Këshilla folklorike nga këmbët djersitje


 • Do të thotë duke u shpëtoj prej këmbëve djersitje
 • Banjot bimor

 • Do të thotë duke u shpëtoj prej këmbëve djersitje

  Shpesh njerëzit vuajnë nga këmbët ekstreme djersitje. Është shumë arsye, ndër të cilat mund të jenë të mbyllura dhe këpucë shumë të ngushta, sëmundjet e këmbëve dhe të gjithë trupin. Djersitja e tepërt e këmbëve ndodh në njerëz të shëndetshëm për shkak të tendosje të rëndë fizike ose të motit të nxehtë. Për t'u marrë me djersitje të tepruar është e nevojshme jo vetëm për shkak të aromës, por edhe sepse këmbët djersitje janë shumë të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të ndryshme fungale dhe infektive.

  Sepse këmbët e parandalimit sëmundje duhet të monitorojnë me kujdes higjienën e tyre, përdorimin e produkteve mjekësore dhe kozmetike.

  Ne ofrojmë një numër të aktiviteteve në të cilat ju mund të merrni shpëtoj djersitje ose të bëjë atë më pak intensive.

  Dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje - Lani këmbët tuaja me sapun dhe ujë. Tërësisht këmbët e thatë me një peshqir, përdorim deodorant ose talk. Get deodorant projektuar posaçërisht për këmbët, që përmban antifungal dhe substancave antibacterial. Për kujdesin këmbë, që vuajnë nga djersitja e tepruar, zgjidhni antirespirant lartë që pengon djersë. Mos harroni se deodorants, antirespiranty hedh talk dhe duhet të përdoret vetëm për thjesht lau këmbët! Deodorant më i mirë vetëm nënvizojnë erën e djersës, në qoftë se ju aplikoni atë në këmbë pa i larë.


  Për të shmangur këmbët djersitje, është e rëndësishme për të zgjedhur këpucë të drejtë. Këpucët e juaj duhet të jetë bërë e materialeve që rrjedhje e ajrit. Sidomos në sezonin e nxehtë për të veshin këpucë si të mundshme të hapura. Mbani këpucët pastër, të larë dhe të pastër atë, jo vetëm jashtë, por brenda. Insoles në këpucë rregullisht larë dhe të zëvendësojë. Ndryshimi i përditshëm i çorape, triko apo çorape që këmbët tuaja janë gjithmonë të mbrojtura nga bakteret që tretem djerse. Nëse këmbët tuaja të vuani nga djersitja e tepruar, preferojnë stockings dhe çorape me materiale të lehta natyrore.


  Banjot bimor

  Në luftën me djersitje të tepruar të këmbëve do të ju ndihmojë banja të veçanta bimor.

  Në mënyrë efektive eliminon djersitje dush me lisi dhe shelg leh . Për të përgatitur dush dy lugë lisi leh dhe një lugë gjelle e leh shelg pour 1,5 litra ujë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Tendosje supë dhe më e ulët në këmbët e tij për 15-20 minuta. Ky dush duhet të bëhet çdo ditë ose pas larjes me të këmbët me ujë dhe sapun.

  Ndihmon të shpëtoj të këmbëve djersitje dush me fletë horsetail . Katër lugë grimcuar lë horsetail pour 1 litër ujë të vluar dhe kuzhinier për 3-5 minuta, pastaj tendosje supë, pour atë në një tas, i holluar edhe një litër ujë dhe do ta mbajë atë në këmbë, rreth 20 minuta.  Këtu janë disa banja, aplikimi i cili do t'ju ndihmojë në trajtimin me këmbët djersitje:

  Bath me sherebelës . Një filxhan gjysma e bimëve copëtuar pour 1 litër ujë të vluar, le të krijoj nën kapak për 5-7 minuta. Në supë tensionuar këmbët më të ulët për 15-20 minuta. Për ta bërë këtë tabaka mundemi çdo ditë.

  Bath me urtë, nenexhik dhe hithër. Tre lugë përzierje barishte të thata pour 1 litër ujë të vluar, le të krijoj, tendosje dhe ostyvshem infusions të mbajë këmbët e tij për rreth 15 minuta.
  Kjo tabaka duhet të përdoret pas çdo larë këmbët gjatë muajit.

  Bath me rrënjë alte. Gjysma filxhan i copëtuar rrënjë alte pour 2 litra ujë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët, atëherë qetësohem pak supë të ngrohtë dhe tendosje përmes një sitë.

  Banja me rrënjë alte, përdorni çdo ditë.

  Bath me çel bli, kamomil dhe arre lë. Tre lugë të thata koleksion herbs vendas 1 litër ujë të valë. Infuzion i tendosje dhe më e ulët në këmbët e tij për 15 minuta.

  Bath me lule të moshuar.
  Filxhan gjysma lule moshuar pour 1 litër ujë të vluar, le të krijoj, tendosje e solucionit të përftuar dhe i holluar atë të njëjtën sasi të ujit të ngrohtë. Në tabaka të përgatitur të ulur këmbët për 20 minuta. Kjo tabaka mund të përdoret 3-4 herë në javë.

  Dush kripë. Në tas, pour 2 litra ujë, shtoni tri lugë kripë deti dhe me kujdes llokoçis derisa kripërat e tretura.

  Dip këmbët tuaja në një pellg për 20 minuta. Kjo tabaka mund të përdoret pas çdo këmbët larë.

  Bath me kone verr. Filxhan gjysmë kone Alder pour 1,5 litra ujë dhe vlim për 5 minuta. Rezultuar tendosje supë, shtoni pak ujë në të, dhe të vënë këmbët tuaja në vaskë këmbët gatuar për 15-20 minuta.

  Dush acetik. Në tas pour 2 litra ujë të ngrohtë, shtoni në të tri lugë uthull dhe këmbët më të ulëta në vaskë për disa minuta. Kjo dush mund të përdoret çdo ditë pas larë këmbët me ujë dhe sapun. Uthull mund të zëvendësohet nga Permanganat kalium - shtoni atë në ujë aq shumë sa që ajo bleu ngjyrë rozë, dhe e përdorin këtë.

  dush pas çdo këmbët larë.

  Bath me boronica. Dy lugë manave dhe e lë boronicë krijoj një litër ujë të vluar, le të krijoj nën kapak për 20-25 minuta. Pastaj holluar infuzion tensionuar e 1,5 litra ujë dhe dip këmbët tuaja në të për gjysmë ore. E njëjta dush mund të jenë të përgatitur nga gjethet dhe manaferrat blueberries.

  Bath me lëkurë, limon dhe shegë. Dy lugë lëvore copëtuar derdh 1,5 gota ujë, vlim për 3-5 minuta. Otvaru le të qëndrojë për 15-20 minuta, tendosje atë dhe i holluar 1 litër ujë. Në tretësirë ​​rezulton, vendin këmbët për 20 minuta.

  Bath me hips.

  Një filxhan gjysma e frutave apo gjethet e egra u rrit pour 1 litër ujë, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta Lejo lëng mishi të mbush, pastaj tendosje atë, i holluar 2 litra ujë dhe shënime të ulëta në atë për 10-15 minuta.

  Bath me fara kajsi. Bluaj fara e kajsi. Një filxhan gjysma e farave pour 1,5 litra ujë dhe vlim për 15 minuta. Supë është e ftohtë, tendosje dhe derdh në një tas me 1 litër ujë. Merrni këtë dush për 20 minuta.

  Bath me gjethe dhe lule të Heather.
  Tre lugë copëtuar lule dhe lë shqopë pour 1 litër ujë, vlim 5 minuta, tendosje dhe me 1,5 litra ujë të ngrohtë derdh në një tas.

  Merrni një dush me Heather çdo ditë për dy deri tre javë për 10 minuta.

  Në mënyrë që të shpëtoj nga djersitja e tepruar mund të përgatisin çaj bimor dhe pini atë rregullisht.

  Dy lugë urtë dhe lë hithër pour 0,5 litra ujë të vluar, le të krijoj, tendosje dhe pini në doza të vogla gjatë gjithë ditës.

  Një lugë gjelle e lë grimcuar nenexhik dhe ca balsam, oe limon derdh një gotë me ujë të valë, rezulton pije infuzion në dy faza në një ditë.

  Informacion nga artikullin "djersitje të këmbëve"