Fillimin e pectoris


 • Trajtimi kirurgjik
 • Merrni off ngrohjes
 • Shërimi mbytje
 • Shije pije
 • Në stilin oriental
 • Skema trajtim

 • Trajtimi kirurgjik

  angina kanë tendencë për të dy fëmijët dhe të rriturit. Shpesh angina ndodh për shkak të trupit të hipotermi ose pjesë të tij, sidomos të këmbëve, në mes rënie mbrojtjen imunitar të organizmit në të ushqyerit, stresi kronik nekaloriynym, lodhje dhe mungesa e gjumit.

  Simptomat e para - dhimbje kur gëlltitjes njërin ose të dy anët e fytit, ethe, ndonjëherë ethe, dhimbje koke, dhimbje në nyje. Herët në sëmundje jep efekt të mirë gargling zgjidhje të ngrohtë alkaline (1 h.

  lugë çaji sode buke në 1 gotë me ujë të valë) 4-5 herë në ditë dhe të pini qumësht të ngrohtë (ju mund të holluar me ujë mineral "Borjomi" pa gaz) ose lëng të freskët qepë (1 h. lugë 3-4 herë ditë).

  Në shenjë e parë e një dhimbje të fytit është e rekomanduar për të aplikuar në fashë ngrohjes qafë apo kompresë. Zgjidhje për këtë mund të shërbejë 1 h. Lugë uthull holluar në 0,5 litra ujë, vaj të nxehtë perimesh, vodka, alkool gjysma holluar apo ujë të ngrohtë. Qafa plagë me një leckë të lagur këto zgjidhje (liri), e vënë atë në krye të letër dylli, pastaj një shtresë e leshi pambuku dhe fikse me një fashë ose një shall të ngrohtë.


  Të mbajtur kompresë preferueshem te pakten 2 orë.

  Ju mund të bëni një dush të nxehtë këmbë . Hidh në një tas të thellë ose kovë me ujë të temperaturës 40-42 gradë, këmbët më të ulët dhe të ulet në tas për 15-20 minuta. Si ujit ftohës në një tas të derdh ujë të nxehtë. Për përforcim të banjot këmbë mund të shtohet në ujë 1-2 tbsp. lugë mustardë thatë. Pas procedurë duhet të fshij këmbët e thatë, veshin çorape leshi dhe të shkojnë në batanije shtratit vkryvshys.

  Në fazën fillestare të mjeteve pectoris efektive të limon. Mjekët tradicionale të rekomandojë për të mbajtur gojën afër myndalynam 2-3 feta limon, peeled, ngadalë gjiri ato.

  Kur limon është e butë, ajo mund të gëlltiten, dhe një orë e gjysmë për të përsëritur procedurën.


  Merrni off ngrohjes

  Në pacientët pectoris zakonisht në rritje fort temperaturën e trupit. Për të hequr ngrohjes në vend të tabletave të dëshirueshme që të përdorin mjete natyrore bën të dalë djersë. Këtu janë disa prej tyre.

 • 2 tbsp. lugë të thata ose 100 gram raspberries të freskëta krijoj një filxhan me ujë të valë, 10-15 minuta të shtoni 1 tbsp. mjaltë, llokoçis në formën e nxehtësisë marrë para gjumit;
 • 2-3 tbsp. jam lugë mjedër përzier me çaj të nxehtë dhe të marrë në kohën e gjumit;
 • vlim 1 tbsp. lule lugë gëlqere në një gotë me ujë të vluar, tendosje pas 20 minutash, shtoni 1 tbsp.

  i mjaltit dhe të marrë 0,5 gota para gjumit.
 • Kur angina si bën të dalë djersë, që ul temperaturën dhe karakteristika të përdorimit të anti-toksike. 1 filxhan oriz duhet të derdh 7 gota me ujë, shtoni 1 tbsp. lugë nenexhik, vlim, përzierje me qepë hekura dhe supë për të bërë 1/3 filxhan çdo 2 orë.


  Shërimi mbytje

  Mjekësisë tradicionale në trajtimin e angina rekomandon përdorimin fizioterapinë ngrohjes. Në shtëpi ajo është thithur me kompozime të ndryshme.

  Për inhalimi mund të përdoret, për shembull, patatet (më mirë për të marrë tubers vogla).

  Ajo duhet tërësisht të larë dhe kuzhinier në pak ujë për të avull erdhi nga patate në vend të ujit, pamja e erë tipike e patate (ju mund të shtoni 2 tableta Validol). Mbuluar me kokë, të ligët mbi tenxhere kështu që palë ra mbi fytyrën e tij, dhe hunda e tij dhe të marr frymë përmes gojës tuaj për 10-15 minuta. Pas mbytje duhet menjëherë të shkoni në shtrat, për të mos qetësoheni. Nëse proceset inflamatore janë veçanërisht të ndjeshme, ju mund të marr frymë në mëngjes dhe në mbrëmje.

  Hekura qepë dhe marr frymë në këtë llapa. Përdorni vetëm përshesh gatuar fllad, sepse pas 10-15 minutash ajo humb paqëndrueshme dhe efikasiteti i saj është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.

  Brenda pllakat mund të përdoret në vend të mjeteve juridike bimor, janë të sigurta për trupin:

 • 1 tbsp. copëtuar fruta anise derdh 1/4 gotë me ujë të vluar për 30 minuta dhe të marrë çdo 2-3 orë;
 • lëng i freskët qepë të marrë 1 h lugë 3-4 herë në ditë.;
 • 20 lule g butë insistojnë në 200 ml ujë të vluar për 30 minuta dhe për të marrë 1 tbsp. lugë 3 herë në ditë.

 • Shije pije

  Gargling - një procedurë të detyrueshme në pectoris, të cilat duhet të përsëriten sa më shpesh të jetë e mundur. Ju mund të blini një farmaci rezervat gati për shpëlarje ose të bëjë vetë me herbs.

 • 1 tbsp. barishte copëtuar trumzë derdh një gotë me ujë të vluar për 25 minuta, tendosje dhe gargarë marrë infuzion;
 • një gotë me lëng fllad-shtrydhur të panxhar të kuq të shtoni 1 lugë lugë uthull, përzierje një të ngrohtë pak dhe gargarë 5-6 herë në ditë.;
 • 50 g peeled dhe kokat grimcuar hudhër, derdh një gotë me ujë të zier të ftohur për të zgjidhur për 5-6 orë, lëkundje çdo 30 minuta, tendosje dhe gargarë disa herë në ditë;
 • 1-2 tbsp. lugë të thata lule kamomil pour 2 gota me ujë të nxehtë, vlim për 10-15 minuta në një banjë me ujë, cool, kullimin dhe shtoni 1-2 orë.

  lugë mjaltë;
 • . 4 orë urtë copëtuar lë Brew medicinale 2 gota e ujë të vluar për 30 minuta, kullimin;
 • 1 tbsp. e luleve të Calendula droge derdh një gotë me ujë të vluar, të mbështjellur, 1 orë, ikjen;
 • 100 g të thata fruta boronicë pour 0,5 litra ujë, ziej derisa ujit është reduktuar në 0,3 litra, dhe që rezulton të dendur zgjidhje lëng për gargarë.

 • Në stilin oriental

  Në mjekësinë popullore Lindore i tillë do të thotë Herbalism pectoris:

 • 4. i thatë horsetail pluhur barishte pour 2 litra ujë dhe lodhet vluar rreth ngrohjes ulët derisa formimin masiv butë.

  Përzierje e ngrohtë është derdhur në një qese të ngushtë apo çorape dhe të vënë në një kompresë me fyt. Kohëzgjatja e trajtimit - 2-3 orë. Pas ftohjes, të përgatisë një paketë të re. Whole bëni 6-8 trajtime.
 • 300-400 g gjeth peeled e kërcell grurit dhe dardha të ziera në 0,5 litra ujë deri tenderit, shtoni 1 lugë. Piper i copëtuar kuq, llokoçis tërësisht dhe si shtesë të nxehtë për ngrohje të ulët deri formimin masiv butë. Imponojnë si një kompresë në qafë për 10-15 minuta.
 • 8-10 qepë copëtuar ziera në 1 litër qumësht deri butë, shtoni 1 filxhan me mjaltë dhe për të marrë 1 tbsp. lugë në orë gjatë ditës.

 • Qepë copëtuar kombinuar me mjaltë (1: 2) të marrë 1 h Lugë 3 herë në ditë..
 • 2 qepë të ziera në 1 filxhan qumësht, ngjyhet 4 orë, filtri dhe për të marrë 1 tbsp. lugë çdo 2-3 orë.

 • Skema trajtim

  Në mjekësinë shkencore trajtoj pectoris si vijon:

 • Pjesa tjetër e rreptë krevat deri normalizimit të temperaturës;
 • ushqim lëngshme ose gjysëm-lëngshme në formën e nxehtësisë;
 • pije të bollshme të ngrohtë (lëng frutash, çaj limoni, qumësht, ujë mineral alkaline);
 • futje e vitaminës C (acidi askorbik) dhe aspirine (1 tablete 3-4 herë në ditë);
 • rregullt (çdo 2-3 orë) gargling zgjidhje të ngrohtë slabookrashennaya e Permanganat kalium (Permanganat kalium), acid borik ose sode buke (0,5 h.

  lugë në një gotë me ujë), furatsilina;
 • ngrohja kompresa të alkoolit (1/3 alkoolit dhe 2/3 ujë) në qafë gjatë natës, gjatë ditës për të zëvendësuar ato me fashë të ngrohtë (shall leshi, shall);
 • Fëmijët të cilët nuk mund gargarë, ju mund të pini çdo 0,5-1 orë çaj të ngrohtë me limon dhe lëngje frutash.
 • Trajtimi i pectoris në të gjitha format është nën mbikëqyrjen e detyrueshëm të një mjeku. Kjo është për shkak të faktit se angina mund të jetë paraardhës i etheve reumatike. Përveç kësaj, komplikime në formën e manifestimeve purulent, të cilat në disa raste kërkojnë kirurgji.

  Në sëmundje të zgjatur duke përdorur lakër gjethe të freskëta, ngrohur në ujë të nxehtë.

  Ata vënë qafën dhe i lidhur shallin ngrohtë. Gjethet po ndryshojnë çdo 2 orë për 12 orë.

  Informacion nga neni Pavel Sidorov "The fillimin e angina."