ndodh se pas traumës komplote vogël sytë proces patologjik vlen për të gjithë trupin.


  Çfarë duhet të bëni, ku të drejtuar?

  Mundohuni sa më shpejtë të jetë e mundur për të marrë te mjeku. Le të mos ndalet dhimbja ka shkuar dhe ju mund të injoroj pa ndjenja e stresit. Problemi është se syri mund të shoh për të ndaluar pas disa ditë ose edhe javë pas lëndimit.

  Për sytë më pak vuajtur dëmtuar, duhet të mbulojë garzë të pastër para zakapavshy albutsida. Kur injektuar në sy kimike kaustike ajo duhet menjëherë shpëlarje nën një rrymë të fortë të ujit. Pastaj pikoj syrit pak vaj të lëngshme (vazelinë, luledielli). Çfarë do mjek? E gjitha varet nga natyra e lëndimit.

  Nëse syri merr metalike të vogla trup të huaj dhe mos depërtojnë thellë në pëlhura, ai hiqet menjëherë nga një magnet.

  Por kur lëndimi i rëndë, pacienti i nënshtrohet diagnozë të plotë, e cila përfshin x-ray, ultratinguj dhe sytë, dhe tomography llogaritur. Gjithmonë testuar dhe funksioni i retinë. Shpesh pacienti kërkon kujdes emergjent.

  Teknikë moderne microsurgical lejon për të kryer ndërhyrjen në çdo pjesë të syrit. Për trajtimin e shkëputjes traumatik retinës tani përdoret një metodë të veçantë - koagulimin lazer, kur një rreze lazer "shkopinj" zonë vidsharuvalysya. Shpesh, pas një lëndimi serioz reoperation kërkuar.

  Për fat të keq, nganjëherë dëmtimi është shumë e rëndë që restaurimi i plotë i tij nuk është duke shkuar.

  Në raste të tilla, edhe një shërim i pjesshëm ajo mund të konsiderohet një sukses.


  Ju lutem okulist

 • në pajisje hidraulike dhe punës zdrukthtari duhet të përdorin syze mbrojtëse;
 • shishe vidkorkovuyuchy e shampanjë, qafë të synojë larg nga njerëzit, dhe rroba mbuluar tape;
 • nisjen fishekzjarre dhe fishekzjarre në vend u zhvillua jashtë, duke mbuluar sytë me dorën e tij;
 • Beware fërshëllen vaj në një tigan;
 • veçanërisht për të marrë kujdesin e syve tuaj duhet ata të cilët kanë pasur një operacioni për miopi: edhe lëndime të lehta mund të mohoj rezultatet e operacioneve;
 • syzet më të sigurta - me gota plastike apo lentet e kontaktit, sobenno i vërtetë për shoferët.